Täna läbi aastate

Loodusemees.ee pildipank Täna Loodusemees.ee fotodel läbi aastate

Suvine aialinnupäevik - 27. aprill

Postitas Looduskalender - N, 27.04.2017 - 23.23

Foto Arne Ader

Must-kärbsenäpp

Must-kärbsenäpp

Hea uudis on see, et vaid paar päeva veel peavad linnud ja meie ühes nendega seda õnnetut ilma kannatama. Pühapäeva õhtust alates olukord muutub ja rändlindude laviin pääseb lõpuks ometi paisu tagant lahti. Esmaspäeva hommikul tasub end varakult välja seada, sest lisaks hiljaks jäänud aprillikuu saabujatele (väike-lehelind, suitsupääsuke, kägu) on juba õhkõrn lootus kohata väike-põõsalindu, lepalindu ja must-kärbsenäppi. Aeg on lõpuks käes!

Kui vaadata tagasi aprillikuule, siis haned arvatavasti väga ei kurtnudki sääraste ilmade üle. Kõhud täis söönud, jätkasid nemad ikka jao kaupa üle Soome lahe liikumist. Seda iseloomustab hästi see, kuidas praeguseks on põldudel peatuvad haneparved muutunud tasahilju lagledest aina must-valgemaks.

Videolugu: pesaparasitism kuldnoka pesakastis

Postitas Looduskalender - N, 27.04.2017 - 13.36

Kirja pani Margus Ots, www.linnuvaatleja.ee

Kaameraga kuldnoka pesakastis toimusid eile, 26. aprillil seebiooperlikud sündmused. Kell 10.40 saabus pesakasti emaslind, munes kiiresti muna ning lahkus. Ligikaudu tund hiljem saabus isaslind ja viskas muna pesast välja. Kümmekond minutit hiljem saabus ootamatult teine emaslind, kes samuti pessa muna munes. Kell 12.20 saabus taas isaslind ja viskas sellegi muna pesast välja.

Videolõike pesas toimunust vaata teksti järelt.

Kommenteerib Tartu ülikooli linnuökoloogia teadur Marko Mägi:

VIDEO: kakupojad kümne päevased

Postitas Looduskalender - N, 27.04.2017 - 11.11

Pildi napsas Maggy, LK foorumist

Video salvestas Pinkeluza, LK foorumist

Suurimal kakupojal turritavad juba pärissuled ja ta istub…

Suurimal kakupojal turritavad juba pärissuled ja ta istub…

 

Kodukakk         Strix aluco

 

Kodukakkude pesaelus toimuvad viimastel päevadel olulised muutused. Juba paar ööd on emaslind Klaara käinud sagedamini pesaläheduses hiirejahil sest isaslind Klausi püütud saagist hakkab juba kasvanud poegadele lihtsalt väheks jääma. Emaslinnu jahiaeg, lisaks poegade söötmine jääb õhtul alates kella üheksast kuni varahommikul kella viieni. Mingi toiduvaru peab jääma ka päevaseks ajaks, kui näljased kakupojad hakkavad toitu nõudma.