Sügispäikesega saavad puud omale värvid

Опубликовано Looduskalender - сб, 10/07/2017 - 09:09
Autorid

Foto Arne Ader

Kaarma järv

Kaarma järv

Содержимое

Vihmase suvelõpu ja varasügise algusega saabus Soomaale isegi „viies aastaaeg“. Varasügisesed ilmad viimasel paaril nädalal on olnud keskmisest soojemad ja päikselisemad, öökülmasid tavalisest vähem ehk meid veidi isegi hellitanud.

Aastati on sügisvärvid looduses äärmiselt erinevad. Uurisime asjatundjatelt:

Miks mõnel aastal on lehed rohkem punased kui teisel?

Tartu ülikooli taimefüsioloog Evi Padu: ”Lehtpuude lehed kaotavad igal sügisel oma rohelise värvi, muutudes kirjudeks: kollaste, punaste ja violetsete toonidega. Hästi on näha lennukilt parasvöötme metsade kohal, kuidas roheline lehestik taandub aeglaselt hästi piiritletud frondina päev - päevalt lõuna poole. Sügislehtede, aga ka viljade ja õite rohelisest erineva värvuse põhjustavad kaks pigmendirühma: plastiidides paiknevad karotinoidid (kollasest punaseni) ja rakumahlas lahustunud antotsüanidiinid (õrnroosast intensiivse violetseni).

Karotinoidide kollase värvi ilmumine on seotud neid maskeeriva rohelise klorofülli kadumisega. Enne lehtede langemist klorofüll lagundatakse, et mitte kaotada tema koostises olevat lämmastikku. Karotinoidid sisaldavad ainult süsinikku, vesinikku ja hapnikku - elemente, mis pole defitsiidis ja võivad jääda langevatesse lehtedesse. Lehtede sügisvärvi ei tekita aga mitte ainult maskeeriva rohelise pigmendi lagunemine, vaid ka antotsüanidiinide sisalduse suurenemine.

Eri aastate erinev sügisvärvide intensiivsus ongi põhjustatud just erinevast antotsüanidiinide hulgast. Nende ühendite sünteesiahelas osalevad valgusega aktiveeritavad ensüümid, seetõttu moodustub antotsüanidiine rohkem, kui ilmad on päikeselised ja soojad, aga ööd jahedad nagu tänavusele sügisele iseloomulik. Lõunapoolsel puu küljel värvuvad lehed samal põhjusel intensiivsemalt.

Milleks on antotsüanidiinide moodustumine vajalik, kui lehed niikuinii maha langevad?

Arvatakse, et oma antioksüdantsete omaduste tõttu nad tagavad taimede kaitse ultraviolettkiirguse toimel ja ainevahetuses tekkivate radikaalide eest, võimaldades seega sügislehtedes klorofülli lagunemist.“

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.