Kahlajad Haversis – tüllid

Eingereicht von Looduskalender - Do., 10.08.2017 - 17.17
Autorid

Tutvustab Margus Ots, www.linnuvaatleja.ee

Textkörper

Läänemaal Haversi rannas veebikaamera vahendusel vaadeldavate kahlajate tutvustamist jätkame tüllidega. Eestis pesitseb kahte liiki tülle – liivatüll ja väiketüll.

Liivatüll (Charadrius hiaticula) on Eestis mererannikul üldlevinud haudelind, kelle arvukuseks hinnatakse 1000 – 2000 paari. Sisemaal kohatakse liivatülli enamasti vaid rändeperioodil aprillis ja juulist septembrini. Parimates rändepeatuskohtades rannikul võib korraga näha sadu isendeid, Haversis vaadeldi 10.08.2016 lausa 1000 liivatülli.

Liivatülli liigiinfo veebilehel Aasta lind 2012 – tüllid
Liivatülli vaatlused eElurikkuse andmebaasis
Häälitsused veebilehel xeno-canto
Liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus

Liivatüll, vanalind. Näha on liigile iseloomulikud oranž nokatüvik ja oranžid jalad.

Liivatüll, vanalind. Näha on liigile iseloomulikud oranž nokatüvik ja oranžid jalad. / foto: Uku Paal, juuli 2009 Läänemaa (www.estbirding.ee)

Liivatüll, noorlind. Oluline määramistunnus on selge valge kulmutriip.

Liivatüll, noorlind. Oluline määramistunnus on selge valge kulmutriip. / foto: Uku Paal, 12.08.2012 Läänemaa (www.estbirding.ee)

Väiketüll (Charadrius dubius) on Eestis ebaühtlase levikuga haudelind, kes pesitseb meil peamiselt sisemaal liiva- ja kruusakarjäärides, aga ka liivastel jõe- ja järvekallastel ning Põhja-Eesti rannikul. Eestis pesitsevate väiketüllide arvukuseks hinnatakse 1000 – 2000 paari.

Haversis võib rändeperioodil liivatüllide hulgas näha ka mõnda väiketülli, enamasti kuni 5 isendit. Siiski vaadeldi näiteks 13.08.2004 Haversis 17 väiketülli.

Väiketülli liigiinfo veebilehel Aasta lind 2012 – tüllid
Väiketülli vaatlused eElurikkuse andmebaasis
Häälitsused veebilehel xeno-canto
Liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus

Väiketüll, vanalind. Hästi on näha liigile iseloomulik selge kollane silmarõngas, must nokk ning roosakashallid jalad.

Väiketüll, vanalind. Hästi on näha liigile iseloomulik selge kollane silmarõngas, must nokk ning roosakashallid jalad. / foto: Uku Paal, 02.05.2007 Saadjärv, Jõgevamaa (www.estbirding.ee)

Väiketülli noorlinnu kollane silmarõngas ei ole nii selge kui vanalinnul. Erinevalt liivatüllist puudub väiketülli noorlinnul selge valge kulmutriip
Väiketülli noorlinnu kollane silmarõngas ei ole nii selge kui vanalinnul. Erinevalt liivatüllist puudub väiketülli noorlinnul selge valge kulmutriip. / foto: Uku Paal, 06.08.2015 Vaibla, Viljandimaa (www.estbirding.ee)

Lisaks liivatüllile ja väiketüllile on Eestis eksikülalistena kohatud veel mustjalg-tülli ja kõrbetülli ning väiksearvulise läbirändajana ka roosterind-tülli.

Mustjalg-tüll ehk meritüll (Charadrius alexandrinus) on Vahemeremaades tavaline ja Loode-Euroopas lokaalselt levinud haudelind.

Linnuharulduste komisjoni andmetel on mustjalg-tülli Eestis vaid 5 korda kohatud: 17.11.1952 Läänemaal Metsküla lähedal, 04.05.2002 Läänemaal Põgaris, 16.-20.05.2010 samuti Põgaris, 04.-05.05.2012 Kihnu saarel ning 26.05.2014 taas Põgaris.

Mustjalg-tüll, 04.05.2012 Kihnu saar. Ka kaugelt tehtud uduselt tõestuspildilt näeb liigile iseloomulikku osalist puguvööti, mis ulatub vaid külgrinnani.

Mustjalg-tüll, 04.05.2012 Kihnu saar. Ka kaugelt tehtud uduselt tõestuspildilt näeb liigile iseloomulikku osalist puguvööti, mis ulatub vaid külgrinnani. / foto: Aivo Klein (www.estbirding.ee)

Kõrbetüll (Charadrius leschenaultii) on Aasia liik, kelle pesitsusalad ulatuvad Türgist Mongooliani. Lääne- ja Põhja-Euroopasse eksib ta harva.

Linnuharulduste komisjoni andmetel on kõrbetülli Eestis kohatud vaid kaks korda: 20.-26.07.2009 Läänemaal Haversis ja 27.05.2014 Ruhnu saarel.

Eesti esimene kõrbetüll leiti Läänemaalt Haversist 20.07.2009. Kuna lind püsis nädal aega samas kohas, käis teda bongamas suur hulk huvilisi.

Eesti esimene kõrbetüll leiti Läänemaalt Haversist 20.07.2009. Kuna lind püsis nädal aega samas kohas, käis teda bongamas suur hulk huvilisi. / foto: Uku Paal, 20.07.2009 Haversi (www.estbirding.ee)

Roosterind-tülli (Charadrius morinellus) peamised pesitsusalad Euroopas asuvad Suurbritannias ja Põhja-Fennoskandias. Aasias on ta levinud Põhja-Siberis ning Uuralites ja Lõuna-Siberi mäestikes. Eestis on roosterind-tüll väiksearvuline hajus läbirändaja, kes võib siin siiski olla tavalisem kui praeguste väheste leidude põhjal järeldada saab. Roosterind-tüll peatub rändeperioodil eelkõige mais ja septembris küntud põldudel, kus teda on raske märgata.

Linnuharulduste komisjoni andmetel on roosterind-tülli Eestis kohatud kokku üle neljakümne korra.

Roosterind-tülle leitakse rändeperioodil peamiselt küntud põldudelt

Roosterind-tülle leitakse rändeperioodil peamiselt küntud põldudelt / foto: Uku Paal, 27.08.2011 Asusilla, Tartumaa (www.estbirding.ee)

 

Varem ilmunud tutvustused:

Haversi ranna kahlajaid saab nüüd ka veebikaamera vahendusel uudistada
Kahlajad Haversis – soorüdi

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.