Talilinnukaamera - põldvarblane

Enviado por Looduskalender el Mié, 31/01/2018 - 10:10
Autorid

Külalisi tutvustab Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Cuerpo

Talvel kohtab lindude toidumajal sageli ka põldvarblasi. Kuna enamasti tegutsevad nad salkadena, võib mõne rikkaliku seemnevalikuga toidumaja juures talve üle elada isegi sadakond põldvarblast.

Põldvarblased eelistavad toitmiskohti, mille juures on tihedaid põõsaid, kuhu nad saavad võimaliku ohu korral kiiresti peitu pugeda. On teada, et mida kaugemal asub toidumaja varjekohast, seda lühemat aega ja väiksemate salkadena käivad põldvarblased toidumajal.

Põldvarblase tunneb lihtsasti ära valgel põsel oleva musta laigu järgi. Sulestiku põhjal põldvarblastel sugu eristada ei saa, kuid suurema musta kurgulaiguga isaslinnud on sotsiaalselt kõrgemal positsioonil

Põldvarblase tunneb lihtsasti ära valgel põsel oleva musta laigu järgi. Sulestiku põhjal põldvarblastel sugu eristada ei saa, kuid suurema musta kurgulaiguga isaslinnud on sotsiaalselt kõrgemal positsioonil. / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Põldvarblase peamiseks toiduks on seemned ning ka puude ja põõsaste pungad, kuid pesitsusajal toituvad nad olulisel määral ka putukatest.

Põldvarblane on Eestis asulates, aga ka põllumajandusmaastikul arvukas haudelind, keda pesitseb meil 80 000 – 110 000 paari. Talvel on Eestis hinnanguliselt 250 000 – 350 000 põldvarblast. Mandri-Eestis on ta üldlevinud, saartel haruldasem.

Põldvarblane teeb pesa enamasti puuõõnde või katuseräästa tühimikku, kuid ta on ka üks tavalisemaid pesakastilinde. Kui teised linnud teevad pesa lihtsalt pesakasti põhja, siis põldvarblane tassib pesakasti pilgeni erinevat materjali täis ning ehitab pesa „tunneli“ lõppu pesakasti põhja (vt Põldvarblane „poeb põhku“).

Põldvarblase kohta loe lisaks veebilehelt NatureGate eLoodus
Põldvarblase häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.
Põldvarblase vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

cam

 

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.