Mägra aasta sündmused

Aasta Looma sündmuste kalender: millal, kus ja mis toimub?

Järelvaatamisi/kuulamisi harimiseks

Postitas Aasta Loom - N, 14.12.2017 - 09.00
Sisu
metskits sametsarvedega
Palju Eestis elab metskitsi? Keegi ei tea täpselt. Ulukibioloogid pakuvad 2-3 korda rohkem kui jahimehed. Võib-olla saame tõele lähemale aasta jooksul.
Foto autor: Tarmo Mikussaar
 

Metskitsest ehk kabrast ilmusid suures meedias põhjalikud lood heade metskitsetundjatega juba enne aastavahetust ning ka jaanuari esimestesse nädalatesse jätkus reportaaze: paneme siia mõned lingid huvilistele järelvaatamiseks/kuulamiseks:

Loodusõhtu: Kas metskits või põldkits?

Postitas Aasta Loom - N, 02.02.2017 - 09.00
Sisu
metskits võrseid söömas
Loodusõhtul saame teada, mida metskitsed talvel süüa eelistavad ja miks.
Foto: Tarmo Mikussaar
 

Metsamees ja looduspiltnik Tarmo Mikussaar kõneleb teisipäeval Türi Kultuurikeskuses põneval teemal: kas aasta loom metskits elab rohkem metsas või põlluveerel ning miks mõned kitsed hoiavad metsa poole, samal ajal kui teised liiguvad pigem inimeste elupaikade läheduses. Õhtu algab 7. veebruaril kell 18.00, osalustasu 2 eurot.

Loomanäitus loodusmuuseumi sisehoovis

Postitas Aasta Loom - R, 02.12.2016 - 18.30
Sisu

loomad teel plakatKui satute jõuluajal vanalinna liikuma, astuge läbi Eesti Loodusmuuseumi suurest munakivisisest sisehoovist, kus on avatud Eesti Maanteemuuseumi näituse „Loomad teel“ satelliitnäitus, mis keskendub jälgedele maastikul ja rahvapärimuses. Suvel Põlvamaal eksponeeritud ning nüüd Tallinna vanalinna liikunud väljapanek kutsub avastama kümnekonna loomaga seotud uskumisi, nende hulgas näiteks hundi, kassi või mägraga seonduvaid arvamisi.

Video: mäger lumesajus lätlaste aasta looma lõpuvideos

Postitas Aasta Loom - L, 26.11.2016 - 03.00
Sisu

Video läti mäkradest, kevadest hingedeajani 2016. Eriti tore on video lõpus näha mäkra uruesisel tänavu mardipäeva aegu. Lund muudkui sajab, mäger istub rahulikult ja ei mõtlegi pugeda urgu. Videos näeme lisaks neljale mägrale laanepüüd, kährikut, hunti ja teisi loomi. Video on filmitud Slitere rahvuspargi aladel 9 kaameraga kolme linnaku juures.

 

Lapsed leidsid Marguse

Postitas Aasta Loom - R, 04.11.2016 - 09.43
Sisu
mäger Margus oma uru lävel
Laste leitud isamäger Margus oma urulävel.
 
lapsed Soomaa linnakus
Auhinnaretkel Soomaa mägralinnakul käisid parimate mägraluuletuste ja -lugude kirjutajad ning õpetajad Rocca al Mare, Rahumäe Põhikooli, Gustav Adolfi Gümnaasiumi, Kehra Gümnaasiumi ja Melliste Algkool-Lasteaiast.

Aasta looma luulevõistluse parimad on selgunud

Postitas Looduskalender - K, 19.10.2016 - 23.35
Avapilt
Sisu

Eesti Loodusmuuseum ja MTÜ Aasta Loom tänavaid kõiki usinaid mägraluuletuste kirjutajaid! Toimkonnale üllatuseks laekus ümbrikuga sadu luuletusi. Kokku saime 386 võistlustööd 27 koolist. Meele tegi rõõmsaks ka asjaolu, et paljude luuletuste ettevalmistustöö oli põhjalik. Võistluse parimad lood püsisid mägrale sobivas raamistikus nagu mägra majaehitamine ja suur seltsielu. Mäger on ju väga sotsiaalne loom ning manulisi-külalisi elab tema linnakutes palju!

