10 aastat Looduskalendri foorumit - kuidas kõik kümne aasta eest alguse sai?

Опубликовано Looduskalender - ср, 09/19/2018 - 10:24
Autorid

Nii sai 10 aasta eest alguse sõna otseses mõttes harrastusteaduse (Citizen science) foorum: registreeritud liikmeid on hetkel 3756, käsitletud teemasid 635, üle 600 000 vaatluskirje…

Pildistas ja kirjutas Epp Harmon.

Изображение
10 aastat tagasi - grupipilt
Содержимое

Esimene foorumi kokkutulek Alliklepas Looduskalendri välibaasis. Sügis 2008.

Et kõik algusest peale ära rääkida, tuleb vaadata kahe  aasta ja ühe ookeani taha. Looduskalendri must-toonekure kaamera vaatajaid jagus juba siis üle maailma. Juhuste kokkulangemise tõttu koguneti toona Kanada Hancock Wildlife Foundation’i foorumis.

Toonekured pesitsesid, aastad vahetusid, sõpruskond kasvas. Siinkohal passib selgitada, miks on täna avatav Looduskalendri foorum inglisekeelne. Aga kuidas siis veel? Postitajad – ehk siis Eesti Looduskalendri  kaamerate jälgijad – asuvad üle maailma: Soome, Rootsi, Läti, Venemaa, Suurbritannia, Poola, Ungari, Prantsusmaa, Türgi, USA, Kanada, Austraalia. Täiesti kindel, et foorumi kasutajaid lisandub mujaltki. Nii et otse loomulikult peab suhtluskeel olema rahvusvaheline.

NB! English ei pruugi olla kaugeltki perfektne, foorum on olnud mitmelegi lausa täienduskoolituse eest. Postitada saavad ainult registreeritud kasutajad. Eesti kurekaamera foorumi õhkkonda kiidetakse pea taevani. Uustulnukad võetakse kahel käel vastu, kuid kes kõhkleb, on esialgu loomulikult teretulnud vaid lugema.

Siinkohal tuleks lahti seletada tore mõiste "Storkahoolikud", mida enamik Looduskalendri must-toonekure kaamera jälgijad enda kohta kasutavad. Ettevaatust – tegemist on sõltuvusega! Must-toonekurgede pesitsemise ja kurepoegade kasvamise aegu on storkahooliku päeva esimene ja viimane mõte (ning ka enamik vahepealseid) seotud kaamerapildiga.

Peale kurgede lahkumist tekivad loomulikult  võõrutusnähud. Looduskalender on õnneks hoolitsenud "pehme maandumise" eest – kaamerad metssigade ja sel aastal ka kotkaste söötmiskohal ja üllatusi lisandub ilmselt veelgi. 

Foorumi professionaalsuse tagavad spetsialistide postitused. Näiteks kotkamees Urmas Sellis on storkahoolikute kümnetele küsimustele mõnusalt ja ammendavalt vastanud.

Mida veel? Tõesti – sõpruskond on foorumlaste kohta õige sõna. Kaks kokkutulekutki  peetud, storkahoolikud lausa piiri tagant kohale sõitnud. Niisiis on Looduskalendri Foorumi puhul tegemist nö. Sisse söödetud kogunemiskohaga – tere tulemast liituma!

Video esimesest foorumi kokkutulekust Alliklepas, sügis 2008.

Kümme aastat tundub pika ajana, kuid arenguid jälgides möödunud nii Looduskalendril, kui foorumi arengut jälgides harivalt, huvitavalt ja emotsioonide rikkalt - nii rõõmus, kui ebaõnnestumiste kurvastuses, aga just selliselt elu looduses möödubki.

Foorumi sissekanded abistavad oluliselt suvisel ajal enamalt jaolt välitöödel viibivaid ornitolooge, päevade sissekanded koos tähelepanekute ja arutlustega, varustatud kas pildi- või videomaterjaliga lubavad olla pidevalt kursis kaamerate ees toimunuga.

Need sümpaatsed inimesed üle maailma toetavad kogu ettevõtmist mitte ainult moraalselt, vaid on korraldanud ka materjaalse abi korraldamise abivajavatele projektidele. Tänud hoolivuse ilmutamise eest.

Juubelisoovid ja pikka iga meie ettevõtmistele.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.