Varasügise märgid - sügishommikune udu, raagus sookask

Postitas Aasta Loom - K, 21.09.2016 - 09.00
Sisu
sügishommiku udu
Miks udu tundub nii salapärane? Kui täielik pimedus tekitab teadmatust ja see omakorda hirmu, siis olukord, kus sa näed vaid natuke, tekitab põnevust. Udu paneb mõtte tööle. Udu on fantaasiate kuningas. Sügishommikute maastikud ilmuvad inimese vaatevinklist ka "mõistlikul ajal" – siis, kui me üles tõuseme.
Foto: Tarmo Mikussaar
 
sookask raagus
Kui sookask on juba raagus, võib arukask olla veel täitsa roheline. Vene muinasjuttudest tuntud valendava tüvega sookase levikuala ulatub kaugemale põhja kui arukasel. Kasvult on ta natuke jändrikum kui arukask ning  kasvukohaks on tal ka niiskemad paigad. Samas pole harvad juhused, kus arukask ja sookask kasvavad kõrvuti nagu pildil. Tegu on samavanuste puudega, sookask on ilmselgelt kasvult madalam.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Haavad punetavad ja sookased kisuvad raagu. Kas tõesti on suvi juba otsakorral ja sügis astub uksest ja aknast sisse? Kalender loeb veel viimaseid suvepäevi, aga varahommikuti on madalamad heinamaaorud juba hõbedased ja udu mähib sood ja põllud enda salapärase looriga.
Linnud, kel kombeks talve eest lõuna poole liikuda, ongi juba minekule seadnud. Tulevad põhjapoolt külalised, peatuvad siin niikaua, kui toitu jagub ja lähevad edasi. Tihased, sabatihased, puukoristajad ja porrid on ennast juba suurematesse salkadesse sättinud, et siis koos paraja lärmi saatel mööda metsaservi ja kraavipervi ringi hulkuda. Vaiksetel õhtutel ja hommikutel kostab soodest ja luhtadelt põdrapullide ohkimist. Kus on põdrad, seal on ka põdrakärbseid nii, et seeneliste riided kihavad ja kuklas nokitsemist jagub mitmeks päevaks. Hea juhuse korral võib pimeda peale jäänud metsasuitaja kuulda hundikutsikate huilgamist ja vanade huntide joristamist. Kutsikad on juba iseseisvamaks muutunud, aga proovivad vanaloomadel sabas püsida. Vahest see ei õnnestu ja siis võtab hundipõnnidel kisa lahti. Seepeale on külakoerte kisakoor neile varsti vastamas. Kaugete metsatalude õunapuud ragisevad jälle iga-aastase oksamurdjate raskuse all. Mesikäpad käivad õuntest mahla pressimas. Ennast paksuks söönud mägrad laiendavad talveks oma eluruume ja kährikud hulguvad öösiti põldudel ja majade ümbruses, püüdes midagi hamba alla saada ja sedaviisi talveks naha alla rasva koguda. Seda loetelu saaks siin veel jätkata pikalt, aga eks inimese jaoks ole see samamoodi soojalt ajalt külmemale ülemineku aeg. Loodus kostitab tänavu usinat korilast suurepärase seene- ja marjasaagiga. Jõhvikale!

Tarmo Mikussaar

metskits sügisudus
Sügishommik öökülmaga hõbedasel uudismaal, Adavere ja Päinurme vahel.  Endisele soole rajatud maastikel pole leida vanu talukohti, on vaid avarad väljad heinamaade ja põldudega.
Foto: Tarmo Mikussaar
 
sügisudune hommik
Hommik rabas. Varavalges õueminemiseks peab end natuke sundima, aga nähtud vaated kosutavad hinge terveks päevaks.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.