EV100 matkarajad

Eesti Vabariik 100 puhul kaardistab Reisijutud.com sada Eesti matkarada kaunitel maastikel. Iga rada saab kaardistatud GPS-träkiga ning salvestatud 360 kraadi fotode, tavaliste fotode, Google Street View vaadete ja kirjeldusega. Looduskalender avaldab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks uute matkaradade kirjeldused.

Rongilt rongile ehk matkateekond Vasalemmast Kloogale

Postitas Looduskalender - K, 11.10.2017 - 21.29

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Vasalemma-Klooga matkaraja logistikat on lihtne korraldada elektrirongiga. Tallinnast Vasalemma rongiga hommikul kohale, jalgsi 17 km Kloogale ja sealt õhtul elektrirongiga tagasi. Ühe korra pilet (üks ots) maksis mõlemal reisil 1,8 eurot (2011).

Teekond viib mööda Loode-Eesti väikesi kruusateid ühest külast teise, teele jääb asustust ja metsi. Rajale jääb ka üks trahter, kus keha kinnitada ja mitu poodi toidutagavarade täiendamiseks.

Vasalemmast alustades satub matkaja esialgu rahulikku, vaiksesse aedlinna, kuhu hommikuselt rongilt saabuvad vaid rataskärudega suvila- ja aiamaaomanikud. Asula väikleste poekeste ees on siiski juba kohalik klientuur ootamas või lihtsalt tšillimas. 

Harilaiu matkarada - tundeline teekond lääneserva

Postitas Looduskalender - T, 26.09.2017 - 23.41

Lugu Kaido Einama, www.reisijutud.com
Pildid: Evelin L., Vello Kima

Kiipsaare nurk. Foto: (CC) Evelin L. / Wikipedia

Nii põhja kui saab, võib minna mõõda Purekkari säärt, aga (peaaegu) nii läände kui võimalik Kiipsaare nukki pidi. Harilaiu matkarada on nagu Vilsandi suure maa peaproov. Pole vaja läbi mere autokastis või kajakiga saarele minna, merest küll saarena 1000–2000 aastat tagasi kerkinud maatükk on nüüd kindlalt ühenduses Eesti suurima saarega.

Õppematk militaar-ajalukku Lõunalaagri rajal Setomaal

Postitas Looduskalender - P, 24.09.2017 - 22.33

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Lõunalaagris Petseri külje all asusid Eesti Wabariigi aegadel 1930ndatel sõjaväe harjutusväljakud ja laagrid. Ohvitseridel olid suurejoonelised villad, sõduritel korralikud kasarmud, ratsavägi oli võimsates tallides. Harjutati täpsuslaskmist, distsipliini ja lahingupidamist.

Nüüd on sellest kõigest järel vaid mälestus. Vaid mõni üksik vundamendijupp või rohtu kasvanud paraadtrepp annavad tunnistust kunagisest sõjaväelinnakust. Üks kelder on ka veel säilinud koos laguneva puu-uksega.

Lõunalaager.

Sellest hiilgusest saab siiski hea ülevaate, kui külastada Lõunalaagri õpperada. Selle looja on  RMK loodusvaht Toomas Valk.

Matkarada hiide Tartu maantee ääres: Saula siniallikad

Postitas Looduskalender - N, 21.09.2017 - 10.07

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Kohtade tähtsus muutub aja jooksul. Kunagi käidi Tartusse hoopis teist teed pidi. Siis hakkas viima maantee üle Pirita jõe Tartusse pisikest kivisilda pidi üle Pirita jõe Saula kandist. Nõukogude ajal sai seal peatuda kohe maantee ääres väikeses parklas, kus sirutati enne Tallinna jõudmist jalga ning jalutati Saula Siniallikateni. Nüüd on allikateni ja hiiepaigani viiv rada ära peidetud 2 x 2 maantee äärde jäävate kogumisteede rägastikku, kuid kohale jõuab ikka.

Saula Siniallikad olid sajand tagasi pühad veevõtukohad. Selleks, et sealt tervistavat vett võtta, tuli vastu anda üks münt. Nii on ka hiljuti tehtud, sest Silmaallika põhjast puutüvedelt säravad vastu mõned üsna värsked mündid.

Matk Mukri rabas vesiroosijärve äärde

Postitas Looduskalender - P, 17.09.2017 - 12.02

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Mukri rabast pole paljud midagi kuulnudki. Kuid 2017. aasta suvel, kui seal sai valmis uus kõrge vaatetorn, hakkas rahvast saabuma murdu. Kohalikud parklad raja alguses, aga eriti raja keskel, kust viib kõige lühem laudteejupp vaatetornini, olid autodest ummistunud. Kitsas sirge tee läbi soo on servadest hakanud ära vajuma tihedast liiklusest, aga tegelikult saab kõige paremini parkida raja lõpus, kus on kuivkäimla, lõkkeplats ja isegi väike katusealune lauakesega.

