Talvikeste salgad

Submitted by Looduskalender on Sun, 04.03.2018 - 10:10
Autorid

Fotod Arne Ader

Talvike

Talvike

Body

 

Talvike      Emberiza citrinella

 

Mida päev kevade poole, seda „kuldsemaks“ talvikest hundsulestik muutub, kena vaatepilt eriti päikeseliste ilmadega. Maanteede veertes talvikeste salkade tegevust võib täiesti märgata, kuigi põhirände alguseni peaks jääma veel paar nädalat, siis võime märgata talvikesi juba suuremates parvedes.

Veel talvisel ajal toitub linnusalk sageli maanteede läheduses, heinamaadel kõrreliste seemneid otsides, mis küünlapäevast alates on hakanud „lund vihkama“ ehk päikese toimel lume alt välja sulama. Ringi liigutakse nii põldudel, kui võsastikes eelistades poolavamaastiku. Tegutsevast linnusalgast kostab nii säutsumast, kui sidinat-vidinat.

 

Talvikesepuu

Talvikesepuu

Vanasti, kui veel hobuseid peeti olid talvikesed külamaastikes hästi tuntud linnud, kes koos varblastega hobusepabulate kallal nakitsesid, pooleldi seedunud kaerateri otsides. Varblase suurused talvikesed ongi, aga pikema sabaga: pikkust veidi üle viieteist sentimeetri ning kaalu kolmekümne grammi ringis.

Talvikeste sulevärv on isegi indiviiditi erinev. Selja- ja tiivasulestik pruuni- ja mustavöödiline, päranipuala roostepruun, rinnal märkame tumedamaid pikitriipe. Isaslinnu pea on märgatavalt kollane, tumedama oimutriibu ning „kõrvalaikudega“ talvesulestikus. Emaslinnu kogu sulestiku värvus on veidi tagasihoidlikum ning tuhmim. Lagipeal, silma all ja taga märkame hallikaid laike, aga rinnaesine paistab selgemalt pikitriibuline.

Talvikeste maapinnal liikumine paistab veidi kohmakana, liigikaaslaste vahel näeme kerget omavahelist nagelemist, aga inimest eriti ei peljata – neile võib vaikselt lähenedes saada mõne meetri kaugusele – tasub fotohuvilisel proovida.

Talvikeste viimase nädala vaatlused: LINK

Talvike

Talvike

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.