Metskitse aasta 2017

Nädal metsas. Värvid.

Postitas Aasta Loom - N, 12.10.2017 - 14.03
Avapilt
Sisu

Lõpuks on ka põllukarja vanim emand karvavahetusega algust teinud. Küljed ja näolapp hallikad, lahtist suvekarva veel rinnaees ja ka mujal. 

 

Üle pika aja ilmusid kitsed võsalagendiku rajakaamera ette. Metsakarja sokk ja vanem kits. Mõlemil küljed laigulised. Sellises karvas loomi on tore kaameraga jälgida. Selgub kohe, miks karvavahetus just lehtede langemise ajale on ajastatud. Värviliste lehtede ning juba ka luitunud toonide taustal on selline metskits üsna kaitsevärvi loom.

Nädal metsas. Haned rändavad ja kitsed vahetavad karva.

Postitas Aasta Loom - E, 02.10.2017 - 16.50
Avapilt
Sisu

Põllukari saab järjest liikmeid juurde. Aastane sokupoiss üks läinud nädala liituja. Sokkudel on tore komme uudistama tulla. 

 

kits

Kari koguneb põllule videvikus. Nosivad koos kõhud täis ja jäävad siis põõsastike varju ööbima. Hommikul enne koitu suundutakse jälle einestama. Taustaks rändavate hanede hääled. Nädal tagasi lendasid esimeste ränduritena ainult lagled, nüüdseks kuuleb ka laukhanede kilavaid hääli ja ka rabahaned on kohal. 

 

sokk

Nädal metsas. Mõnel juba talvekasukas seljas.

Postitas Aasta Loom - T, 19.09.2017 - 11.06
Avapilt
Sisu

Pildi keskel on juba talviselt hallis kasukas sokupoiss. Lisaks on tal ka esimesed sarvemüksud pähe kasvanud. Neist veel päris sarvi ei saa, mingi aja pärast aetakse need maha. Uue aasta alguses hakkab ta koos teiste vanemate sokkudega alles järgmise suve sarvi kasvatama. 

 

kits

Kitsetiirule minnes ootas ees üllatus. Teleobjektiivist paistsid kitsed, kellest üks oli juba hall. Selgus, et suvekarvas kitse üks talledest on juba talveks valmis. Ka teisel tallel paistab hall kasukas poolenisti seljas olevat. 

 

kits

Vasakult paremale: poolenisti hall kitsetüdruk, talikarvas sokupoiss ja suvekarvas ema. 

 

Nädal metsas. Kitsed hakkavad kokku hoidma.

Postitas Aasta Loom - N, 07.09.2017 - 23.54
Avapilt
Sisu

Koristatud põldudel on metskitsi järjest rohkem seltsis näha olnud. Ühe põõsastes oleva rajakaamera läheduses põlluservas käib juba väike kari koos. Ülemisel pildidl olev sokk üks neist. 

 

sokk

Sellel pildil on sellesse väikesesse, veel kolmepealisse karja kuuluv vanem sokk, kel karvastik nooremast suguvennast veidi heledam, sarved võimsamad ja mitte nii heledate tippudega kui esimesel pildil oleval nooremal. Pildile sai püütud iseloomulik fakt, et metskitse toidulaud on aasta läbi mitmekesine. Kuigi niidetud rapsipõllul on rohkelt maitsvat rapsisalatit leida, milleks ka kari põllule sööma tuli, maiustas vanem sokk tükk aega küpseks saanud keraheina seemnete ja peadega. 

 

Nädal metsas. Koristatud põllud ja loomad rohkem liikvel.

Postitas Aasta Loom - K, 23.08.2017 - 15.01
Avapilt
Sisu

Rajakaameraid üle vaatama minnes kohtusin värskelt koristatud talirapsipõllul kitseperega. Paistavad olema tall ja ema kes ka metsas asuva fotosid tegeva rajakaamera ees käinud. Tall usaldab kõiges vanalooma. Noor kitsehakatis märkas mind, aga jäi vaid jälgima. Kui on vaja otsustada, siis otsustab ema. Emasloom mind aga ei märganud ja seega nositi põlluservas rahulikult edasi. 

 

metskits
Kui ema sõi rahulikult, siis tall mind silmist ei lasknud. Ka põllult lahkudes hoidis kõrvad tahapoole ja jätkas jälgimist. 

 

Asu Metskitse aasta 2017 jälgima