Looduskalendri minutid Vikerraadios: Kuldpõrnikas

Submitted by Looduskalender on Sat, 02.06.2018 - 09:09
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Kuldpõrnikas haralisel ploomipuul

Kuldpõrnikas haralisel ploomipuul

Body

Tänavu kevadel on asjad looduses natuke segi ja mõned õied puhkevad varem, kui tavaliselt.

Ehkki teeroos kannab ka nime mairoos, on see viimane nimi meie keelde tulnud pigem saksa keelest ja -maalt, kus see roosipõõsas veidi varem õitseb.

Igatahes puistab mairoos praegu mu maja ees juba oma kreemjaid õielehti. Vaasi toodud oksadki on närbunud.

Aga mairoosiga käib kaasas üks asi. Õigemini putukas. Imeilus putukas. Kuldpõrnikas.

Olete ehk isegi märganud, kuidas äkki leiate oma maakodu põrandalt abitult jalgusiputava suure, kimalase suuruse, põrnika. Ümber keerata teda on paras julgustükk, sest siis võib ta haarata oma tugevate konksjalgadega teie sõrmest. Enamasti ta siiski teeskleb surnut. Ja kui ta toast välja viite on ta varsti tagasi.

Aga need Eesti looduse jaoks parajalt suured ja imeilusad mardikad on pälvinud tähelepanu kõikjal maailmas. Ta on Egiptuse ennustajamardikate – skarabeuste sugulane ja virtuoosne lennumeister.

Kuldpõrnikas oskab kattetiivad oma selja peal ilusasti kokku panna ja kilejate pikkade tiibadega suudab ta lennata päris kaugele. Ja põriseb ta ka üsna kimalase moodi, aga erinevalt kimalastest lõppeb tema põrisev lend ikka matsuga. Põrkab ta siis kokku teie, mairoosi õie või majaseinaga. Ja kui ta oma konksudega kusagilt kinni haarata ei saa, siis nii ta uperkuuti lendabki ja enam hästi üles ei saa.

Aga veel hämmastavam on minu meelest see, kuidas kuldpõrnikad suudavad oma väljalendamise aja häälestada kõige lõhnavamasse ja suuremate õitega aega.

Kaks aastat on kuldpõrnika kollaka ussi taoline röövik söönud taimejuuri kusagil kõduhunnikus, siis on ta nukkunud ja äkki ilmub välja see vaskroheliste kattetiibadega kahe sentimeetri suurune mardikas. Kuidas nad ikkagi teavad?

Kuldpõrnikat peavad aednikud ka kahjuriks. Aga tegelikult ei jõua ju need vähesed kuldpõrnikad taimedele aias nii palju kahju tekitada, kui väiksemad tegelased.

Igatahes on kuldpõrnikad nii ilusad, et võiksite vähemalt korra teda pihku võtta, ta ei hammusta kunagi ja luubiga natuke uurida. Uurida looduse võrratut ilu.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.