LUGEJA VIDEO: "Hull metsis"

Submitted by Looduskalender on Sun, 10.09.2017 - 14:14
Autorid

Video saatis Ervin Ausman

Fotod Arne Ader

Kohtumine metsisega Lahemaa metsas

Body

 

Metsis ehk mõtus        Tetrao urogallus

 

Miks „hull metsis“ ja nii ongi kutsutud tavapäratu käitumisega linde, kes inimtegevusest eemale hoiavad, kuid vahel tullakse koguni asulatesse ning ollakse metsas päris ähvardava käitumisega (mida telefonivideost näha võime).

Hiiumaal kohati metsisekuke sarnast käitumist 1938. aastal, mandril 1961. ja „hullu“ metsisekana 1964. aastal. Hullude isas- ja emaslindude hinnanguline suhe on umbes 2:1 ja sellise käitumisega linde kohatakse aastas kuni kümmekond.

Niinimetatud hullud linnud elavad erakutena ning liiguvad liigile võõras ümbruses (teadlasedki ei oska öelda, kas lind paraneb hullusest, leides sobiva elupaiga, arvatakse, et hullu käitumise põhjustab hormonaalse regulatsiooni häire).

Hull metsisekukk mängib raiesmiku

Hull metsisekukk mängib raiesmiku

Hulle metsisekukki kohatakse tihemini kevadel. Suvel pole sellist käitumist täheldatud. Hälbega isendeid kohtab jälle alates augustist, kes aga talveks uuesti kaovad. Päris hirmutav, kui Sind ründab nelja kuni kuue kilone uhke metsisekukk. Kanad on kirju sulestikuga, rahumeelsemad, kaaludes kuni paar kilo (pildi leiab loo lõpust).

 

Metsise endine mängukoht

Metsise endine mängukoht

Metsiste elupaigad on halvenenud kogu Euroopas põhiliselt metsaraide tagajärjel. Metsiste elupaikadeks sobivad rabastuvad ja rabametsad, kus puude kõrgus on üle kaheteist meetri. Talvel elutsetakse männikutes ning vähemal määral männi ja kase segametsades. Alla kuuekümne aastastest metsadest metsiseid ei elutse. Loendusandmetel üle pooled metsised elutsesid saja aastastes metsades (möödunud aastal tehtud seireandmeid meil veel kasutada pole).

Metsisekuked liiguvad oma kodupiirkonda, mis asub metsisemängu paiga läheduses, tavaliselt alla kilomeetri, septembri teisest poolest alates pärast varakevadist metsisemängu ja sulgimist liigutakse ringi päris laialt. Aga, kui selle aja sees on toimunud suured muutused (näiteks lageraie) kuna mängupaikade vanus võib küündida kuni 120 aastani, siis sellist kohta metsised enam „omaks“ ei võta. Uurijate andmeil on lindudele veel talutavad 0,5 ha suurused ja kitsad kuni 30 m laiused raielangid.

Viimase poole sajandiga on meie loodusest kadunud üle poolte teada olnud metsiste mängupaikadest. Olukord on rohkem, kui halb.

 

"Hull" metsisekana Puurmani bussijaamas

"Hull" metsisekana Puurmani bussijaamas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.