Katkuvaba elamist on vaid väikesaartel

Enviado por Looduskalender el Sáb, 02/12/2017 - 14:14
Autorid

Foto Arne Ader

Kult

Kult

Cuerpo

 

Metssiga          Sus scrofa

 

Metsigade katkuvaba elu jätkub veel Hiiumaal ning veel mõnel pisemal saarel näiteks Naissaarel. Eks neid liigub ka mandril. Kas on tegu Aafrika seakatkust paranenutega ei oska siiani veel keegi öelda ega kinnitada?

Novembri lõpuga algas metssigadel „pulmaeg“. Täiskasvanud kuldid liiguvad emise juhitava karjad läheduses. Kui emised ei ole varakevadel sündinud kesikkulte oma karjast minema peletanud, sunnivad kuldid noori konkurente lahkuma.

Sula maapinnaga moodustavad metssigade peatoiduse enamalt jaolt taimede maapealsed ja -alused osad. Jahimeeste söödaplatsidelt leidub lisasöötmise piirangu tõttu vähe loomadele puistatud vilja (oli see vist viis kilo päevas). Loomadele rajatud söödapõlde kahjustas omakorda liigniiskus…

Loomset valku saavad metssead limuseid, putukaid ja nende vastseid ning talveunes kahepaikseid tuhnides või pisiimetajaid küttides. Ka leitud korjus läheb kasutusse.

Põllumeestel jäi mandril koristamata kuni pool kaunviljade saagist – oa- ja hernepõllud, kohati ka kartul eks sealgi liigub metsloomi…

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.