10. NÄDAL 6.3.2016.-12.3.2017. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 14.03.2017 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Tuule kantud mullasegune lumi teisipäeval
Sisu

Tuule kantud mullasegune lumi teisipäeval

Nädala alguses oli ilm külm ja tuuline.

Esmaspäeva hommikul langes minimaalne õhutemperatuur -7 kraadini ja lund maas ei olnud. Järjekordne õhuke uus lumikate tekkis teisipäeva hommikuks. Esines pinnatuisku ning lumi oli põldudel tugeva tuule poolt edasi kantud mullaga segamini, ebaühtlase paksusega. Maksimaalne tuule kiirus ulatus 15 m/s. Laiguti olid põllud lumest paljaks puhutud, kohati aga tekkisid lume- ja mullasegused vaalud.

Kolmapäeval olid põllud lumest valged

Kolmapäeval olid põllud lumest valged

Päeva ja järgneva öö jooksul sadas lund lisaks ning kolmapäeva hommikuks olid juba põllud muutunud üleni valgeks. Mullasegune pruun lumekiht oli kaetud õhukese värske valge lumekorraga. Keskmine lume paksus oli tõusnud kolme sentimeetrini.

Reedel oli ilm udune poole päevani

Reedel oli ilm udune poole päevani

Järgnevalt muutus ilm mõnusamaks – temperatuur tõusis, päike paistis ja tuul jäi nõrgemaks. Lumi hakkas kiiresti sulama. Juba neljapäeva õhtuks oli lumikate avamaastikult suures osas kadunud ja reede hommikul võis näha lund põldudel veel ainult veeloikude jääl või puude varjus. Muld sulas soojematel päevadel pinnalt ligi kümne sentimeetri sügavuseni üles ja külmus öösiti uuesti pinnalt mõne sentimeetri sügavuseni kõvaks. Külmumissügavuse alumine piir tõusis nädala jooksul alumiste kihtide soojuse arvelt mõne sentimeetri võrra kõrgemale ja jõudis põldudel 50 cm lähedale.

Esmaspäeval lendas üle linna kalakajakas. Nädala jooksul oli näha põldudel ja niitudel rändel olevaid hiireviusid, reedel saabusid esimesed kolm kuldnokka. Teist nädalat toitus siinkandis suur (poolesajane) siidisabade parv.

Külmunud veeloik põllul

Külmunud veeloik põllul

Külmad ööd on esialgu hoidnud tagasi lumi- ja märtsikellukeste õitsema hakkamist. Soojemate päevadega intensiivistus vahepeal peaaegu peatunud vahtramahla jooks.

 

Jõgeval, 13.3.2017.

Sildid