Pusurohtudest

Postitas Looduskalender - R, 27.05.2016 - 18.18
Autorid

Fotod Arne Ader

Punane pusurohi

Punane pusurohi

Sisu

 

Punane pusurohi       Silene dioica

 

Valge pusurohi           Silene alba

 

Looduses pusurohud tavaliselt kokku ei saa, juhtuda saab see vaid kultuurmaastikel, kus võime üllatusena leida kasvamas „roosa pusurohu“.

Punane pusurohi õitseb päevasel ajal, teda tolmeldavad põhiliselt päevaliblikad või kimalased.

Valge pusurohi õitseb õhtuhämarast alates ehk öösiti ning üldjuhul taimede tolmeldajad ei kattu – tolmeldavad kõikvõimalikud öölased ja surud. Öisel ajal nektarit eritavate taimede õied on enamalt jaolt kas valged või valkjaskollakad. Nõnda ollaksegi looduses kohanenud, et ei peaks lisaks kõigele veel tolmeldajate nimel konkureerima.

Kahekojalised on mõlemad sugulasliigid ehk ühed taimed kannavad isasõisi ning teised emasõisi. Aga vaatleme neid leiukohal: isastaimed on rohkemate lehtede ja õitega, emastaimed paistavad silma vähema kasvu, vähemate õite arvuga ning on rohkem harunenud. Olemuselt kaheaastased taimed, kus esimesel aastal kasvatatakse lehekodarik, et teisel kasvuaastal õitseda (kuid sobivate tingimuste korral võib õitsemine aset leida ka esimesel aastal - kui on vara idanetud, mis võimaldab juba suvel õitsele puhkeda).

Punane pusurohi võib kasvada kuni kuuekümne sentimeetri kõrguseks ja näeb ka vaasis kena välja. Teda saab istutada koduaeda ning mõnedes parkides kasvavad ning õitsevad  kenasti.

 

Valge pusurohi

Valge pusurohi

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.