Aialinnupäevik - sügis

Kirjutas Meelis Uustal, Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Fotod Arne Ader
 
Mänsak
 
Hea aialinnuvaatleja!
 
Ilmad on jälle muutunud sügiseseks, mis sedapuhku tähendab, et juba vähem kui kuu aja pärast saabub sügisene pööripäev ning sulgub ka tänavune Suvine aialinnupäevik.  Seepärast tasub paberinurgale või mälusoppi talletatud loodusvaatlused kindlasti oma aialinnupäevikusse kirja panna, enne kui meelest lähevad. Pealegi tulevad uued vaatlused ja elamused kohe peale, sest vahepeal soiku jäänud linnumelu saab nüüd sügisrändega uue hoo sisse.
 
Hetkel looduses
Aias toimuv ei jäta kuupäeva osas kahtlust – sügis on käes ja linnud on rändele asunud. Piiritajad, kes veel mõni nädal tagasi rõõmustasid meid päikeseloojangu eel vägevate paraadlendudega, on pea viimseni lahkunud. Suurem osa valge-toonekurgi on jõudnud juba Türki. Osad suitsu- ja räästapääsukesed võivad alles poegi toita, kuid samal ajal käib pääsukeste ränne üle kogu maa, ikka lõuna või edela suunas. Just praegu toimub mänsakute ja eriti musttihaste massiline läbiränne – tasub silmad lahti hoida!
 
Kõik sügistaimed, kes vähegi õietolmu ja nektarit eritavad, on praegu kimalaste ja mesilastega kaetud ja aiad sumisevad korralikult. Siilikübarad, lihtõielised daaliad, kaunid kukeharjad ja muud lilled meelitavad ligi nii noori ema- ja isakimalasi kui ka viimaseid nädalaid elavaid töölisi. Kuigi enamik kimalasperesid on sedapuhku lagunenud, võib veel näha üksikuid tolmukandamiga tööliskimalasi.
 
Septembrihommik
 
Elurikas aed
Praegu tuleks mõelda juba tuleva kevade peale ning alustada kevadel õitsevate taimede – krookused, siniliiliad, püvililled, kaukaasia hanerohi jmt – istutamisega. Head korjetaimed pakuvad tolmeldajatele kevade esimese nektarisõõmu, mis on neile eluliselt tähtis. Kui võimalik, siis ühte liiki taime võiks kasvatada vähemalt ühe ruutmeetri suurusel platsil.
 
Tolmeldajad kalkuleerivad päris täpselt, et kas ühe-kahe krookuseõie peale tasub ikka aega ja energiat kulutada.
 
Lähemalt loe ka siit: LINK
 
Hiireviu sööb konna
 
Soovitusi päeviku täitmisel
Praegu on päevas kolm põnevamat aega, mil aias kohatud lindude nimestik võib liigilisa juurde saada. Hommikul tõuseb päike peale kuut ja järgneva paari tunni jooksul võib näha ja kuulda kümneid liike nii aias peatumas kui ka edela ja lõuna suunas lendamas. Praegu on ülelendajatest sagedasemad „triitsuvad“ metskiurud ja „tininistavad“ võsaraadid. Aegajalt kostub ka vainurästa kõrget „zriid“ ja laulurästa tasast „tsiksi“. Soojemal ennelõunal keerutavad end kõrgele taevasse aasta linnud hiire- ja herilaseviu, raudkullid ja konnakotkad. Päris tihti jäävad silma ka pistrikud ja loorkullid. Õhtul aktiviseeruvad jällegi värvulised.
 
Kõikide lindude lennu- ja kutsehäälitsusi saab otsida ka suurest linnuhäälte andmebaasist: LINK
 
Kui jääd linnu määramisega hätta, siis tutvu määramisabiga aialinnupäeviku veebilehelt, lae foto või lindistus ornitoloogiaühingu või kimalaste Facebooki gruppi või kirjuta: aed@eoy.ee
 
Põnevaid aialinnuvaatlusi!
 
Kuldnokk vereval kontpuul


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)