Kena talveilm, vastlapäev ja PÜHAD annavad hea võimaluse lumemeeste meisterdamiseks. Lumi ei „paki“, aga natuke abivahendeid ja meie oma memm kerkib, natuke nuputamist.
Meie ehitatud lumememmed protesteerivad kliimamuutuste vastu kolmandat aastat, korraldajateks Eesti Roheline Liikumine ja Humana Eesti.
Kuidas kampaanias osaleda?
Teata Christin Luntsile (christinlunts[ät]gmail.com, 53322209), et soovid kampaaniast osa võtta, sh edasta:
- koht, kuhu plaanite lumememmesid ehitada (käidav koht linnaruumis, maanteeveer...)
või
- Humana kauplus (vaata alt), mille vaateaknale soovite oma taaskasutatud materjalidest memme välja panna (ka oma kooli, kodu või töökoha "vaateaken")
- oletatav ehitajate arv (soovituslik) ja organisatsioon
- enda kontaktandmed
Niimoodi saame tagasisidet kampaania ulatusest ja anname pärast meisterdajatele tagasisidet. Valminud lumememmest tee digifoto ja saada see Eesti Rohelisele Liikumisele info[ät]roheline.ee. Lisa info, kus foto üles võeti. Fotod paneme ERLi veebi.
Ehitamise aeg: soovitavalt 23. või 24. veebruar 2009 või mõni päev enne või pärast seda. Muudest materjalidest ja (Humana kaupluste) akendele paigutatavad memmed soovitame ehitada valmis ja püsti panna 23. veebruaril ning jätta nad üles vähemalt nädalaks.
Koha valik: vali mõne pargi või haljasala serv, majaesine või teeveer, kust lumememmed paistavad jalakäijatele-liiklejatele kätte, soovituslik on mõne olulise asutuse lähedus – nt ministeeriumid, keskkonnateenistused, linnavalitsused, suurettevõtted, tehased, parklad ja muidu rahvarohked kohad nagu kaubanduskeskused. Linnakeskkonnas ära vali ehituskohta teele liiga lähedale (eriti ohtlikud ristmikud), sest vältida tuleb võimalikke liiklusohtlikke olukordi. Maanteede ja suuremate magistraalide ääres on lumememmede ehitamine ohutum. Ehita ühte kohta vähemalt kaks-kolm lumememme, nii avaneb mõjusam pilt; kuid ehitada võib ka üksikult, nt piki maanteeveert hajutades.
Memmed torkavad silma ka tee veerde jäävatelt vaateakendelt. Võid memme teha paberist, kangast, pakenditest vm materjalidest, anda talle kätte kätte kliimasõnumi, ja asetada ta oma kodu, töökoha või kooli aknale. Kui soovid, leiame sinu memmele kodu Humana kaupluste vaateakendel.
Kogu kokku meeldiv seltskond mõttekaaslasi, pane soojalt riidesse ning otsi välja võimalikult looduslikud lumememme aksessuaarid – porgand, oksarisu, süsi, tuhk… Samuti meisterda memmele kätte sobiva sõnumiga silt. Sildile võid kirjutada nt: „Mind ei jäta külmaks!“, „Nõuame lund!“, „Kasutagem mõistust, mitte asju!“, „Appi, sulame!“, „Soojus tuppa!“, „Kas sureme välja?“, „Me armastame lund!“, „Kas lumememmed või kiirmood?“, „Vali lumememmed!“, „Hei, kuulake meid!“ jne.
Külma ilma korral ei hakka lumi hästi kokku. Appi tuleb lume piserdamine veega, sest märjalt annab lund hõlpsasti vormida. Aitab ka lume toppimine suurtesse kottidesse - kui lumi on natuke „vormis“ seisnud, saab valmis palle üksteise peale tõsta ja ümber kujundada küll. Võib teha ka erikujulisi memmesid või lumeskulptuure, alati ei tule ju palle üksteise otsa laduda, vt lumememmede näidiseid eelmistest aastatest:
NB! Veendu, et lagunenud lumememmest ei jääks maha loodust või linnakeskkonda reostavat prahti. Korja tehismaterjalidest sildid ja muud aksessuaarid ehituspaigast kokku hiljemalt märtsi alguseks.
Soovitame oma memmede pilte eksponeerida Humana kaupluste akendel:
- Tallinnas: kauplused Mustamäe tee 18, Tartu mnt 29, Pärnu mnt 66, Narva mnt 4, Kotzebue 27
- Tartus: kauplused Kompanii 1c ja Kuperjanovi 20
- Pärnus: kauplused Metsa 13 ja Jannseni 2