VIDEO: kes kahlavad hülgekaamera ees?

Postitas Looduskalender - P, 22.01.2017 - 19.19
Autorid

Video salvestas Aita, LK foorumist

Foto Margus Ots

 

Merirüdid toitumas

Sisu

 

Merirüdi       Calidris maritima

 

Nädala jagu on merirüdid kaamera ümbruses tegutsenud, täna hommikulgi lendas salk ringi. Hallhüljestega hoitakse väikest vahemaad ning merikotkaste eest osatakse kiirelt varjuda sellel väikesel maalapil. Mõnel päeval lendab kaamera kitsukesest vaateväljastki läbi tosina jagu merikotkaid.

Merirüdisid võib meil kohata alates rändeajast, oktoobrikuus, aga need keda kaamerapildis näeme on talvitujad ja ega neid massiliselt Saaremaa läänerannikulgi pole - vast sadakond või paar…

Just sellist kivist randa  tegutsemiseks eelistatakse, hea laine toodud või välja uhutud kakandeid ning teisi selgrootuid veeelukaid otsida – tähelepanelik märkab, et saaki jagub…

Sulestik kenalt hallikirju, kõhualune valge. Sugupooled näevad väga sarnase välja, aga lihtsalt teadmiseks, et just  merirüdide emaslinnud on kröömike suuremad. Pikkust paarikümne sentimeetri ringis, kaalult kuni kaheksakümne grammised.

Silmad pruunid, veidi kõverdunud nokk tumedavärviline, nokatüvik heleoransh.  Jalad teiste kahlajatega võrreldes lühikesevõitu ning sama värvi nokatüvikuga.

Kaitsealuste merirüdide arvukus on äärmiselt väike kogu Euroopas. Ikka hää teada, et meilt merirüdid veel läbi rändavad.

Merirüdi Põõsaspea neemel

Merirüdi Põõsaspea neemel