Hirvepullidest ja nende sarvedest

Postitas Looduskalender - L, 11.03.2017 - 12.30
Autorid

Pildi napsas Hellem, LK foorumist

Esiplaanil näeme vana isaslooma juba ilma sarvedeta

Esiplaanil näeme vana isaslooma juba ilma sarvedeta

Sisu

 

Punahirv      Cervus elaphus

 

Aastad pole vennad - ülemineval aastal hakkasid hirvepullid sarvi heitma veebruari lõpus (seda kinnitavad ka kirjanduse andmed) ja naistepäevaks oli suurem osa neist juba nudid. Tänavu kannab enamus veel uhket krooni…

Suured pullid kaaluvad kuni paarsada kilo, lehmad sadakond kilo. Keha tüvepikkus paar meetrit, õlakõrgus kuni meeter kakskümmend viis. Sooline dimorfism on silmaga märgatav.

Sarvede heitmise aeg on tänavu äsja alanud, kusjuures alustavad võimsamate sarvedega vanaloomad. Noored võivad oma pulksarvi kanda veel aprillikuus ja veel, et sarvekasv algab alles teisest eluaastast.

Sarveharude järgi hirvepulli vanust ei saa määrata sest sarvede areng sõltub hoopis toitumistingimustest. Täiskasvanud ning terve pulli ühel sarvel on viis või enam haru, mis kaaluvad kuni viis kilo. Meie suurima sarvekrooniga, Huberti möödunud aastal metsa alt leitud sarved, millel oli kaksteis haru ning see sarvepaar kaalus mäletamist mööda veidi alla kümne kilo. Vananedes algab hirvepullidel sarvede taandareng ja seda kusagil peale kümnendat eluaastat.

Vanad sarved maha heidetud, hakkavad koheselt asemele kasvama uued ning seda „silmnähtavalt“ kuni paar sentimeetrit ööpäevas.