Hundikutsikate aeg

Postitas Aasta Loom - N, 19.04.2018 - 16.49
Avapilt
Sisu

Hundikutsikad vanas mahajäetud talupaigas.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Aprillikuu keskpaik on kätte jõudnud ja metsad täis kevadist siginat-saginat. Hundikarigi on talvise elukorralduse minetanud. Jahte organiseerivast ja karja kamandavast juhtisasest on tähtsamaks muutunud vana emahunt - alfaemane. Kannab tema ju teist kuud uut elu ja tiinus kestab veel vaid mõned päevad. Pesapaik uutele metsakodanikele on juba välja valitud ja ette valmistatud.
Hunt võib sobivasse paika lüheldase koopa kaevata. Vahel kohendatakse mägra urge ringi. Olen leidnud hundi pesa võsastunud maaparandushunnikust ja isegi vanast sisselangenud katusega
metsavahi kordonist põranda alt. Seal pesitsesid hundid kahel järjestikusel aastal. Kui emahundil veab ja teda talviste jahtide käigus ei kütita, siis võib sama pesapaik kasutusel olla mitu järjestikust aastat. Aprilli lõpus ning mai alguses sündivad kutsikad on pimedad ja abitud. Esimesel elukuul toitutakse ainult piimast. Ega ema neid üksinda jätagi. Enamasti on poegi 3-8. Vahel rohkemgi.
Kõik oleneb emahundi vanusest ja toitumusest. Kevadisel ajal kari laguneb ja paljud aastaseks saanud hundid lahkuvad. Tarvis leida kaaslane ja vaba territoorium, kus oma pere rajada. Ega see lihtne ülesanne ole, aga põnev ja seiklusrikas kindlasti.
Mõned jäävad karja edasi ja aitavad juhtpaaril kutsikaid kasvatada. Vist arvavad, et nii on turvalisem.
Isahundilgi on kiired ajad. Kohustusi kui palju! Toitu tarvis varuda emahundile, pesas olevatele kutsikatele ja endalegi. Hea on, kui mõni noortest huntidest ei lahkunud, vaid jäi abiks. Mitmekesi ikka toekam jahti pidada. Hiljem saab teda jätta nooremaid õdesid-vendasid valvama. Poolseedunud toitu tuuakse pesasolijatele oma enda maos ja oksendatakse välja. Tervetest saakloomadest jääksid koopaesisele vedelema reetlikud nahatükid, näritud kondid ja linnu suled. Sedamoodi saaks suur saladus kergesti paljastatud.
Lisaks toiduvarumisele tuleb pidevalt uuendada territooriumi piirimärke – silmatorkavalt kraapida tagajalgadega ja sirtsutada uriini kändudele või mätastele. Muidu naabrid arvavad, et ala on valveta ja asuvad korraldama röövretki. Seda pahandust vaja pole! Tööd niigi küllaga. Järelkasvu eest hoolitsemine võtab kogu aja.

 

Vahur Sepp
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.