Viimane aeg pesakasti ehitamiseks

Postitas Looduskalender - R, 10.03.2017 - 18.18
Autorid

Foto Arne Ader

Sinikael-part pesakastis

Sinikael-part pesakastis

Sisu

Kena on vaadata, kui maja, suvemaja või talukoha juures värvulised tegutsevad… Ümbruskonnas jääb vähemaks kõikvõimalikke kahjureid, seda nii viljapuuaias, kui peenramaal.

Lindude pesakast ei vaja erilist hooldust. Vast ainult sügisel puhastamist, aga kui seegi ununeb pole midagi erilist katki, sellega saavad linnud ka ise hakkama.

Talvel kasutavad paigalinnud pesakaste ööbimiseks, vahel toidutagavarade paigutamisel, seda nii lindudele, kui neljajalgsete poolt.

Ollakse harjunud, et majade juures kohtame rohkem suluspesitsevaid kuldnokki või tihaseid. Samas võib lihtsate vahenditega meelitada aeda kärbsenäpi, linavästriku või teisi poolsulus pesitsejaid.

Pääsupesadele räästa alla võiks kinnitada laiema laua nii jääb sein valgetriibuliseks „võõpamata“.

Uhkeid ja fantaasiaküllaseid pesakaste saab ehitada kõikvõimalikest lauajuppidest ka juba korra kasutatutest. Pole oluline, et nad mõne aasta vähem vastu peavad.  Isegi viis aastat on pikk aeg - hulk linnunoorukeid saab selle ajaga tuule tiibadesse.

Ei pea pesakasti ava olema spetsiaalse diameetriga puuriga puuritud. Käsisaega võib lennuava  ka kolmnurkselt välja saagida. Kõik pesakastide ehitusel nn ametlikult kehtestatud mõõdud on olemuselt soovituslikud. Kasutame ära materjali, mis nii ehk teisiti juba mõne aja möödudes  leiab tee, kas prügihunnikusse või lõkkeplatsile.

Kätte on jõudnud aeg pesakastid nädalalõpuga valmis meisterdada ja samas ka ülesse riputada - lennuavaga hommikusse või lõunasse.

Ornitoloogiaühingu veebilehelt leiavad meistrimehed juhatust: LINK

Mõnusat nädalavahetuse meisterdamise seltsis! Uskuge, saab olema tore pere- või sõpruskonna ettevõtmine.

Kui kõik kenasti õnnestub on kevadel ning suvel piisavalt avastamist, vaatlusi või omavahelisi arutlusi - et mis, kes, kus, miks või millal..?

Hall-kärbsenäpp viib poegadele kiili

Hall-kärbsenäpp viib poegadele kiili

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.