Tihedast konkurentsist valis žürii välja 28 võidutööd, mille autoreid ootab auhinnareis Eesti uhkeimate mägralinnakute juurde, juhendajaks Tõnis Korts jahimeeste seltsist.

Toimkonna tänu kuulub ka tublidele loodusõpetuse-, emakeele-, kirjanduse- ja klassiõpetajatele, kes konkurssi oma õpilastele tutvustasid ja tänu kellele saime niivõrd palju suurepärast materjali. Kutsume ka tublimad õpetajad mägralinnaku reisile.

Fotovõistluse pilte: perekondlik hetk

Postitas Aasta Loom - L, 08.10.2016 - 09.00
Sisu

 

Pilt on tehtud rajakaameraga ja minu üllatus oli suur, kui nägin nii arvukat mägrapere. Tavaliselt, kui ma kohal käin, ei näe ma midagi või siis vilksamisi ühte. Tegin siis järelduse, et kui mina kohal käin, ei ole mäkrasid kodus või nad mängivad lihtsalt mäkra :D Tegelikult on mägrad lihtsalt targemad, kavalamad kui mina.
Foto: Kalmer Lehepuu

Kalmeri rajakaamera klõps mägraperest on üks aasta looma fotovõistlusel “Mägral raja otsas maja” osalev pilt. Aasta looma toimkond ootab mägrateemalisi fotosid võistlusele 25.porikuuni. Hinnatud on nii fotod mägrast endast kui tema tegevusjälgedest. Vaata ka teiste pilte.

Kaks luuletust mägrast

Postitas Aasta Loom - K, 05.10.2016 - 09.00
Sisu
väike mäger
Väike mäger.
Foto: Kalmer Lehepuu
 

Mäger

Mäger ilus metsloom,
peas on must ja valge joon.
Mägra silmad, väiksed nupud,
tema kõrvadel valged tupsud.

Toiduga ta palju ei jonni,
söögiks sobib metsaannid.
Pistab põske marjatarjad,
õhtuks jõuab kodukarja.

Vahel mägral hea päev,                                                     
kui mõnd linnumuna näeb.
Tema koduks labürint,
mis on tema pelgupaik.
Meeldib olla oma urus,
kus ta magab heinapurul.
Talvel magab õndsat und,
pole näinud paksu lund.

Kert Roov , Haljala Gümnaasiumi 5.klass 

 

Öökulli akadeemias aasta loomast

Postitas Aasta Loom - K, 05.10.2016 - 01.00
Sisu
mägra heinapall
Mäger teeb heina nõnda, et kisub kraavipervelt käppadega kõrred kokku ja mätsib neist üpriski pallilaadse loperguse kuhila, mille ta peale kuivamist endale urgu veab. 
Foto: Remek Meel
 

6. oktoobril kell 18 on Öökulli akadeemias külas loodusfilmide režissöör ja loodusemees Remek Meel, kes räägib selle aasta loomast mägrast Eesti looduses.
Räägitakse mägra uurimisest Eestis, mägrast endast ning tema tegevusjälgedest, lisaks vaadatakse ka lühikest õppefilmi.
Öökulli akadeemias osalemiseks ei ole vajalik eelnev registreerimine, osaleda saab muuseumipiletiga (3€/5€). Eesti Loodusmuuseum asub Tallinna vanalinnas, aadressil Lai 29a.

