Kobrastest ja huntidest

Postitas Aasta Loom - P, 18.11.2018 - 09.00
Avapilt
Sisu

Laura Kiiroja kirjutab, mida uut on teada huntide ja kobraste suhetest, kuulduna tänavusügisesel rahvusvahelisel hundisümpoosionil. 
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Ameerika teadlased eesotsas Thomas Gable’iga viisid aastail 2015-2017 Voyageurs rahvuspargis (USA Minnesotas osariigis) läbi hundi-kopra suhetele pühendatud uuringu ning tutvustasid oma töö tulemusi ka oktoobris toimunud rahvusvahelisel hundisümpoosionil. Kobras on hundile oluline suvine saakloom, moodustades nimetatud rahvuspargis koguni 42% hundi suvisest (aprillist oktoobrini) toidust. Sellegipoolest on kobrast hundi saakloomana oluliselt vähem uuritud kui sõralisi. Teemasse süvenedes selgus aga nii mõndagi põnevat.

Esiteks ei olnud palju teada sellest, kuidas hundid kopraid jahivad. Hunte on enamasti peetud jooksmiseks kohastunud kiskjateks, kes suudavad kiirel tempol pikki vahemaid läbida ning sel viisil oma saaklooma ära väsitada. See on kindlasti õige, kuid hundid on ka suutelised oma jahistrateegiaid vastavalt saakloomale kohandama. Näiteks kopraid nad hoopis varitsevad ning seda imetlusväärse kannatlikkusega, lamades vaikselt ja liikumatult kuni 8 tundi paigal ja oodates hetke, mil kopraonu lõpuks maa peale söandab tulla. Kopraid jahivad hundid tavaliselt üksinda, kuid see ei tähenda, et tegu oleks üksikute huntidega, kellel karja pole.

Tuleb välja, et hunt võib kobrast varitseda tammil, kanali ääres, toitumisrajal ja teistes kobraste elupaigaosades – selles aspektis hundil konkreetset strateegiat pole. Küll aga mõistab hunt, et kobras suudab teda lõhna järgi tuvastada. Seetõttu asetasid teadustöös uuritud hundid end 86% koprajahtidest allatuult varitsema. Keskmiselt varitsesid hundid kobrast 8 meetri  kaugusel veest, kuid osa juhtudel oli hunt otse vee ääres ning ette tuli ka kuni 70 meetri kaugusel varitsusi.

Teiseks, enamasti on arvatud, et koprajaht on hundile käkitegu. Siiski võib see olla kaunis keeruline ettevõtmine. Vee läheduses on kobrastel väga suur tõenäosus hundi eest põgeneda. Seda kinnitavad ka sagedased juhtumid, mil kopral on sabal kahtlased armid (jutkui augukesed) – tegemist võib-olla kunagi hundi käest plehku pannud kopraga.

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.