Mürgimarju lihtsalt peab tundma

Postitas Looduskalender - R, 05.08.2016 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Kuslapuu

Kuslapuu

Sisu

Tutvustame tänavu uuesti meie metsades kasvavaid mürgiseid või osaliselt mürgiseid metsamarju, seda nende valmimise järjekorras.

Meditsiinitöötajatele on tavapärane, et lisaks kodukeemia mürgistustele saabub suve lõpus aeg, kus ilmnevad mürgistused metsamarjade söömisel ja seda just laste hulgas.

Vähem, kui nädala eest oli meie seltskonnas sarnane kogemus, et koolieelik pistis suhu hariliku kuslapuu marjad – hea, et kohe jaole saime. Selgitus oli selline, et meil koduaias on palju punaseid sõstraid… Järelikult peame tundma ohtlikke marju ning neid ilma hirmutamata ka lastele tutvustama.

Koduaias ja metsas kestab marjaaeg ja väikelastele võib tunduda, et kõik mammud ongi söödavad…

Harilik kuslapuu

Harilik kuslapuu

 

Harilik kuslapuu       Lonicera xylosteum

 

Hariliku kuslapuu marjad on OHTLIKULT MÜRGISED.

Põõsal kasvavad sõstrapunased ja läikivalt ahvatlevad marjad, kuid keegi pole neid korjanud – see asjaolu peab ettevaatlikuks muutma. Heaks määramistunnuseks on, et marjad on kahekaupa kokku kasvanud. 

Harilik kuslapuu kasvab kogu Eesti alusmetsarindes. Suurel põõsa võib olla kõrgust paar-kolm meetrit. Vähenõudlik, helehalli ketendava koorega, millest võib kasvada pea läbitungimatuid tihnikuid. Ovaalsed lehed paiknevad vastakuti ning kui kevadel olid nad hallikalt sametised, siis nüüd tunduvad näppude vahel kergelt karedad.

Paari kauni, aga halvamaitselise marja söömine tekitab kõhulahtisuse.

Veidi suurem kogus võib põhjustada juba ohtlikke tervisehäireid.

Mürgituse tunnused on: oksendamine, verine väljaheide, näo punetus koos rõhutundega peas, korrapäratu pulss, külm higi kehal.

Kirjeldus pole Teie hirmutamiseks. Mürgituse kahtluse korral peab kiiresti ühendust võtma lähima tervishoiu asutusega.

Sinine kuslapuu

Sinine kuslapuu

 

Sinine kuslapuu       Lonicera caerulea

 

Sinise kuslapuu marjad ei ole mürgised, kuid ebameeldiva maitsega.

Kasvavad Põhja-, Loode- ja Lääne-Eesti alusmetsarindes. Umbes pooleteise meetrise põõsa koor ketendab, lehed ovaalsed, aga tömbitipulised. Marjad sinakad, vahaja kirmega kaetud, paiknedes põõsal üksikult. Meenutavad veidi sinikaid.

Aiandites müüakse sinise ehk söödava kultuur kuslapuu /Lonicera caerulea var. edulis / istikuid. Ainult selle kuslapuu marjad on söödavad.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.