Looduskalendri minutid Vikerraadios: Kuldnokad pärandavad pesakasti piiritajatele

Submitted by Looduskalender on Mon, 21.05.2018 - 10:10
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Veebikaamera pilt IceAge, LK foorumist

Image
kuldnokakaamera
Body

Kindlasti olete saanud aega piiluda looduskalender.ee lehel olevasse kuldnokakaamerasse. Kui ei, siis käige kuldnokkadel külas ära. Varsti on nad pesast läinud.

Tavaliselt pöörame kuldnokkadele tähelepanu vaid siis, kui nad rõõmsalt vilistades meie aias pesitsema asuvad ja hiljem, kui nad kogu lasteaiaga meie marjapõõsaid marjadest puhastama tulevad.

Minu kuldnokapere koorus 9. mail, seega hiljemalt nädala pärast peaks nad juba oma lennuteed alustama. Praegu istuvad nad pesakastis, mõni julgem tuleb juba välja piilumagi, aga pidevat näljakisa on pesakastist kosta hommiku esimestest tundidest.

Aga see, mis toimub pesakasti sees on salajane ja sellest me enamasti ei tea. Põnev on vaadata, kuidas iga pisemagi heli peale suured nokad pisikese pea küljes aktiveeruvad. Ja kui isa või ema nokatäiega tuleb, siis on linnupojast näha vaid üks põhjatu kurk. Päris mitu pojakest saab ühest nokatäiest osa. Sageli toovad vanemad toitu kohe üksteise järel, nii ei jää keegi ilma.

Edasi ilmub lapsevanema näole õpetajapilk, nii range pole see vist ka kõige korra-armastajamal inimesel. Hoolikalt vaadatakse pesakast üle, täpsete nokaliigitustega korjatakse kasti seintelt kokku parasiidid. Lõpetuseks haaratakse kilepampu pakitud kakapallike ja viiakse see kastist välja kusagile kaugemale.

Aga peatselt ei mahu vanemad enam pesakastis toimetama ja pojukesed kergendavad end üle pesakastiava. Pisikestest halliroosakirjudest punnis silmadega linnupojukestest saavad kolme nädalaga pruunid musta nokaga käratsevad tegelased, kes õues koonduvad suuremasse seltskonda ja jätkavad sama nõudlikult vanematelt toidumangumist. Kiire kasvu tagamiseks söödud putukad ja nende vastsed asenduvad tasapisi ka taimse toiduga.

Foto Arne Ader

Piiritajad

Piiritajad

Aga ega pesakastki tühjaks jää. Nädal tagasi jõudisid tagasi piiritajad ja kuldnokkade lahkumise järel kolivad kasti sisse kohe nemad. Piiritajate lennukiirus on nii suur, et kastile maandudes kuuled selle alati ära. Pidurdatakse valju kopsatusega vastu pesakasti esiseina ja alles seejärel ronitakse oma karvaste ja tugevate küüntega pesakasti avast sisse. Maha ta kukkuda ei tohi, sest iseseisvalt see meie kiireim lendaja maast üles ei saa. Tema tiivad on kehaga võrreldes nii pikad. Sageli leitakse pesakasti alt piiritaja ja arvatakse see poeg olema, kes ei suuda veel lennata. Aga piisab tema õhkuviskamisest, kui ta tuule tiibadesse saab.

Kuldnoka munad olid kenad helesinised, piiritaja omad valged veidi piklikud. Kui kuldnokal oli neid korraga 6 või 7, siis piiritajal enamasti vaid kaks.

Eelmise aasta külmus ja putukatevaesus sundis meie aia piiritajat pesa maha jätma, nii ma kevadel ka need kaks muna pesakasti alt leidsin – need mille kuldnokk oma koristustuhinas pesakastist välja heitis.

Loodame, et sel suvel on õnnelik lapsepõlv nii kuldnokkade kui ka piiritaja lastel.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.