Ilumetsa meteoriidikraatrid - üks väike matkarada põrgusse

Postitas Looduskalender - L, 09.09.2017 - 12.54

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Ilumetsa meteoriidikraatrid avastati alles 1938. aastal, aga need olid juba varem rahvale teada Põrguhaua nime all. Meteoriidi enda ainet pole leitud, kuid pinnaseproovid vihjavad siiski üsna kindlalt taevase keha kokkupõrkele.

Matkaja jaoks on meteoriidikraatrini tehtud kõik, mis matkaraja puhul võimalik. Lifti kraatrisse ainult veel pole. Parklast algab lai laudtee, mida saab nii lapsevankri kui ratastooliga lõpuni läbida. Teed palistavad puuskulptuurid, raja esimeses pooles asub matkaonn, kus võib näha näitust meteoriidist ja infostend. Majake pole küll mõeldud ööbimiseks, aga hädavariandina on seal võimalik end öösel isegi külili visata.

Laulasmaa-Lohusalu uus matkarada - lahest laheni ja metsas

Postitas Looduskalender - P, 03.09.2017 - 02.11

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Seda ei juhtu tihti, kui mõni uus matkarada avatakse, eriti veel nii Tallinna lähedal, kus eramaad lõikavad maastikke ja võõraste möödarändamisest paljud midagi kuulda ei taha. Sealsamas kulgeb juba 90ndate keskel avatud nn E9 eurorada ehk rannikurada, mis peaks kogu Eesti mererannikut pidi katkematult kulgema Narva-Jõesuust Heinasteni. Juba kulunud E9 märgid on siiamaani näha, mõnes kohas peab ka ringi minema, kuna maastik on muutunud ja avaliku tee asemele on tekkinud kellegi aed.

Matkarada Suurupi panga all

Postitas Looduskalender - N, 31.08.2017 - 01.15

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Suurupi rand on peidetud suvilarajoonide ja uuselamuterivi taha. Kohati on rannaäärsed teed kinni pandud ka sõjaväelaste poolt. Aga rannale pääseb jala siiski ligi ja autotki pole vaja väga kaugele jätta. Küll võib see aga järelvalveta jääda üksikus kohas. Rand aga valdavalt vaba ja inimtühi nii jalutamiseks kui pikutamiseks.

Kaardil kirjeldatud rada algab pankrannikult peale väikest jalutuskäiku maantee äärest mere äärde. Vaata allpool ka Street View vaadet. Rannapuhkuseks pole just ideaalsed tingimused, aga liivalapikesi leidub ja rändrahnude vahel saab lasta UV-kiirgusel oma naha kallal samasugust tööd teha, nagu Pirita või Stroomi rannas. Meri on alati adrune ja kivine.

Tabasalu matkarada kõrgel mere ääres

Postitas Looduskalender - R, 25.08.2017 - 00.17

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Tabasalu matkarada on mõnusalt lühike kiirele linnast välja lahkujale, vaid natuke üle 3 km pikk. Siiski võib sellele maastikule julgelt minna ka oma loodussõbraliku väliskülalisega, kui aega vähe ja linnast väga kaugele ei jõua.

Tabasalu asub kohe Tallinna külje all ja on pealinnaga juba servast kokku kasvanud. Kogu kakumäe-Tabasalu vaheline madal mereala on erauid ja kortermaju täis ehitatud. Tabasalu matkarada on aga esimene võimalus jõuda mereni välja ülevalt, panga pealt. Kuna kogu tee on palistatud infotahvlitega, sobib see hästi ka väiksematele matkajatele, kes tahavad loodust tundma õppida. Maastik on samuti üsna lihtne, kui panga alla ei roni, kust rada tegelikult ka tagasi kulgeb. Lõpupoole on trepp, mis viib liivasele veepiirile.

Pikanõmme-Majakivi matkarada Jumindal: kivi nagu maja keset lodu

Postitas Looduskalender - T, 22.08.2017 - 22.33

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Pikanõmme-Majakivi rada saab alustada kahest otsast: kas Tallinna poolt tulles Kolga-Aabla poolt või sõites poolsaare Hara poolsele küljele ja alustades Virve küla lähedalt. Pikkus jääb mõlemat pidi loomulikult samaks, ca 4,5 km. Kogu kaheksakujulist rada läbides tuleb pikkuseks ca 6 km. Kulgeda saab trekkinguna ehk algus ja lõpp on ühildatav samasse kohta. Kaarti vaata loo lõpust.

Meie teekond sai alguse Pikanõmme poolt. Seal ei kulu palju, kui üles-alla liivastel küngastel männimetsa all kulgedes jõuab vaatetornini. Paraku enam vaatetorni ronida ei saa, sest see on liiga pehkinud. Kuid ka torni jalamilt on vaade rabale kõrge. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.