Kevadistest headest söögiseentest

Postitas Looduskalender - E, 14.05.2018 - 19.19
Autorid

Pildid Wikipediast, Sven Pruul, Arne Ader

Image
Kuhikmürkel
Sisu

Kuhikmürkel

 

Kuhikmürkel        Morchella conica

 

Väga maitsev seen, mida võib ilma kupatamata tarvitada.

Seenekübar koonuse kujuline, püstiridades kärjeline, aga hapravõitu. Kübara värv vaheldub oluliselt, hallikast kuni mustjaspruunini. Valkjas jalg seest õõnes.

Kasvukohad peavad olema valgusrikkad ning rohtunud: leida võime hõredamates metsades, puisniitudel, aga ka parkides või aedades kasvamas, kuid nö „linnaseeni“ ei maksaks süüa.

Rohkem Lääne-Eesti lubjarikkamate muldade seen. Aastati väga erineva saagikusega, aga heal juhul võib koos kasvada kuni paarkümmend seent ning vaadake hoolega sest moodustab nö seeneringe.

Eile leitud kuhikmürkleid oli viimaste päevade põud jõudnud kergelt kahjustanud, aga maitsvad ikka.

Sven Pruul saatis eile korjatud kurrelite pildi

Sven Pruul saatis eile korjatud kurrelite pildi

 

Kurrel        Verpa bohemica 

 

Kurreleid võiks otsida niiske pinnasega haavikutest või segametsadest ja üle Eesti. Heades kasvukohtades võib saak olla märkimisväärne.

Mille poolest kurrel erineb nii mürklitest, kui kogritsatest? Kurreli kübara allserv pole jalaga kokku kasvanud ja seenejalg võib vahel olla väga pikk (vaata Sveni pildilt).

Kurreli habrast kübarat katavad tihedad pikivoldid, värvus ookerjas, jalg õõnes.  

 

Ümarmürkel.

Ümarmürkel. Foto Arne Ader

 

Ümarmürkel         Morchella esculenta      

 

Jälle selline seen, kes eelistab lubjarikkamat mullastikku seega mandri põhja- ja lääneosa, aga Saaremaal ning meie laidudel võib kasvada hulgaliselt.

Otsida võiks rohtunud pinnaselt seega puisniitudelt, metsade servaaladelt, kadastikest… Vahel kasvab parkides ja muudes inimtegevusega mõjutatud paikades.

Seenekübar nimele omaselt ümaravõitu, värvuselt kuni kollakaspruun, väline kärjelisus ebakorrapärane, läbimõõt umbes viis sentimeetrit. Jalg valkjas, vahel kollakas, õõnes ja maapinna lähedalt jämenev.

Maitsvatel seentel on hulgaliselt erinevaid valmistamise retsepte. Leidke endile sobiv interneti vahendusel – sest maitsete üle pigem vaieldakse… Maailmaturul jäävad mürklid hinnalt alla vaid trühvlitele. Ilus kevadine aeg, et millegi väärtusliku ja D-vitamiini rikkaga oma toidulauda rikastada.

Hõrk mürkel  

 

Hõrk mürkel          Morchella deliciosa

 

Levinud üle Eesti, kuid hajusalt ja pole ka eriti sage. Hoolimata oma nimest peetakse hõrku mürklit veidi vähem väärtuslikuks eelpool kirjeldatutest. Kirjutaja kommenteerida ei oska.

Võite leida rohtunud metsaveertest, aga samuti parkidest ja aedadest.

Seenekübar võib olla nii munajam, kui kooniline, värvuselt kollakas, kuni ookerpruun. Umbes kolme sentimeetrise kübara läbimõõduga ning viis sentimeetrit kõrge. Jalg valkjas ning nagu eelmainitutelgi õõnes.

 

Hiidmürkel

Hiidmürkel

 

Hiidmürkel         Morchella elata

 

Hiidmürklit hinnatakse lihtsalt söödavaks seeneks (ühe tärniga), aga võrdluseks tutvustama oleme lihtsalt oleme kohustatud. Oletatavasti on seene väärtus maha hinnatud õhukese ning hapra seeneliha tõttu.

Kasvab juba aastaid tagasi pinnasesse kõdunema jäänud puidul – näitena sobivad koduaedades vanad puuvirnade asemed. Võib leida ka metsaveertest, kus langetamise järgselt seisnud palgivirnad jm sarnastes kohtades.

Koonusjas ja teravatipuline seen, ainult oluliselt kõrgem.

Kõiki eelkirjeldatuid annab korjata juunikuu alguseni.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.