Metskitse aasta 2017

Nädal metsas. Piiritajad taevavõlvil.

Postitas Aasta Loom - E, 15.05.2017 - 15.25
Avapilt
Sisu

Jahedate ilmadega nädala lõpus jõudsid piiritajad kohale. See peaks tähendama, et soe saab peagi kindla võidu. Saab ju piiritaja oma toiduse vaid õhust putukaid püüdes. Putukaid paistab nüüd jaguvat, muidu oleks kauged rändurid saabumisega veel viivitanud. 

 

Kitsemamma käis kaamerat uudistamas. Kõhu suurus näitab, et poegimine pole enam kaugel. Emasloomade liikumine juba üsna raskejalgne.

VIDEO: mägra kevadpuhastus

Postitas Aasta Loom - N, 11.05.2017 - 21.45
Sisu

Mägrad veavad praegu sületäite kaupa kuiva kulu koduurgu, et aluspanu välja vahetada. Kalle Pihelgase kokkumonteeritud videost on näha, kuidas usin mäger kodu mugavuse jaoks tööd teeb: ikka selg ees ja käppadega kõhu alla lehti tõmmates käib ta urust sisse-välja. Mägra uue aluspanu moodustavad põhiliselt eelmise aasta lehed, see on hea pehme materjal küljealuseks. Uus aluspanu on lihtsalt mõnus võrreldes vanaga, mis on maa all niiskust kogunud ja saanud kasvulavaks hallitusseentele.

Võru Kreutzwaldi Kooli loovtöö aasta loomast

Postitas Aasta Loom - E, 08.05.2017 - 18.05
Avapilt
Sisu

Võru Kreutzwaldi Kooli 8.klassi õpilane Teele Ann Toomik paigutas oma koduhoovi lähedale rajakaamera, et jälgida metskitsi ning kirjutada sellest loovtöö. Aitasime koos aasta looma meeskonnaga kaamerat paigutada.
Et koolide rajakaamerate projektis õnnestus Teele koolil liituda alles märtsis karjade lagunemise aegu, polnud teada, kas kitsed kaamera ees käima hakkavad. Ehkki Tallinna Vaba Waldorfkooli kaamera startis samuti kevadel, oli sinna kohe loomi oodata, kuna tegu oli Vabaõhumuuseumi kitsedega. Muuseumi mitmehektarilisel alal elavad muuseumikülastajatega harjunud loomad. Ent Võrumaal oli tegu metsikute ja inimpelglike loomadega, seetõttu tabas esimestel nädalatel kaamerajälgijaid pettumus: kus on kitsed? Selgus, et kaber suudab ka mahapandud porgandi ja soolakivi suhtes nädalaid umbusku üles näidata ning käib kaarega mööda. Enne oli samas paigas kitsepabulaid näha igal sammul. Ettevaatlikkus on oluline osa metskitse ellujäämisestrateegiast.

Nädal metsas. Õites pajud.

Postitas Aasta Loom - E, 08.05.2017 - 13.01
Avapilt
Sisu

Veel raagus metsaservades kestab pajude õitseaeg. Päevasel ajal olid kaugele paistvad kollased puud sumisejaid täis. Väärt neste nii kimalastele kui esimene korralikum korje kodumesilasele. 

Rändlindudest jõudsid möödunud nädalal tagasi suitsupääsukesed ja käod. Kuskil olla isegi ööbikut laksutamas kuuldud, aga mitte veel meie metsas. 

 

Nädal metsas. Heitlik ilm.

Postitas Aasta Loom - E, 01.05.2017 - 12.39
Avapilt
Sisu

Nädal möödus väga heitlike ilmade seltsis. Oli nii lund, vihma kui päikesepaistet. Seda kõike võis ka vaid ühe tunni jooksul kogeda. Tormised ilmad hoidsid metskitsed rajakaamerate eest eemal. Kaadrisse jäi vaid üks kits. 

Tõenäoliselt ei olnud loomad lihtsalt liikuvad. Toitu ei pea ju enam pisku haaval otsima ja saab ka väiksemal alal hakkama. 

 

Waldorfkooli ja Ridala kooli kaamerad: kährikud ja sookurg

Postitas Aasta Loom - L, 22.04.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Ridala kooli kaameras nähti sookurge, Eriku isa Tõnis Ulm kommenteerib: "Pole varem sookurg meie kaameras käinud. Võib-olla tänavune külm kevad ja asjaolu, et talumehed seetõttu vilja külvamisega põldudele venitavad, paneb kured mujalt midagi nokavahele muretsema. Siin ju viljaterad vabalt jagada."

Asu Metskitse aasta 2017 jälgima