Konnade kevadränne

Postitas Looduskalender - P, 17.04.2016 - 04.16
Autorid

Foto Arne Ader

Konnatiik

Konnatiik

Sisu

Laupäeva õhtuses vihmasajus oli Harku järve äärsetel teedel arvestatav konnaränne. Ilmateade lubab lähipäeviks just sobivaid rändeilmasid.

 

Eestimaa Looduse Fond annab teada

Iga-aastane konnade ränne kogub sobiva ilma tõttu taas hoogu. Sellega seoses kutsub Eestimaa Looduse Fond (ELF) vabatahtlikke aitama kahepaikseid üle rändeteedega ristuvate maanteede. Samuti palutakse autojuhtidel olla reeglina pimedal ajal toimuva konnarände vältel tähelepanelikud nii kahepaiksete kui ka neid abistavate vabatahtlike suhtes. Konnatalgud toimuvad üle terve Eesti juba viiendat aastat järjest.

Konnadel on meie looduses väga märkimisväärne roll täita ja nad paiknevad toiduahelas tähtsal kohal. Peame oluliseks, et võimalikult palju saaksid sigima suunduda, aga tiheda autoliiklusega maanteel. „Mõne tunniga võib massilise rände ajal hukkuda sadu täiskasvanud konni, mis on suur kaotus. Vaid umbes ühest protsendist kullestest saavad konnad, kes ise suudavad järglasi saada,“ rääkis Kristiina Kübarsepp, „Konnad teel(t)“ eestvedaja.

Seda probleemi aitavad leevendada vabatahtlikud konnatalgulised, kes sarnaselt möödunud aastatele korraldavad oma kodukandis konnade üle tee aitamise aktsioone. Esimesed teated liikuma asunud konnadest tulid juba eelmisel nädalal ning rändeteel abistati ligi 2000 kahepaikset. Samas polnud ränne massiline veel kõigis rändekohtades. Vihmaste ja soojade õhtute jätkumisel peaks ränne lähipäevil kõikjal Eestis veelgi suurema hoo sisse saama. „Kuna ilm taas konnarännet soosib, palume kõigil meile konnarände kohtadest kindlasti teada anda. Üks mugav viis seda teha on uuel kodulehel kus on konnavaatlusteks olemas spetsiaalne kaardirakendus,“ kutsus Kübarsepp kõiki inimesi kaasa lööma.  

http://konnad.elfond.ee

Eesti eri paigus on plaanis korraldada üle 20 konnatalgu. Konnade üle tee aitamises pole mitte midagi keerulist – tuleb teada kohta, kus konnad üle tee liiguvad, tabada ära rände algus ning siis helkurvesti, pealambi, kinnaste ja ämbritega varustatuna kahepaikseid nende kevadrännakul abistama asuda. Kindlasti tasub soovist konni abistama minna anda teada ka ELFile ning tutvuda konnatalgute infoga kodulehel.

Ülimalt oluline on konnatalguliste enda ohutus. Nii kahepaiksete kui ka konnatalguliste turvalisuse pärast soovitatakse talgukohtades kasutada ajutist konnatõket – see takistab konnade teele pääsemist ning talgulised saavad tee äärest tõkke tagant konnad ämbrisse koguda ning ohutuses veendununa nad üle tee toimetada.

Aktiivsel konnarände perioodil tasub ettevaatlik olla ka autojuhtidel, kes pimedal ajal liiguvad rändega ristuvatel maanteedel. Tee kõrval helkurvestidega ja pealampidega vabatahtlikke märgates tuleb autojuhil olla väga tähelepanelik ning vajadusel vähendada kiirust. Sobiva ilma korral kestab aktiivne ränne 4–5 ööd.

Teadaolevate rändekohtade kaarti saab vaadata kodulehelt: LINK

Kui konnatalgutel on vaja abikäsi, siis teavitatakse sellest aktsiooni „Konnad teel(t)“ Facebooki lehel: LINK

Lisateave:

Kristiina Kübarsepp

kristiina@elfond.ee

5341 1421

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.