Koos kalendrikevade algusega avaneb aialinnupäevik

Foto Arne Ader
 
Kuldnoka kodu
 
 
Hea aialinnuvaatleja!
 
Astronoomilise kevade saabumisega laupäeval, 21. märtsil, alustab ka uus Suvine aialinnupäevik! Tuttaval suvise aialinnupäeviku veebilehel: LINK
saab igaüks luua oma isiklik aialinnupäevik ja asuda oma aias tegutsevaid - pesitsevaid linde kirja panema.
 
Suvine aialinnupäevik toodi ellu selleks, et koguda andmeid ja parandada teadmisi meie aedades tegutsevate ja pesitsevate linnuliikide kohta, sest me teame nende leviku ja arvukuse kõikumiste kohta üllatavalt vähe. Tänu sadadele aialinnuvaatlejatele saime mullu juba esimesed tulemused: LINK
kuid trendide jälgimiseks on vaja paljude aastate andmeid. Kõikidele mullustele aialinnuvaatlejatele veel kord suur tänu!
 
 
Uuendused aialinnupäevikus
Juba möödunud aastal sai päevikusse kirja panna peale lindude ka oma aias kohatud imetajaid, kahepaikseid ja roomajaid. Tänavu lisandub juurde kaks uut teemat: taimede ja putukate fenoloogia ning aias taimeõitel kohatud kimalased.
 
Taimede ja putukate fenoloogia lehel saab kirja panna, mis kuupäeval puhkesid õide looduslikud ja aiataimed ning millal ilmusid välja esimesed putukad. Kuna praegu süstemaatiliselt neid andmeid ei koguta, siis püüame siin sellele kaasa aidata. Lisaks ette antud nimekirjadele saab igaüks endale meelepäraseid taimi ja putukaid nimekirja juurde lisada. Erinevalt lindudest, selgroogsetest ja kimalastest võib taimeõite ja putukate ilmumist kirja panna ka kuni 1 km raadiuses väljaspool „oma“ aeda.
 
Aias taimeõitel kohatud kimalaste lehel saab kirja panna, milliseid taimeõisi erinevad kimalaseliigid sinu aias külastavad. Soovime saada uusi teadmisi kimalaseliikide leviku kohta Eestis ning erinevate kimalaseliikide meetaime eelistuste kohta. Kimalased on meie looduses olulised õistaimede tolmeldajad ning aiataimed on neile tähtsaks toiduallikaks. Kimalaste määramisel on abiks määramislehed: LINK
aga piirduda võib ka värvirühma kirjapanemisega.
 
Hetkel looduses
Juba üle kuu aja kestvad kevadilmad on siia meelitanud esimesed lühimaarändurid – põldlõokesed, kiivitajad, kuldnokad ja mitmed teisedki. Nädalavahetusel saabub  „lõokesetalv“. Ilm läheb külmemaks, lubatakse lund ja lörtsi. See teeb nende varajaste saabujate elu palju raskemaks, sest toitu ei pruugi kätte saada ja vahepeal hoogsalt ringi lennanud putukadki kaovad. Kindlasti tasub lähipäevadel jätkata väikelindude toitmist, sest lisatoit kulub nüüd küll marjaks ära. Nüüd tasub ka rohkem jälgida, kes sul toidumajakeses käivad, sest lõokesetalv meelitab tihtilugu aeda varajasi saabujaid ja muidu eksootilisi linde, kes toidumajast väga ei hooli. Midagi pole teha – mõni kevad soosib varakult saabuvaid linde, kes hõivavad hiliste saabujate ees parimad pesakohad ära. Teisel aastal aga maksab liiga varajane naasmine kätte.
 
Elurikas aed
Viimane aeg on puhastada pesakastid ja panna üles uued kastid kuldnokkadele, tihastele ja varblastele. Kui tahate reserveerida pesakastid must-kärbsenäpile või piiritajale, siis pange need üles alles mai alguses, muidu kolib keegi teine sisse.
 
Kui lõikad õunapuuoksi, siis jäta üks korralik oksahunnik aianurka või mujale nurgatagusesse kohta alles. Sinna võivad pesitsema tulla põõsa- või roolinnud, vahel ka siil.
 
Praegu teevad õhtuhämaruses ja pimeduses häält kakud. Vaiksel pimedal õhtul ja öösel tasub kuulata, kas ehk metsast kostub värbkaku vilesid või händkaku huiked, pargist kodukaku huilgamist või kuusehekist kõrvukrätsu „tuututamist“. Seega hea võimalus mõni kakk endale aialindude nimestikku kirja saada!
 
 
Soovitusi päeviku täitmisel
Kindlasti tasub enne päevikupidamisega alustamist meelde tuletada veel Suvise aialinnupäeviku põhireeglid: LINK
 
Kuidas toimib veebipäevik ja kuidas peaks linde ja teisi rühmi vaatlema?
 
Kuigi Suvine aialinnupäevik hõlmab juba paljusid elustikurühmi, tuleb kindlasti rõhutada, et aialinnupäeviku prioriteet on ikkagi aias kohatud ja eriti aias pesitsevad linnud. Kimalaste, selgroogsete ja taimede-putukate vaatlused on lihtsalt lisavõimalus, sest linde jälgides ja aias ringi liikudes märkab loodushuviline ka muid loodusemärke. Miks siis mitte neid kirja panna!
 
Põnevaid aialinnuvaatlusi!
 
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)