Merikotka kaamerapesa asukad

Опубликовано Looduskalender - вс, 03/18/2018 - 09:09
Autorid

Tekst Urmas Sellis (EOÜ, Kotkaklubi)

Pildid LK foorumi liikmetelt

Содержимое

Kes siin pesas siis elavad? Vastus võiks olla – merikotkad. Aga kui täpsemalt vaadata, siis on siin pesaomanikeks merikotka paar. Tumedama sulestiku ja tumedate silmadega on emaslind, keda kohtasime kohe peale kaamera paigaldamist (5.veebruar). Klassikalise määrangu järgi võiks öelda, et emaslind on küllalt nooruke (just silmade ja sulestiku üldise tooni järgi). Aga saba värvus viitab täiskasvanud eale. Pole siiski võimatu, et sel linnul on mingi pigmendihälve ja enam tumedat ei viita noorele eale? Emaslind oli alguses kaamera suhtes umbusklik ja eelistas võõra silma naabrusest pigem ära lennata. Alguses lahkus kartlik emaslind pesast ka siis kui nad olid koos julge paarilisega pesas, aga peagi harjus ohutu vidinaga.

 

Tumedasilme emaslind

Tumedasilme emaslind (pildi napsas foorumi liige urmas)

Isaslind on heledamate silmadega ja heledama sulestikuga. Selle järgi võib määrata tema vanuseks vähemalt kuus aastat, tõenäoliselt enamgi.  Isaslind ilmus kaamera vaatevälja 6. veebruaril ja tema kaamerasilmast välja ei teinud.

 

Isas- ja emaslinnu erinevus (ning sarnasus) on ehk sellel pildil hästi näha

Isas- ja emaslinnu erinevus (ning sarnasus) on ehk sellel pildil hästi näha (pildi napsas foorumi liige lianaliesma)

Arvan, et isaslinnuks on siin meie varasem tuttav Sulev, keda saime vaadata (2009-2013) veebikaamera kaudu samal pesitsusterritooriumil. Aga see pole lõplik tõde – materjali geneetiliseks analüüsiks me pole kogunud ja kaks merikotkast võivad olla äravahetamiseni sarnased. Varasem veebikaamera polnud ka nii hea kvaliteediga, mistõttu piltide võrdlemine on pisut raskendatud. Saba peal olevad tumedad laigud on samuti üsna sarnased, kuigi mitte täpselt samad. Kui see on Sulev, siis on tema sabasuled vahepeal kindlasti vahetunud ning uued suled ei pruugi olla täpselt sama mustriga, aga sarnased. Lisaks kõik värvilised suled kuluvad ajaga heledamaks, kuni vahetuvad uute, reeglina tumedamate vastu. Kui võrrelda pilte, siis kõige enam erinevad 2010. aasta saba pildid. Seal oleks nagu üks tumeda tipuga sulg enam kui hilisematel piltidel. Teiste sabasulgede muster on väga sarnane. 2013 ja 2018 piltidel on tumedad sabalaigud pea identsed.

Sulevi sabamuster 2010

Sulevi sabamuster 2010 (kompositsioon foorumi liige Hali)

Sulevi sabamuster 2013

 

Sulevi sabamuster 2013 (pildi napsas foorumi liige lõvi)

Isaslinnu sabamuster 2018

Isaslinnu sabamuster 2018 (pildi napsas foorumi liige laranjeiras)

Tõenäosus, et Suleviga väga sarnane isaslind satub just samale territooriumile on üsna väike ja see annab mulle julgust pidada teda Suleviks.

Sabalaikudele tasub tähelepanu pöörata ja erinevate lindude vastavaid pilte koguda. Rõngastatud lindude kohta (ja ka tuttavate kaamerakotkaste puhul) saame ehk aastate pärast piisava hulga andmeid, et neid keegi ka statistiliselt uurida saaks. Ilma veebikaamerata on olnud raske sabalaikude pilte saada.

Ebatüüpiliselt pole selle merikotkapaari linnud kuigi erineva suurusega, ka nokk on üsna sarnase kujuga. Linnu suurust saab hinnata siis, kui nad on täpselt sama kaugel kaamerast, muidu võimendab lainurkobjektiiv kaugusest tulenevat moonutust. Selle tõttu pidasime alguses tumedasilmset isaslinnuks ja heledasilmset emaslinnuks. Kuigi mõlemale meeldib pesalohku  soojendada, võiks muneda siiski tumedasilme emaslind… kui munemiseks ikka läheb. See selgub lähipäevil.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.