Suvine aialinnupäevik 21. aprillil

Aialinnupäevikut koordineerib  Meelis Uustal
Fotod Arne Ader
 
Suitsupääsuke
 
Hea aialinnuvaatleja!
 
Alustuseks üks uudis – Suvise aialinnupäevikuga on liitunud Kodukoha pääsukeste projekt! Kuna enamik Kodukoha pääsukeste projektis osalejaid tegid oma vaatlused just koduaias, siis otsustasime kaks sedavõrd sarnast projekti kokku liita. Sellega seoses täiendasime üldinfo lehte, kus nüüd on ilmunud küsimused aias peetavate kariloomade ja lähedal asuvate veekogude kohta (kui neid küsimusi ei näe – vajutage klaviatuuril F5!). Muide, esimesed suitsupääsukesed on juba kohal!
 
Suvise aialinnupäeviku uudised ja uued teadmised on põhiteemaks ka aialinnuõhtul, mis toimub neljapäeval, 23. aprillil kell 18 Tallinna Loomaaia keskkonnahariduskeskuses. Juttu tuleb Suvise aialinnupäeviku projekti tulemustest, ja samuti erinevatest nippidest, kuidas päevikut täita ja keerulisemaid linde-loomi-kimalasi määrata.
 
Täpsem teave: LINK
 
Olete oodatud!
 
Laulurästas 
 
Hetkel looduses
 
Kevad, olgugi väga varajane, on nüüd jäänud vinduma. Samas linnulaulu kostub juba märksa rohkem, kui nädal tagasi. Must- ja laulurästad, kuldnokad, metsvindid ja punarinnad on praegu need põhilised solistid. Tasapisi jätkub mets- ja põhjavintide ränne, kuuldud on esimesi silksolke ja nähtud väänkaelu ja kivitäkse. Aga tänase kuupäeva kohta ikka haruldaselt vähe! Näib, et need viimase aja lörtsised ja külmad ilmad on peletanud lindudelt isegi pesaehitustuhina, aga küllap see muutub juba lähipäevil. Juba mõne päeva pärast saabub kauaoodatud soojalaine, mis toob endaga kaasa salu-lehelinnu ja must-kärbsenäpi, käo ja räästapääsukese. Kindlasti valmistuge ka konnade massrändeks. Seega: nädalavahetusel aeda!
 
Elurikas aed
 
Kui nüüd aias väike jalutuskäik teha - kas nektaririkkaid kevadlilli on ikka piisavalt õitsemas või õide puhkemas? Kui tundub vähevõitu, siis tuleks juba valmis mõelda, kuhu ja milliseid sibullilli sügisel istutada võiks.
 
Praegu on paras aeg suitsu- ja räästapääsukestele pesaaluse meisterdamiseks. Pesaalus tuleb räästapääsukesele panna räästa alla ja suitsupääsukesele kõrvalhoonesse, kus nad ikka tavatsevad pesitseda. Ühed pesaaluste kavandid on selle lingi taga: LINK
tegelikult piisab ka servapidi kokkulöödud lauajuppidest.
 
Soovitusi päeviku täitmisel
 
Pajud ja remmelgad õitsevad ning meelitavad ligi nii liblikaid kui ka kimalasi. Ega siis muud, kui kimalastemääramislehednäppu: LINK
ja pajuurbasid inspekteerima! Praegu on liikvel karu-, maa- ja niidukimalased, kuid soojalaine äratab tardumusest ka paljud teised kimalased.
 
Kui jääd linnu või kimalase määramisega hätta, siis tutvu määramisabiga aialinnupäeviku veebilehelt, lae foto või lindistus ornitoloogiaühingu või kimalaste Facebooki gruppi või kirjuta aed[at]eoy.ee!
 
Aialinnupäeviku koduleht:
Põnevaid aialinnuvaatlusi!


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)