Metskitse kaamera


Metskitsekaamera
Metskitse kaamera asub Viljandimaal Lembitu jahimeeste seltsi maadel, kust näeb lisaks kabrale ka teisi loomi liikumas, kindlasti põtru ja metssigu.

Kaamerapaika haldab Lembitu Jahimeeste Selts ja Priit Vahtramäe
Kaamera tehnika eest hoolitseb
Omar Neiland
Ülekande võimaldavad Elisa ja EENet
Toetab KIK

Metskitse aasta 2017

Pikk öö

Postitas Aasta Loom - R, 15.12.2017 - 13.25
Avapilt
Sisu

Metskitsed talvisel ajal asulate lähedal põldudel.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Talve hakul, kui lund veel napib, aga pimedaid öötunde on hoopis rohkem kui nappi päevaaega, hakkavad metskitsed väikseid salku moodustama ja rohkem külade ja asulate lähedale hoidma. Üheks põhjuseks on kiskjate surve suurenemine. Rohkem päevase eluviisiga metskitsed tunnevad ennast asulate lähedal natuke turvalisemalt, sest inimest pelgavad kiskjad nagu hunt ja ilves ei julge valgel ajal asulate lähedale tulla. Küll aga võivad nad pika öö jooksul julgust koguda ja tühja kõhu sunnil mõnd metskitsesalka ka vahetult küla lähedal rünnata. Pole harvad juhused, kui metskitsed seepeale koerte haukumise saatel päris külatänavale ja majade vahele pakku jooksevad. Esimene lumekirme avab jäljeraamatu, mis annab öösel kuuldule kohe selgust juurde.
 

Tarmo Mikussaar

 

Järelvaatamisi/kuulamisi harimiseks

Postitas Aasta Loom - N, 14.12.2017 - 09.00
Sisu
metskits sametsarvedega
Palju Eestis elab metskitsi? Keegi ei tea täpselt. Ulukibioloogid pakuvad 2-3 korda rohkem kui jahimehed. Võib-olla saame tõele lähemale aasta jooksul.
Foto autor: Tarmo Mikussaar
 

Metskitsest ehk kabrast ilmusid suures meedias põhjalikud lood heade metskitsetundjatega juba enne aastavahetust ning ka jaanuari esimestesse nädalatesse jätkus reportaaze: paneme siia mõned lingid huvilistele järelvaatamiseks/kuulamiseks:

Auhinnaretk metsa

Postitas Aasta Loom - K, 06.12.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

"Ma ei teadnudki, et kopra tammil kannatab vahel ka ise kõndida," imestas Mattias Repp, kes sai koos teiste lastega looduses liikumise tarkusi juurde Eesti Loodusmuusemi ja Aasta looma luulevõistlusel pärjatud autorite preemiamatkal.
Foto: Mats Kangur

10. kool sai laste rajakaamera

Postitas Aasta Loom - P, 26.11.2017 - 09.00
Sisu

Antsla Gümnaasiumi koolilaste rajakaamera on videole püüdnud nugise, kes leiab laste kaetud söögiplatsilt  – mis on esmalt mõeldud metskitsedele – ka midagi suhu pista. Metsnugis on täisvereline kiskja, kelle kõhutäieks on enamasti loomne toit. Näiteks närilised, linnud, teised väikekiskjad, kellest jõud üle käib, aga novembrikuises metsas pole enam seda toiduküllust, mis kevad-suvises metsas, seal aitab vahel (nälja)hädast välja ka poolkülmunud kapsaleht või õunaviss. 

Metskitsekaamera hommikuti ja paar haikut

Postitas Aasta Loom - R, 24.11.2017 - 10.30
Avapilt
Sisu

Metskitsekaamerat tasub hommikuti kiigata, siis näeb, et igapäevaselt kabrad tulevad kusagilt või lähevad kusagile mööda põlluserva, nõnda soovitab kaamera haldaja Omar. Kuna söödapõld jäi sisuliselt tänavu tühjaks maitsvast kraamist (taimehaiguste tõttu), siis pikemat põhjust loomadel seal peatumiseks ei ole. Aga soolak tõmbab ikkagi. Vaatame, mis juhtub siis, kui ilm lumisemaks läheb.


Kus kitsi siis talve hakul veel kohata võib? Pilt aasta looma fotonäituselt räägib enda eest:

õunad ja kitsepabulad

Heal õuna-aastal on metskitsed aias sagedased külalised. Varisenud saak hekseldatakse läbi, ilusad "autogrammid" jäetakse tänutäheks lumele.
Foto autor: Ingmar Muusikus

Aasta looma õhtu loodusmuuseumis

Postitas Aasta Loom - K, 22.11.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Öösel oli tulnud külm ning kaanetanud lombid. Oli september, aga väga külm. Vaatlesin oma lemmikut looklevat teed, kui äkki ilmus ei kusagilt see vapper tegelane, kes libedal teel oma tasakaalu proovile pani. 
Reet Sau foto metskitse fotovõistluselt "Kaber kabejalakene".


Metskitse fotonäitusel RMK Tallinna kontoris näeb palju kauneid fotosid, aga aasta looma teema jätkub ka mujal: neljapäeval 23. novembril kell 18 saab Eesti Loodusmuuseumi õdusas saalis kuulata metskitsest kõnelemas eriala spetsialisti. Zooloog Jüri Tõnissoni kõneleb kabra elu-olust, välimusest, arvukusest. Lisaks vaadatakse koos metskitsedest valminud filmi ning räägitakse jahihooajast. Kohal on ka metskitse topis, sarved ja lõualuud.

Lisame siia lõppu ka ühe ajakohase aasta looma laste luulevõistluse luuletuse: 

Metskits
 

Helen Tammer, 13
Tallinna Prantsuse Lütseum

Asu Metskitse aasta 2017 jälgima