EST EN DE ES RU  FORUM

       

Uued kaamerad

Uued kaamerad

 

Suvine aialinnupäevik 30. märtsil 2015

Foto: Arne Ader
 
Valge-toonekurg pesal
 
Valge-toonekured saabuvad: LINK
 
Hea aialinnuvaatleja!
Kümne päevaga on juba üle 350 linnu- ja loodushuvilise asunud jälgima oma aia loodust ja pidama aialinnupäevikut. Väga suur arv nii lühikese aja kohta! Usinasti on kirja pandud linnu- ja loomaliike ning väga hästi on vastu võetud ka päeviku uued teemavaldkonnad. Näiteks taime- ja putukafenoloogia lehele märgitakse praegu üles parasjagu aedades õitsevaid taimi – ennekõike lumikellukesi, aga ka krookusi, märtsikellukesi ja mitmeid teisigi. Enam kui sajale päevikupidajale on praeguseks hetkeks teada seegi, kas esimene liblikas toob talle kirju või kuldse suve.  Kokku on avatud üle 200 aialinnupäeviku ja see number kasvab iga päevaga!
 
Hetkel looduses
Astronoomiline kevad saabus koos külmalainega ja tõmbas lindude rändele mõneks ajaks käsipiduri peale. Märtsi viimasel dekaadil võis massilist saabumist märgata vaid hanede puhul. Suurem osa varajasi väikelinde ootavad endiselt veidi paremat ilma. Vaatame kasvõi kuldnokkade saabumise statistikat aialinnupäeviku esilehel. Veerandis aedadest on esimesi kuldnokkasid ikka nähtud, kuid pesakastid on valdavalt veel tühjad.
 
Siiski imbub üle lõunapiiri iga päevaga aina rohkem linde-maakuulajaid. Rõsketel hommikutel püüavad äsja saabunud punarinnadki oma kena lauluhäält korda saada, kuid pahatihti kostub see ikka veel pigem hammaste kiristamisena. Jahedavõitu ilmale vaatamata hakkab nüüd hommikune linnukoor iga järgneva päevaga muutuma aina mitmekesisemaks ja üha rohkem hakkab tooni andma metsvintide reibas laul.
 
Elurikas aed
Veel pole sugugi hilja kuldnokale paar pesakasti üles panna. Kuldnoka pesakastid tuleb paigaldada kõrgele avatud kohale (sein, puutüvi jm), nii et lind saaks vabalt otse pessa lennata. Seevastu tihedasse (õunapuu)tihnikusse kuldnokk kuigi meelsasti ei lähe.
 
Katsetada tasub ka linavästriku pesakasti. Tema kasutab poolavatud pesakastitüüpi (vt www.eoy.ee/pesakastid), mis tuleks paigutada katuseräästa või muu varjualuse alla. Kui linavästrik seda pesakasti praegu omaks ei võta, siis jääb see pesapaik hall-kärbsenäppi ootama.
 
Soovitusi päeviku täitmisel
Tegime süsteemis ühe paranduse ja selleks, et süsteemiuuendus kindlasti toimiks (see sõltub arvuti vahemälust), tuleks minna oma isikliku aialinnupäeviku lehele ja vajutada brauseriaknas Refresh/Reload/Värskenda või klaviatuuril F5.
 
Juhin veel tähelepanu ühele olulisele erinevusele kohatud linnu- ja loomaliikide ning taime- ja putukafenoloogia puhul. Nimelt, kui taime- ja putukafenoloogia andmeid võid kirja panna viibides kuni 1 km raadiuses oma koduaiast, siis kohatud loomaliigid (imetajad, kahepaiksed ja roomajad) peavad vaatluse ajal asuma teie aias. Kohatud linnuliigid saab aga kirja panna siis, kui sa kuuled või näed neid aias viibides, aga lind ise ei pea aias olema (nt mööda lendav haigur või kaugusest kostuv sookurg lähevad arvesse).
 
Kui jääd linnu määramisega hätta, siis vaata määramisabi aialinnupäeviku veebilehelt, lae foto või lindistus EOÜ Facebooki gruppi või kirjuta:
aed@eoy.ee 
 
 
Põnevaid aialinnuvaatlusi!
Meelis Uustal,
Suvise aialinnupäeviku koordinaator