50. NÄDAL 11.12.2017.-17.12.2017. Jõgeval ja selle ümbruses

Опубликовано Looduskalender - вт, 12/19/2017 - 08:08
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Изображение
Rebane jõeluhal
Содержимое

Rebane jõeluhal

Nädal algas vaikse selge hommikuga. Kella üheksa paiku mõõdeti õhus -4,3 °C, mis osutus kogu nädala minimaalseks õhutemperatuuriks. Rohumaad olid lumised, künnipõllud mustasid. Muld oli pinnalt mõne sentimeetri sügavuseni külmunud. Miinuskraadid jäid püsima ka päeval.

Pedja jõe luhaniit esmaspäeval

Pedja jõe luhaniit esmaspäeval

Teisipäev tõi kaasa jäite ja libeduse teedel. Sadas vihma ja teralund. Aegajalt oli sadu tugev ja ööpäevaseks sajusummaks kogunes ilmajaama järgi 9,5 mm. Ilm muutus õhtupoole korrast soojemaks. Teisipäeva ja kolmapäeva vahelisel ööl tõusis kesköö paiku õhutemperatuur ligi viie plusskraadini.

Libe jäine tee

Libe jäine tee

Hommikuks juba temperatuur langes ja vihm asendus lumesajuga. Kolmapäeva hommikul oli kõikjal õhuke jääsegune lumekord maas ja paiguti tekkis asfaldile läbipaistev nn must jää. Puuokstele ja teistele pindadele oli ladestunud lumesegune jäitekiht. Jäide oli paksem kõrgematel okstel ja puude latvades

Teed jäid libedaks ka neljapäevaks, samas sulas lund põldudel vähemaks. Korralik lumikate tekkis taas reede hommikuks, kui lume paksuseks mõõdeti 4-5 cm. Maa püsis valge nädala lõpuni. 

Leevikesed on kolmapäevast alates käinud tatari vahtra seemneid söömas. Kuigi rahvatarkuse järgi peaks see külma ennustama, polnud nädala teisel poolel kuigi madalaid temperatuure.

Valgeselg-kirjurähn

Valgeselg-kirjurähn

Sageli võis sel nädalal kohata ka siidisabasid, urvalinde ja hallrästaid toitumas. Jõgeval kohati neljapäeval põhjavinte (6 lindu) ja ühte metsvinti.  

 

Jõgeval 18.12.2017.

Теги

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.