Liigirikas koprakoht

Postitas Looduskalender - K, 17.05.2017 - 18.18
Autorid

Kirjutas Tiit Hunt, www.rmk.ee

Image
Kobraste kuhilpesa ümbruses käib tõepoolest üllatavalt vilgas tegevus
Sisu

Kobraste kuhilpesa ümbruses käib tõepoolest üllatavalt vilgas tegevus ja kopradki on muutunud visalt soojemaks muutuva maikuuga järjest aktiivsemaks. Neid on nähtud kaamera ees toimetamas valges, loojanguajal, öös ja koidikul. Päev paistab kobrastel kuluvat puhkamiseks. Neli kobrast korraga kaamerapildis on praegune rekord.

Mida need koprad siis korda saatnud on? Ujunud muidugi kõige rohkem, sabaga vastu vett kõvasid platsakaid löönud, pesa otsa roninud, puitu närinud…

Korraldasime kobrastele katse pinnasesse torgatud umbes 7-8 cm jämeduse haavatüvega. Et mis juhtub ja kuna? Kaks nädalat ei puutunud ükski piiber seda peibutist, vaid metskits naksas päise päeva ajal kõrgemalt ühe oksajupi. 4. mai öösel aga sai ühe kopra mõte teoks ja umbes kümne minutiga oli tüvi pikali. Hiljem tegi selle pooleks ja vedas allavoolu minema. Samast päevast on käimas järgmine katse, kuhilpesa ees paistab nurga all juba veidi jämedam mudasse surutud haavatüvi. Kaamerat jälgides näeme, millal see siis ette võetakse ja kuhu viiakse.

Koprakaamera üllatab suure liigirikkusega nii helis kui pildis. Hoolas koprakaamera jälgija Hagnat Hollandist on kindlaks teinud üle kaheksakümne linnuliigi, kes häälitsedes üle lennanud, siin samas metsas laulnud või objektiivi ette sattunud. Lindudest ja ka konnadest koprakodu ümbruses räägin aga mõni järgmine kord.

Karvaseid loomi – imetajaid oleme näinud kaamera paigaldamisest alates kuute liiki. Öösiti lendavad vee kohal nahkhiired, kelle liiki pole võimalik videopildi järgi määrata. Mügri on kaamera eest läbi ujunud, vesirotid ongi siin sama kohalikud kui kopradki kasutades elu ja varjepaikadeks meie suurima närilise urge. Igaöiselt viib siit läbi metsnugise jahitee. Rebane on roninud kuhilpesa otsa ja nuuskinud vee ääres valges ning pimedas. Metskitsepaaril on siin kodupiirkond. Mäger ja kährik on jäänud küll lähedal olnud rajakaamera pildile aga koprakaamerasse pole veel sattunud. Küllap nemadki jõuavad.

 

P.S.

Ööbiku laksutamist kuuleb kolmandat ööd. Seni on lind alustanud veidi enne kesköö saabumist.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.