Praegu on parim aeg kohata Eestis haruldast punajalg-pistrikku

Postitas Looduskalender - K, 30.08.2017 - 20.20
Autorid

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Sisu

Just praegu, augusti teisel poolel on mitmel pool nähtud Eestis haruldast punajalg-pistrikku (Falco vespertinus). Vaatlusi näeb eElurikkuse andmebaasis.

Läbirändel peatuvaid punajalg-pistrikke võib märgata istumas elektriliinidel või -postidel, kust nad aeg-ajalt kiilide ja teiste suuremate putukate järele sööstavad. Sageli nähakse neid tegutsemas mitmekesi koos – näiteks 2010. aasta augustis peatus Pärnumaal Piklas korraga lausa 20 punajalg-pistrikku. Parimatel aastatel kohatakse augustis kokku kümneid isendeid, 2010. aasta sügisel vaadeldi üle Eesti kokku isegi kuni 100 punajalg-pistrikku.

Punajalg-pistrik on idapoolse levilaga liik, kes veel eelmisel sajandil oli Ida-Eesti soosaartel haruldane haudelind; praeguseks on ta pesitsejana tõenäoliselt kadunud. Küll võib teda aga Eestis kohata läbirändel Aafrikas asuvatele talvitusaladele – sügisel augustis ja septembris, kevadel aprillis ning mais.

Punajalg-pistriku vaatlused eElurikkuse andmebaasis
Punajalg-pistriku fotod Loodusemehe pildipangas
Punajalg-pistriku häälitsused veebilehel xeno-canto
Punajalg-pistriku liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus
Punajalg-pistriku levikukaart BirdLife International

Noored punajalg-pistrikud. 19.08.2017, Lähtse, Harjumaa

Noored punajalg-pistrikud. 19.08.2017, Lähtse, Harjumaa / Foto: Roger Erikson (eElurikkuse andmebaas)

Punajalg-pistrikud. 18.08.2010, Pikla, Pärnumaa. Korraga peatus Piklas 20 punajalg-pistrikku. Sellele fotole mahtus 8 isendit - ülal keskel on kaks tumehalli isaslindu, mõlemas servas all on punaruuge alapoolega emaslind. Ülejäänud neli on noorlinnud.

Punajalg-pistrikud. 18.08.2010, Pikla, Pärnumaa. Korraga peatus Piklas 20 punajalg-pistrikku. Sellele fotole mahtus 8 isendit - ülal keskel on kaks tumehalli isaslindu, mõlemas servas all on punaruuge alapoolega emaslind. Ülejäänud neli on noorlinnud. / Foto: Mati Kose (www.estbirding.ee)

 

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.