Rööpad metsas

Postitas Looduskalender - P, 07.01.2018 - 14.14
Autorid

Seadusepügalad reastas ning lahti seletas Vello Keppart

Foto Arne Ader

Metsatee pärast raiet

Metsatee pärast raiet

Sisu

 

Terve pika äärmiselt vesise sügise ja talve alguse ajal riivavad teedelt ning maanteedelt nähtavad raielangid loodusest veidigi hooliva inimese nägemismeeli. Kas see ongi meie säästev metsandus? Küsib Looduskalender.

 

Metsa majandamise eeskiri § 19 lg 1 p 2:

§ 19.  Metsakaitse

 (1) Kasvama jäävate puude ja loodusliku uuenduse, raielangi mulla ning ümbritseva metsa ja metsamulla kaitseks on keelatud:
 1) metsa majandamisel vigastada nendel puudel, mis raiumisele ei kuulu, tüve, võra või latva ulatuses, mis annaks alust nende puude sanitaarraieks vastavalt eeskirja §-le 7;

 2) ohustada või oluliselt kahjustada metsa kui ökosüsteemi või metsa genofondi, metsa veerežiimi, metsamulda sügavamalt kui 30 cm, välja arvatud eeskirja § 14 lõigetes 11 ja 12 nimetatud juhul, metsa uuenemise ja uuendamise tingimusi, luua eeldusi tuulekahjustuste tekkeks, seenhaiguste ja putukkahjurite levikuks;

 

Lihtsamas keeles: Mulla elustiku ja kasvavate puude juurestiku oluliselt ei tohi kahjustada, seetõttu metsamasinatega ei tohi sõita pehmetesse kohtadesse kus võivad tekkida ratta jäljed ehk rööpad sügavamad kui 30 cm.

 

Tekkinud rööbaste tasandamine tegelikult ei taasta esialgset seisundit vaid peidab metsamasina jälge looduses. Juurestiku kahjustused jäävad, mis soodustab kasvavate puude juurmädanike põhjustava seentega nakatumist ja puude suremist. 

Soovitaks lugeda Viio Aitsami samateemalist lugu, kus küsitletakse metsamehi ja -tehnika müüjaid: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.