Metskitse aasta 2017

Nädal metsas. Sokud hauguvad.

Postitas Aasta Loom - K, 21.06.2017 - 10.21
Avapilt
Sisu

Keset õitemeres aasa tõusis kits üles ja kalpsas metsa poole. Üksi, lähiümbruses talle maas ei olnud. Seega on talled niivõrd väikesed, et emale veel ei järgne. Kits hoiab neid varjulises kohas peidus ja käib seal aeg-ajalt imetamas. Vahepealse aja veedab emasloom rohtu nosides ja eemal pikutades puhates. 

 

Sarvikud

Postitas Aasta Loom - P, 18.06.2017 - 17.11
Avapilt
Sisu
Kaks konkurenti teevad tagaajamise vahele väikese lõõtsutamispausi. Vasakpoolne, peaaegu suvekarvas ja haljaste sarvedega sokk on tagaajaja rollis ja parempoolne tumedas talvekarvas, noorem ja väiksem, eespool jooksja.
 
Enne jaaniaega on ka nooremad sokud juba talvekasukast lahti saanud ja sarved vastu puid ja põõsaid haljaks nühkinud. Sellele kõigele on eelnenud suur trall ja tagaajamine. Kohe peale lume sulamist ja ilmade soojenemist lagunesid talvised salgad väiksemateks, 3-5 liikmelisteks gruppideks, kus sokkude vahel algas äge konkurents. Sokud ehk kaberipullid muutusid territoriaalsemateks ja hakkasid üksteist oma aladelt välja tõrjuma.

Kohates kitsetalle

Postitas Aasta Loom - R, 09.06.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Kitseemal võib lähedal peidus olla tall.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Kätte on jõudnud aeg, mil looduses liikudes võib leida maas lömitava täpilise metskitsetalle. Tegu on kitseema suure saladusega, keda käiakse ööpäevas mõned korrad imetamas. Kuna tallel puudub lõhn, siis ei suuda rebased, koerad ega teised kiskjad teda leida. Sellist tegelast ei tohi silitada, sülle tõsta või kaasa võtta.  Inimese järgi lõhnav tall tõenäoliselt hüljatakse. Mõistlik on vaikselt tuldud teed lahkuda. Ilmselt hoiab muretsev vanaloom kaugusest meil silma peal.
 

Vahur Sepp

Nädal metsas. Esimesed talled.

Postitas Aasta Loom - E, 29.05.2017 - 14.15
Avapilt
Sisu

 

Esimesed titeuudised! Loodusfotograaf Kalmer Lehepuu sai pildile ühe selle aasta esimestest tähnilistest metskitsetalledest. Pildistatud Valgamaal. Emakits jätab vastsündinud talle varjulisse sünnikohta lamama ja käib teda seal aeg-ajalt imetamas. Kitsetalled kosuvad turvalises peidukohas nädalakese ja alles seejärel hakkavad emaga kaasas käima. 

Ka meie rajakaameratega jälgitavatest kahest karjast on vähemasti põllukarjas esimene tall kuskil rohututis lesimas. Läbi binokli oli näha, et ühe vanema kitsemamma kõht on juba kadunud. 

 

Nädal metsas. Piiritajad taevavõlvil.

Postitas Aasta Loom - E, 15.05.2017 - 15.25
Avapilt
Sisu

Jahedate ilmadega nädala lõpus jõudsid piiritajad kohale. See peaks tähendama, et soe saab peagi kindla võidu. Saab ju piiritaja oma toiduse vaid õhust putukaid püüdes. Putukaid paistab nüüd jaguvat, muidu oleks kauged rändurid saabumisega veel viivitanud. 

 

Kitsemamma käis kaamerat uudistamas. Kõhu suurus näitab, et poegimine pole enam kaugel. Emasloomade liikumine juba üsna raskejalgne.

VIDEO: mägra kevadpuhastus

Postitas Aasta Loom - N, 11.05.2017 - 21.45
Sisu

Mägrad veavad praegu sületäite kaupa kuiva kulu koduurgu, et aluspanu välja vahetada. Kalle Pihelgase kokkumonteeritud videost on näha, kuidas usin mäger kodu mugavuse jaoks tööd teeb: ikka selg ees ja käppadega kõhu alla lehti tõmmates käib ta urust sisse-välja. Mägra uue aluspanu moodustavad põhiliselt eelmise aasta lehed, see on hea pehme materjal küljealuseks. Uus aluspanu on lihtsalt mõnus võrreldes vanaga, mis on maa all niiskust kogunud ja saanud kasvulavaks hallitusseentele.

Asu Metskitse aasta 2017 jälgima