Suvine aialinnupäevik

Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu pikaajaline linnuseireprojekt, mille eesmärk on koguda andmeid ja parandada teadmisi meie aedades tegutsevate ja pesitsevate linnuliikide kohta. Suvine aialinnupäevik on harrastusteadusprojekt, mis tugineb linnuhuviliste kollektiivsel panusel. Tutvu aialinnupäeviku seniste tulemustega: 2014. aasta kokkuvõte ja 2015. aasta kokkuvõte.

Suvine aialinnupäevik - 27. aprill

Postitas Looduskalender - N, 27.04.2017 - 23.23

Foto Arne Ader

Must-kärbsenäpp

Must-kärbsenäpp

Hea uudis on see, et vaid paar päeva veel peavad linnud ja meie ühes nendega seda õnnetut ilma kannatama. Pühapäeva õhtust alates olukord muutub ja rändlindude laviin pääseb lõpuks ometi paisu tagant lahti. Esmaspäeva hommikul tasub end varakult välja seada, sest lisaks hiljaks jäänud aprillikuu saabujatele (väike-lehelind, suitsupääsuke, kägu) on juba õhkõrn lootus kohata väike-põõsalindu, lepalindu ja must-kärbsenäppi. Aeg on lõpuks käes!

Kui vaadata tagasi aprillikuule, siis haned arvatavasti väga ei kurtnudki sääraste ilmade üle. Kõhud täis söönud, jätkasid nemad ikka jao kaupa üle Soome lahe liikumist. Seda iseloomustab hästi see, kuidas praeguseks on põldudel peatuvad haneparved muutunud tasahilju lagledest aina must-valgemaks.

Suvine aialinnupäevik 13. aprillil

Postitas Looduskalender - R, 14.04.2017 - 11.11

Foto Arne Ader

Punarind

Punarind

Hakkasime juba kevadsoojusega ära harjuma ja mõnel pool Lõuna-Eestis hakkasid isegi remmelgad õitsema, aga nüüd jõuab kohale pikk külmalaine. Saabuv lõokesetalv on lindudele tõsine katsumus. Linnulaulu jääb vähemaks ja ränne katkeb ning lindude põhieesmärgiks kujuneb hõlpsa toidu otsimine ja ellujäämine. Kuid just nüüd võib aias kohtuda selliste liikidega, kes tavaliselt igasse aeda ei satugi.

Lindude toidumajad tuleks nüüd täita seemnesegudega, loodetavasti viimast korda sel kevadel. Seemneid tuleks kindlasti laotada ka maapinnale, kust saavad neid kätte metsvindid, põhjavindid ja mitmed teised liigid, kes jäävad toidumajas turnimisega hätta. Rästaid saab rõõmustada sellega, kui nad leiaksid kompostihunnikust poolriknenud õunu. Seega – kõik õunasahvrit koristama!

Aialinnupäevik sulgub!

Postitas Looduskalender - K, 05.10.2016 - 10.10

Foto Arne Ader

Kuldnokad raagus haaval. Matsalu

Kuldnokad raagus haaval. Matsalu

Hea aialinnuvaatleja!

 

Tänasega lõppeb tänavune seitsme kuu pikkune Suvise aialinnupäeviku hooaeg. Juba on selge, et tänavu järjekorras kolmandal aialinnupäeviku aastal osales ligi kolmandiku rohkem aialinnuvaatlejaid ja pandi kirja rohkem linnu- ja loodusvaatlusi, kui mullu. See meie suur ühine jõupingutus on väga oluline ja ka vajalik, et heita valgust meie aialindude ning aiaelustiku käekäigule laiemalt.

Täpsed numbrid ja tulemused selguvad küll paari kuu jooksul, pärast vaatluste üle vaatamist (oktoober) ning analüüsi (november). Kui mul tekib selle käigus küsimusi, siis võtan vaatlejatega ühendust.

 

Detsembris hakkan aialinnupäeviku tulemusi teemade kaupa avaldama.