Suur-konnakotka pesakaamera 2018

Postitas Looduskalender - P, 29.04.2018 - 02.01
Autorid

Tekst: Urmas SellisEOÜ
Pildid: Triin Leetmaa, Urmas Sellis
Ülekande võimaldab EENet

Sisu

 

Otsestriim | Uudised | Foorum

 

Striim mobiilsetel seadmetel: iPhone, iPadAndroid, VLC

Suur-konnakotkas on Euroopa üks ohustatumaid kotkaid, Euroopa Liidu riikides pesitseb alla 50 paari ja teadaolevalt ainult Poolas ja Eestis. Enamus Euroopa suur-konnakotkaid pesitseb hoopis Venemaal, Valgevenes ja Ukrainas.

2008. aasta suvel kinnitasime jälgimisseadme Läänemaal suur-konnakotka pesapojale, kes hakkas meile näitama oma asukohti peale pesast väljalendamist. See kotkapoeg sai nimeks Tõnn. Kui me oleks ette teadnud kui keeruline on mitte-eestlastel seda nimena kasutada, siis oleksime ilmselt muu nime valinud. Aga kord juba nime saanud, siis tuleb ka sellega elada.

Tõnn valis rändeteeks tollal meie jaoks ebatavalise Hispaania suuna ja leidis peale mõningast otsimist omale talvituskoha Hispaania idaosas El Hondo looduspargis ning selle ümbruses. Nii on Tõnn kasutanud seda talvekorterit ka igal aastal hiljem. Tõnnil on tekkinud kohalik fännklubi, tema ja talvitusala kohta on kirjutatud ka mitmeid artikleid. Samuti on Tõnnil rände ajal sadu kaasaelajaid ning erinevate maade linnuvaatlejad ihkavad teda oma silmaga näha. Selleks on aga vaja ära arvata tema rändetee ja õigel ajal õiges kohas oodata. Tõnni varasemate aastate kohta saab täpsemat infot rändekaardilt, seal on kindlasti ka üllatusi.

2016 kevadel märgati Kotkaklubi kevadtalgute ajal Harjumaal saatjaga konnakotkast, aga kuna Tõnni saatja oli 2015 kevadrände ajal vaikinud, siis ei teadnud me kas see on ikka Tõnn või mõni teine kunagi saatja saanud suur-konnakotkas. Sügisel õnnestus Tõnn kinni püüda ja jälgimisseade vahetada. Mullu paigutasime Tõnni pesa juurde veebikaamera, kuid ilmselt mingi asi seal neile konnakotkastele ei meeldinud ja nad kolisid teise pessa. Nii mullu kui tunamullu oli Tõnni ja tema kaaslase pesitsemine edukas, poeg läks lendu.

Mõlemad vanalinnud saabusid tänavu pesale 7. aprillil. Esimene muna muneti tõenäoliselt 22. aprillil.

Veebikaamera paigaldasime koos Omari ja Triinuga suur-konnakotka pesa juurde märtsi lõpus. Tavapärane komplekt sisaldab energiabilansi hoidmiseks päikesepaneele, mis laevad päikeselise ilmaga akusid ja akud varustavad kogu süsteemi vooluga. Kuna pesamets on loodusliku väljanägemisega ja sisaldab häilusid, siis polnud paneele vaja väga kõrgele viia.

Paneelide paigaldamine.
Paneelide paigaldamine.

Kuna pesapuu on kuivanud ja pesaomanikke on igaks juhuks parem harjutada kaamera olemasoluga, siis paigaldasime kaamera lähima naaberpuu peale. Ja proovisime selle hästi ära varjata.

Konnakaamera 2
Kaamerasilma leidmine polegi nii lihtne.

Kui konnakotkad saabusid, siis polnud küll näha, et kaamerale oleks tähelepanu pööratud. Enne konnakotkaste saabumist jõudsid hiireviud pesa mingil määral kohendada. Aga peale konnakotkaste saabumist hiireviusid selles pesas enam näha polnud. Kaamera asub pesast pisut umbes 3 meetrit eemal. Seetõttu näeme rohkem pesa ümbrust ja vähem detaile kui teistes pesades.

Konnakotkakaamera
Pesapuu ja kaamerapuu.

Triin lendas pesa tasapinnal ja kõrgemalgi, aga kuidas muidu me kotka pilguga seda kanti ikka näeks.

Konnakotka pesakoht linnulennult.
Suur-konnakotkaste pesamets ja toitumisalad.

Aerofoto
Tõnni saagijahtimise maastik.

Konnakotkakaamera
Tõnni saagijahtimise maastik.

Konnakotka pesa
Vaade pesa tagant kaamerapuu poole.

Konnakotkakaamera paigaldamine.
Triin ja Omar hakkavad elektroonikat paigaldama.

Konnakotkakaamera paigaldamine.
Omar on oma tööga valmis saanud.

Kaameraks on nagu mitmete teistegi pesade juures AXIS F41 koos vario objentiiviga ja mikrofoni meisterdas Omar ise. Andmeside osas loodame 4G mobiilsele internetile, mille kaudu jõuab kaamerapilt EENeti serverisse. Serveris toimub pildi jagamine tuhandetele vaatajatele üle ilma, kes tahavad pesas toimuvast osa saada. Kui võimalik, siis kasutame paralleelselt ka YouTube striimiteenust. Seda siis, kui akude täituvus võimaldab süsteemi sisse lülitada ööpäevaringselt.

Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (vt kontaktid lehekülje lõpus või saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on ka iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Küll aga on KIK toetanud kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist. Samuti oleme saanud mõned eraannetused kaamera toeks, nii ka selle kaamera jaoks kogunisti vaatlejatelt, kes elavad Hawaiil .

Suur-konnakotka veebikaameraid mujal praegu teada pole.

Suur-konnakotka kaamera toimimisse on panustanud paljud kaasa-aitajad:

Kotkaklubi – kaamera ettevalmistus ja abi paigaldusel
EENet - stiimi kodeerimine ja jaotamine kasutajatele, tehniline hädaabi, materjali salvestus
Beta-Grupp - kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine
Looduskalender - kaamera kodu ja foorum veebis
Kohalikud talumehed - kes jälgivad, et kõik oleks ümberringi korras
Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

Ettevõtmises osalevad:

   Ornitoloogiaühing  Kotkaklubi EENet

Toetab: 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.