Meie oma hanedest

Postitas Looduskalender - T, 28.03.2017 - 19.19
Autorid

Foto Arne Ader

Hallhaned

Hallhaned

Sisu

 

Hallhani ehk roohani        Anser anser

 

Ütleme kohe alustuseks, et suurtes haneparvedes läbirändajad on rabahaned, suur-laukhaned või siis valgepõsk-lagled (hallidest hanedest oleme juba kirjutanud, lingid leiab loo lõpust).

Hallhanede ränne võib jääda eelnimetatute kõrval suht märkamatuks kuna rännatakse kas väikestes parvedes, salkades või vahel koguni paaridena - hallhanepaare lahutab vaid ühe osapoole hukkumine. Tänavu kohati esimesi saabujaid läänerannikul veebruarikuu viimastel päevadel. Kevadisi rändepeatujaid võib hinnanguliselt olla üle seitsme tuhande isendi. Ettevaatlikud ja tähelepanelikud hallhaned toituvad orasepõldudel, heina- või karjamaadel.

Meil pesitsevad hallhanede paarid liiguvad tasapisi oma pesitsusaladele. Aprilli keskpaiga pesaehitus ja munemise algus muudab nende tegutsemise pea „märkamatuks“. Pole nende arvukuski eriti suur, kuus-seitsesada paari.

Hallhaned on suured (nn heledad haned), pika kaela tõttu kehapikkust üle kolmveerand meetri, tiibade siruulatus pooleteist meetrit, kaalu kolme-nelja kilo vahel. Mõlemad sugupooled sarnase sulestikuga, aga isaslinnud on veidi kogukamad. Nokk oransh, suur ning tugev, jalad sama värvi, aga veidi heledamad. Kuuldavale lastakse „päris ehtsat“ koduhane kaagutamist. Noorlinnud saavad suguküpseteks kolmandal eluaastal.

Läbirändavaid rabahanesid ja suur-laukhanesid võime kohata veel maikuu esimestel päevadel:

Rabahaned: LINK

Suur-laukhaned: LINK

Hallhanede viimase nädala vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.