VIDEO: Punaselg-õgijad

Postitas Looduskalender - R, 01.06.2018 - 11.11
Autorid

Foto Arne Ader

Video salvestas Ahto Täpsi

Punaselg-õgijad

Punaselg-õgijad

Sisu

 

Punaselg-õgija        Lanius collurio

 

Arne pildil näeme tegutsemas punaselg-õgijate paari ja sarnaselt võib neid ka praegusel ajal kohata. Pilt on sedavõrd hea, et sulestiku kirjeldus polegi asjakohane – emaslind vasakul ja isaslind paremal. Juhiks tähelepanu tugevale konksjale nokale ning ülanoka hambakesele – meenutab ju röövlindu. Aga pisikest röövlit: kehapikkusega alla paarikümne sentimeetri.

Nende lindude pesitsemine saabki nüüd alguste. Isaslinnud saabuvad meile emaslindudest veidi varem ning hõivavad omale territooriumi, jäädes emaslinnu ootele umbes maikuu keskpaiku. Punaselg-õgijad on pesapaigatruud. Omaette vaatemänguline on haudepaaride moodustumise aegne „armumäng“.

Tähelepanu linnud eriti ei köida sest häälitsevad vähe ning on seltsimatud. Meil võib pesitseda kuni viiskümmend tuhat haudepaari.

Kus me linde kohata võime? Nii puisniitudel, kui põõsastikes ning hõredates puistutes olgu leht- okas- või segametsad, aga ka parkides või kalmistutel. Saaki varitsetakse sellises paigas, kus võimalik rahulikult ümbrust jälgida, aga vahel kontrollib lind rohus liikuvat rappelennul nagu kullilised.

Keda punaselg-õgijad toiduks jahivad? Eks seda mida hetkel looduses rohkem liigub sest nende saakloomad on väikesed: mardikad, kimalased, mesilased, parmud, ritsikad – mõned isendid muud ei jahigi. Harvemini on märgatud selgroogsete jahti: väikeseid närilisi, värvulisi, konni või sisalikke. Niisiis toidusedel on üpris lai.

Kui trehvate näiteks hiirt puutüükal või okastraadil rippumas võib see vabalt viidata punaselg-õgijate varudele, mida lind halvemate aegade tarbeks tallele jätnud.

 

 

Sellises maastikus punaselg-õgijad oma saaki varitsevad

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.