Aasta loom 2018

Ootamatu kohtumine

Postitas Aasta Loom - P, 07.10.2018 - 10.00
Avapilt
Sisu

Silmside. Ilves jälgib meid stoilise rahuga.
Fotod: Remo Savisaar

 

Ühel kargel aprillikuu päeval toimetasin kodulähedases metsas, jälgides seal isase käblikuhärra tegemisi. Päikeseloojanguni oli jäänud mõned tunnid. Sellel kevadisel ajal otsisin ma ka aktiivselt pildistamiseks sobivaid händkaku pesi. Et seltsis on toredam, helistasin sõbrale ja kutsusin ta metsaretkele kaasa – otsime koos, nii on lihtsam!

Aasta looma luulekonkurss ootab taas osalejaid

Postitas Aasta Loom - T, 02.10.2018 - 14.22
Avapilt
Sisu

Luuletuste kirjutamisel võib abiks olla külaskäik Elistvere loomaparki, kus praegu sirgub kolm ilvesekutsikat. Luulevõistluse parimad viime aga metsa  - preemiaks on retk metsikute ilveste elupaikadesse koos loodusfotograaf Remo Savisaarega.
Foto: Tarmo Mikussaar


Eesti Loodusmuuseum, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee kutsuvad taas koolilapsi osalema aasta looma teemalisel luulevõistlusel. Ilvese teemalist loomingut on esitama oodatud kõik huvilised algklassidest gümnaasiumi lõpetajateni ning parimaid kirjutajaid premeeritakse auhinnaretkega ilvese elupaikadesse.

Sabakakk - ilvese naaber

Postitas Aasta Loom - P, 23.09.2018 - 13.35
Avapilt
Sisu

Händkaku sulekuub on helehall ning piki tema sulgi jooksevad tumedad pruunid viirud.
Fotod: Remo Savisaar

 

Kõige sagedamini satub ilves kuulma ja nägema meie metsade kaht põhilist kakulist – värb- ja händkakku. Viimase kohtamiseks on minu arvates parim aeg septembrist-märtsini. 

Eelmisel korral tutvustasin värbkakku, sellel korral on järg händkaku käes, kes on meie metsamassiivide üks levinumaid kakulisi ja kes eelistab pesitsemisks suuremaid ja vanemaid metsi. Händkaku sulekuub on helehall ning piki tema sulgi jooksevad tumedad pruunid viirud. Segi võib teda ajada vaid kodukakuga, kuid händkakk on suguvennast suurem, heledam ja ka tema saba on pikem. Just pikema saba tõttu on ta nimeks händkakk, rahvakeeli ka sabakakk. Mõõtmetelt on ta ronga suurune, kuid puhevil olekus näib suurem.

 

Ilvese naaber - värbkakk

Postitas Aasta Loom - R, 07.09.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Värbkakk on leevikese mõõtu, Euroopa väiksem kakuline.
Foto: Remo Savisaar

 

Kõige sagedamini satub ilves kuulma ja nägema meie metsade kaht põhilist kakulist – värb- ja händkakku. Tutvustaksin teile täna neist esimest, värbkakku. Tema on meie ja kogu Euroopa väiksem kakuline. Mulle meeldib öelda, et ta on leevikese mõõtu linnuke, sest just nii väike ta ongi!

 

Minu esimene karu ja minu esimene ilves

Postitas Aasta Loom - L, 01.09.2018 - 14.37
Avapilt
Sisu

Noored mõmmikud augustikuisel metsasihil. Uudishimulikud!
Foto: Remo Savisaar

Minu esimene kohtumine ilvesega leidis aset 9 aastat tagasi, septembrikuu alguses. Külastasin siis sageli Alam-Pedja looduskaitseala, mis tundus mulle toona paradiisina. Ma ei mäleta ühtegi tühja käiku ja iga kord oli põnevus laes. Keda täna kohtan?! Ikka nägin mõnda põnevat imetajat või tiivulist. Metskitsi, põtru, rebaseid, kährikuid. Suurematest loomadest ma väga unistada ei julgenud, kuid eks karu-hundi-ilvese peale sai mõeldud küll. Jälgi leidus ja lootust oli!

Fotovõistlus ootab pilte ilvesest

Postitas Aasta Loom - N, 30.08.2018 - 16.22
Avapilt
Sisu

Metskitsest toituv ilves elab inimesele nüüd uskumatult lähedal. Varem põhiliselt valgejänest eelistanud metsakiisu elas ka jänese elupaigas - sügaval laanes. Vaatamata sellele, et ilves on nüüd inimesele lähemale kolinud, on siiski harukordne, kui ilvest nähakse. Kuid vahel näib metsakiisu unustavat oma peidulisust ja võib istuda väga avalikult lagedal kohal. Hoidkem silmad lahti!
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.