VIDEO: must-toonekurgedel esimene muna pesas

Postitas Looduskalender - E, 17.04.2017 - 12.32
Autorid

Pildi napsas Liz, LK foorumist

Video Urmas Lett, www.eenet.ee

Kirjutas Urmas Sellis

Image
Varavalges nägime esimest muna pesas
Sisu

Varavalges nägime esimest muna pesas

 

Must-toonekurg          Ciconia nigra     

 

Vaatame ajas veidi tagasi: isaslind Karl saabus pesale 4. aprillil. Pesa kohendamisega sai Karl enamvähem valmis 9. aprilli hommikuks, kui saabus emaslind Kati.

Must-toonekure paar polnud üksteisega kohtunud möödunud aasta äralennust saadik. Kena uuesti kohtumise rõõm selles ohte täis maailmas. Päevad möödusid nii tuttava ümbruse ülevaatamisele, kui pesitsusele alust panevatele toimingutele.

Täna öösel munes emaslind esimese muna. Ilm oli öösel külm, arvatavalt viis miinuskraadi õhus ja kerge lumesajuga. Härmas olid must-toonekurgede seljasuled, mis näitab sulgede head soojapidavust - härmatis ei sulanud ära. Hommiku valgenedes istus muna soojendamas juba isaslind (tema on raadiosaatja ja jalarõngastega varustatud).

Isaslind Karli seljas olev jälgimisseade näitab, et ta käib sel kevadel kuni 10 km kaugusel toitumas ja enamasti nn konnatiikidel - kohtades, kus konnad end kudema sätivad. Vooluveekogudes on veetase liiga kõrge, et sealt kala püüda ja pole ka nii lihtne saaki tabada.

 

Hoolimata päikselistest ilmadest ei lubata sünoptikute poolt ilma soojenemist enne aprillikuu lõppu – hea kui nad veidi eksiksid…

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.