Läti aasta loom külas

Postitas Aasta Loom - K, 31.08.2016 - 10.55
Sisu

Lätlaste mägrakaamerates on tähele pandud, et mägrad pole ainult hämarikurahvas, vaid võivad ka soojal suvepäeval tulla päikest nautima ja oma kasukat hooldama. Lätlased uurivad kaamera abil ka klanni hierarhiat, sellest saame ilmselt tulevikus rohkem kuulda.
Video: Läti Loodusmuuseum/Läti Riiklik Metsainstituut Silava

 

Mägra Videvik loomaaias

Postitas Aasta Loom - L, 13.08.2016 - 10.30
Sisu
mägrapere postkaart
Mägrapere.
Kunstnik: Leo Lätti
 

Ülejärgmiseks nädalaks võiks mägrasõbrad endale ära märkida kuupäeva 25. august, mil Tallinna loomaaed ning aasta looma toimkond kutsuvad kõiki Mägra Videvikule kell 19.00. See sündmus on omamoodi järg hundiaastal toimunud Hundiööle, mil hämaras loomaaias sai lõkke ümber hundilaule ja lugusid vestetud ning hallivatimehe kõige uuemaid uudiseid pajatatud. Nüüd teeme hämara loomaaia metsarikkal peoplatsi samuti lõket, mägrauurija Tiit Hunt räägib ja näitab mägrakaamera parimaid lugusid ning ulukiuurija Peep Männil laulab hundist ja mägrast. Lisaks tuleb kohale Von Glehni Teater ning etendab loo mägrast ning lastele on avatud töötuba. Sündmus kestab kaks tundi.

Eesti-Läti fotovõistlus “Mägral raja otsas maja”

Postitas Aasta Loom - L, 11.06.2016 - 11.57
Sisu

 

mägrapaar
Mägrapaar ja nende urud Saaremaal asuva mägrakaamera ees. Võistlusele on oodatud ka rajakaameratega tehtud pildid.
 

Looduskalender.ee ja Aasta looma kodulehe toimkond kuulutavad välja fotovõistluse " Mägral raja otsas maja". Samal ajal kuulutab võistluse välja ka Läti loodusmuuseum, lätlasedki valisid ju oma tänavuseks aasta loomaks mägra.

Käes on aasta valgeim aeg ja kuna valget jagub ka öödesse, siis on aasta parim aeg metsaradadel hämaratundidel mägraga juhuslikeks kohtumisteks. On ju mäger põhiliselt ööloom ja teistel aastaaegadel vaid pimeduse varjus oma asju ajav metsaelanik. Lisaks on käes ka aeg, mil noored mägrahakatised ilma uudistama hakkavad.

Roheliste rattaretkel mägra jälgedel

Postitas Aasta Loom - N, 19.05.2016 - 23.48
Sisu
mägra jälg
Mägra viievarbaline jälg kevadises mudas.
 

Veel viimasel õhtul enne reedest Roheliste rattaretke õnnestus loodusemees Remek Meelel mägrajälgi leida üsna rattaretke raja lähedal ja teisel matkapäeval laupäeval lähme neid Söe arboreetumi juures vaatama. Samuti näeme tuhkru urgu, mis pole just tavaline leid ning kuulame, kes millisesses pinnasesse armastab urgu kaevata ja kuidas neil vahet teha. Loodame, et aasta looma tegemised saavad retkelistele tuttavamaks ja hiljem osatakse mägra jälgi leida ka omal käel. Kolmepäevasel rattamatkal "Kuidas elad, Põltsamaa?" 20.–22. mail tuleb juttu nii aasta linnust kui aasta loomast.

Vereta jahil püütakse mäkra

Postitas Aasta Loom - T, 17.05.2016 - 21.14
Avapilt
Sisu

Rebase ootel. Vereta jaht 2015.
Foto: Meelis Suurkaev

Ligi nelikümmend loodusfotograafi kogunevad nädalavahetusel 20.–22. lehekuul Põhja-Kõrvemaal Simisallu, et tabada kolme päeva jooksu piirkonna maastikke ja selle asukaid. Tänavuseks jahiloomaks valitud mäger saab selle au osaliseks juba teist korda. Kümme aastat tagasi loodeti head pildisaaki mägrakantsis Saaremaal, ent looma õnnestus tookord tabada loodetust vähem. Näis, kuidas Põhja-Kõrvemaal läheb. Vereta Jaht on pärisjahile sarnanev ettevõtmine, kus relvadeks fotokaamerad, laskemoonaks mälukaardid ning jahisaagiks hulgaliselt looma- ja looduspilte. 
Eesti vanim loodusfotovõistlus Vereta Jaht toimub 19. korda.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.