Hirvekaamera lõpetab ülekande

Postitas Looduskalender - R, 07.04.2017 - 05.05
Autorid

Video, veebikaamera pilt ja tekst Tiit Hunt, www.rmk.ee

Sisu

Hirvepullid käivad söödaplatsil veel tavaks saanud talvise hooga edasi. Värsket rohtu veel pole ja silo maitseb endiselt hea, porgandid maitseksid ehk suvelgi. Kui tuleb soojalaine, mis paneb ka Saaremaal rohu kasvama, jäävad hirvede söödaplatsil käimised kord-korralt harvemaks.

Hirvepullide seltskonna sarved paistavad praegusel ajal väga eriilmelised, sest ühtedel on uued väikesed ümarad mügarikud või juba hargnevad “villased” sarvehakatised ning teistel peas mullused veel isegi rivaalitsemiseks kõlblikud kroonid ja kolmandatel, äsja sarved heitnud pullidel, pole üht ega teist.

 

Nagu videost paistab, kasutavad hirved, sõltuvalt sarvede seisukorrast, omavahel lahkhelide lahendamisel ja koha kätte näitamisel erinevaid meetodeid.

Neil, kellel on möödunud sügisel toimunud jooksuajast veel sarved kõvasti peas kinni, kasutavad neid sammaviisi sihipäraselt, kui jooksuajalgi. 

hirvekaamera

Kasvavad karvaga kaetud pehmed sarved pusklemiseks ei kõlba kuidagi ja nõnda ongi vaja veidi täbaras olukorras pullidel end maksma panna muude võtetega.

Kohe video alguses näeme kahte lidus kõrvadega pulli kahel jalal tatsamas ja esijalgadega togimas, sellisel kombel saab probleem lahendatud ning kasvuhoos sarved ei saa vigastada. Leebem variant sellest on, kui loomad ajavad lihtsalt lidus kõrvadega pea kukklasse. 

Siinse metsa tuttav kõige võimsam pull Hubert heitis sarved möödunud aastal veebruari lõpus ja sel aastal 19-harulised, nädala jagu hiljem – naistepäeval. Noorematel sarvekandjatel pudenevad „pulgad“ alles mai keskpaigaks.

Niisiis hirvekaamera lõpetab hooaja.

Uno Vait, RMK jahinduse spetsialist hoolitses koos kolleegidega punahirvede „ninaesise“ eest -suur tänu. RMK poolne abi oli märkimisväärne.

Kaamerasüsteemi tehniline tugi Omar Neiland ja HATCAM

Ülekande edastamise eest kandsid hoolt Olle Koert ja OÜ Teetormaja, www.tt.ee

Stiimi kodeerimine ning jaotamine kasutajatele EENet, www.eenet.ee

Samuti täname huvilistest vaatajaskonda ja LK foorumi tähelepanelikke liikmeid, kes hirveplatsil toimunud sündmused dokumenteerisid.

Kohtumiseni sügisel!

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.