Eesti sookurgede rännuteed

Опубликовано Looduskalender - пн, 10/08/2018 - 15:15
Autorid

Kirjutas Ivar Ojaste

Pildistas Aivar Leito

Изображение
Sookured „Soits 1“ ja „Soits 2“ lahkusid kodupaigast Elistveres 18.septembril, viibides hetkel Ida-Ungari Hortobagy Rahvuspargis
Содержимое

Sookured „Soits 1“ ja „Soits 2“ lahkusid kodupaigast Elistveres 18.septembril, viibides hetkel Ida-Ungari Hortobagy Rahvuspargis

Head sõbrad,

Meie seast hiljuti lahkunud Aivar Leito eestvedamisel Eestis aastatel 2016-2018 märgistatud ja praegu toimivaid satellitsaatjaid kandvad 9 sookurge on oma sügisrändel jõudnud kas Saksamaale, Poola või Ungarisse.

Kirde-Saksamaal Anklami linna lähistel peatub juba mõnda aega Läänemaalt Noarootsist pärit sookurg "Paslepa" (märgistatud 2017). Lääne-Poolas peatuvad hetkel sookured "Loode" (märgistatud 2017 Saaremaal Sõrve ps) ja "Uko" (märgistatud 2017 Vooremaal Ida-Eestis).

Sookurg "Uko" kasutas eelmisel sügisel sookurgede Kesk-Euroopa rändeteed ning veetis eelmise talve Tuneesias. Sel korral on ta aga end lasknud kaasa kiskuda kaaslastel, kes talvituvad Lääne-Euroopas. Kas "Uko" lendabki mõnele talvitusalale Prantsusmaal või Hispaanias, saame teada oktoobri lõpus-novembris.

Sookurg "Paslepa" veetis oma eelmise, 2017/2018 talve Kirde-Prantsusmaal ning sookurg "Loode" Hispaanias Extremadura piirkonnas.

Kõik teised Eestist pärinevad kuus sookurge, "Ahja 5" ja "Ivar" (märgistatud 2016), "Aivar" ja "Hauka 3" (märgistatud 2017) ning "Soits 1" ja "Soits 2" (märgistatud 2018) peatuvad aga Ida-Ungaris Hortobagy Rahvuspargis. Kuigi nad saabusid sinna eri aegadel, said nad kõik paaril öösel kokku Hortobagy kalatiikidel, kus asub üks suuremaid sookurgede ööbimisalasid (maksimaalsed loendustulemused ulatuvad seal 40 000 sookureni).

Praeguseks on meie sookured veidi juba hajunud ning leidnud omale kõige sobivamad peatus- ja ööbimispaigad erinevatel märgaladel, kuid ikka sama rahvuspargi piirides. Kuhu aga keegi talvituma jääb või lendab, selgub alles ehk novembris-detsembris, sest Ungari maisipõllud pakuvad lindudele pikalt mõnusat kõhutäidet.

Kusjuures sookurg "Ahja 5" üllatas meid 2016. aasta sügisel, oma esimesel rännuteel, sellega, et ta lendas (ilmselt ikka koos vanematega) siit üle Vahemere Liibüasse ning sealt edasi üle Sahara kõrbe talvitusalale Etioopiasse. Selline rännusuund oli varem teadusmaailmale täiesti tundmatu.

Eesti satelliitlindude rändeteid saab jälgida kodulehelt: http://birdmap.5dvision.ee.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.