Pesitsusaegne raie on lindude tahtlik surmamine

Postitas Looduskalender - K, 23.05.2018 - 14.14

Eesti Ornitoloogiaühing annab teada

Eesti Ornitoloogiaühing (EOÜ) tuletab meelde, et kätte on jõudnud lindude pesitsuse kõrgaeg, mil iga pädev ja heatahtlik raieloa väljaandja ja metsandustöötaja peaks pidama metsades raierahu. Metsaraied praegusel ajal on käsitletavad lindude tahtliku surmamise ning looduskaitseseaduse rikkumisena, mille eest on ette nähtud rahatrahv.

Eestis pesitseb sadakond liiki metsalinde, kelle pesitsusaeg vältab veebruarist augustini. „Valdav enamus Eesti metsalindudest pesitsevad nelja kuu vältel aprillist juulini ning Eestis pole praegu ühtegi metsatukka, kus linnud ei pesitseks“, ütles EOÜ linnukaitse programmijuht Veljo Volke. „Keskmiselt pesitseb Eesti vanades metsades 11 linnupaari hektaril, kusjuures linnametsades võib see number olla suuremgi.“

Looduskalendri minutid Vikerraadios: Meelespea

Postitas Looduskalender - K, 23.05.2018 - 11.11

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Fotod Arne Ader

Mets-lõosilm

Mets-lõosilm

Hommikul, kui oma tütart Aotähte kooli viisin, sõitsime läbi Raadi pargi, mille vanade pärnade all olid puhkenud tuhanded pisikesed meelespeaõied. See sinine lilleline pitskiri on nii lummav, et kogu autode rivi aeglustas käiku. Et vaadata. Ja ongi kahju, et enamasti näeme me tõelist ilu vaid möödaminnes ja autoaknast.

Aga siis ütles Aotäht midagi sellist, mis mind hämmastas. Ta olevat eelmisel päeval oma kooli aiast korjanud meelespeaõisi ja pistnud neid juustesse. Sõbrad olid hiljem tema juustekaunistusi näinud ja küsinud kas see on päris ja mis lill see on?

Kaardirakenduse abil leiame Eesti looduslikud pühapaigad

Postitas Looduskalender - K, 23.05.2018 - 10.10

FSC Eesti annab teada

Foto Arne Ader

Tamme-Lauri tamm. Urvaste, Otepää kõrgustik

Tamme-Lauri tamm. Urvaste, Otepää kõrgustik

Valminud on uus kaardirakendus, mis aitab kõigil huvilistel leida üles oma kodukandis asuvad looduslikud pühapaigad. Looduslike pühapaikade kaardirakendus valmis vastutustundliku metsamajandamisega tegeleva rahvusvahelise mittetulundusliku organisatsiooni FSC Eesti tellimusel ning koostöös Maa-ameti, Tartu Ülikooli ja Hiite Majaga.

 

VIDEO: öösorr

Postitas Looduskalender - T, 22.05.2018 - 15.15

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

 

Öösorr        Caprimulgus europaeus

 

Kogu Eestis levinud haudelind, pesitsejate arvukuseks hinnatakse üle kümne tuhande paari. Meie võime saabujaid kohata sagedamini maikuu algusest, linnud eelistavad nii erinevaid hõredamaid männikuid, kui männi enamusega segametsi, vahel raiesmikke.

Öise eluviisiga öösorre kohatakse sagedamini metsateedel ja autotulede valgel, sel ajal jahitakse suuremaid putukaid, millest toitutaksegi.

Kakupojad kolme nädalased

Postitas Looduskalender - T, 22.05.2018 - 14.14

Veebikaamera pildid Maggy, LK foorumist

Toitu mangub suurem kakupoeg

 

Kodukakk         Strix aluco

 

Nädalad mööduvad nobedalsti.

Toiduga pole kakupesas kerge, aga emaslind Klaara teeb mis saab - püüdes värvulisi, tänavu harva kakkude põhitoidust pisinärilisi, mügrisid, konni, vihmausse, aga ka nahkhiiri.

Siiani on kakupere hakkama saanud. Pesaelu saame jälgida veel kuni kaks nädalat. Umbes viienädalaselt, aga sageli ka varem hakkavad pojad pesast välja tükkima, aga sinna on veel aega.