Kuidas kalakotkas kalastab?

Postitas Looduskalender - E, 10.07.2017 - 08.08
Autorid

Pilt veebist Bea, LK foorumist

Image
Lennu ajaks keeratakse kala peaga lennu suunas…
Sisu

Lennu ajaks keeratakse kala peaga lennu suunas…

 

Kalakotkas      Pandion haliaetus

 

Vaatame alustuseks milliseid kehalisi eelised kalakotkad nimetatud tegevuseks omavad.

Alustame sulestikust, mis tihedam, kui teistel meie kotkastel ja tänu kergele rasususele eriti ei märgu ning jõulisel lendutõusul kaovad sulestikust viimasedki veepiisad. Pole vähetähtis, et kalakotkas saab vette sukeldudes vajadusel sulgeda ka nokal nähtavad hingamissõõrmed. On ju vastik, kui satud ujudes vett nina kaudu sisse tõmbama?

Olete kindlasti märganud veebikaamerat vaadates, et kalakotkad on pikajalgsed. Kalastamise „tööriistad“, aga varustatud äärmiselt teravate küünistega ning varvaste all olevad umbes millimeetrised ogad kindlustavad märja ja libeda saagi püsimise kotka haardes. Lisaks juba mainitule saab kalakotkas oma välimist varvast pöörata tahapoole – nii saab saak haaratud kahe varbaga nii ühelt, kui teiselt poolt ja see haare on võimas. Pesale kalaga saabunud isaslinnult peab emaslind saaki vahel suisa vägisi rebima, et poegade toitmist alustada…

Paari-, kolmesaja grammiste kalade püük tundub kalakotkale mõistlik, et pesale lennata. Hakkama saadakse ka kilostega, aga siis tuleb kalastajal lähikonnas osa ära süüa: ka seda oleme veebikaamerast näinud, kui tuuakse pesale ärasöödud peapoolega suurem kala (teame ju väljendit: haugi peas on süüa rohkem, kui vaese mehe aidas).

Omaette vaatepilti pakub see, kuidas kalakotkas tegellikult kala püüab – kes nägema trehvanud teab kinnitada.

Metsa tagant ilmub kotkas rahulikul lennul veekogu kohale, lennukõrgust vast poolsada meetrit ja seejuures paistab kõik vees toimuv ju kotkale kätte. Mingil hetkel lend pidurdub, millel järgneb paigallend (sarnast rappelendu jahipidamise käigus sooritavad ka hiireviu ja tuuletallaja) arvata võib, et kotkas on märganud sobivat saaki. Seejärel laskutakse allapoole, mõnekümne meetri kõrgusele või kuidas kunagi, et tuvastada ohver. Sooritatakse veel korra paigallend, tõmmatakse tiivad keha ligi ning sööstetakse veepinna suunas. Vast mõni meeter enne veepinda heidab lind tiivad valla, jalad sirutatakse rünnatava suunas, et haarata saak küüniste vahele olgu või meetri sügavuselt veest - vot selline vaatepilt.

Pole see „kalamehe“ elu kergete killast, sest kaugeltki iga sukeldumine ei taga saaki.

Pesa poole lennates sätib kotkas küüniste vahel oleva kala peaga lennusuunas, ilmselt õhutakistuse vähendamiseks. Vahel aga saab kotkale alles pärast kalale küünte turja surumist selgeks, et saak käib üle jõu, suurem kala jõuab kotkast vee alla vedada. Enamasti päästab sel juhul küünised kala turjast valla ning saab tublisti tiibu pingutades kuni 10 sekundit kestnud veealuse sundsupluse järel jälle õhuvalda.

Lähiajal arutleme, milline võib olla hetkel kalakotkaste pere toidutarve.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.