Sookurgede ränne

Kaamera sookurgede rände ajal.

Meie sookured on jõudnud oma talvitusaladele

Postitas Looduskalender - R, 05.01.2018 - 10.10

Kirjutas Aivar Leito

Pildistas Leho Luigujõe

Sookured talvitusalal

Sookurgede rändekaart näitab, et kõik Eestis saatjaga märgistatud sookured on tänaseks jõudnud oma talikorterisse.

Nende sügisränne oli taas väga põnev ja andis meile palju uut teadmist nii rändeteede,  talvitumispaikade kui ka rändekäitumise kohta.

Sõrvest Saaremaal ühest ja samast pesapaigast pärit kured „Mati“ (sündinud 2016.a.) ja „Loode“ (sündinud 2017.a.) talvituvad üheskoos Lääne-Hispaanias Extramaduras  ning Muhus Liival möödunud 2017.a. suvel märgistatud sookurg „Liiva“ on end sisse seadnud pisut ida pool Kesk-Hispaanias (kaugus sünnikohast ligikaudu 3000 km). Saatjatega märgistatud poegade vanemad ei ole kahjuks märgistatud on „Mati“ ja „Loode“ suure tõenäosusega ühe ja sama kurepaari järglased.

Sookureuudised

Kirjutas Aivar Leito, „kureonu“

Pildistas Ivar Ojaste

Looduskalender R, 27.10.2017 - 12.12

Mati Martinson koos omanimelise sookurepojaga „Mati“ püügikohas Sõrves 4.juulil 2016

Kolmas satkurg jõudis Berliini lähistele Linumi peatuspaika.

Viimastes saatjaga varustatud sookurekureuudistes oli juttu sel suvel Sõrves märgistatud kure „Loode“ pikast rändehüppest 19. oktoobril üle Gdanski lahe.

Nüüd on teada, et ta jätkas siis pärast lühikest vahemaandumist Kirde-Saksamaal Poola piiri ääres oma rännet ja jõudis 20. oktoobri õhtul Liniumi sooalale Berliinist vaid 30 km kaugusel loode suunas.

Sookurgede pikad rändehüpped

Postitas Looduskalender - L, 21.10.2017 - 09.09

Kirjutas Aivar Leito

Pildistas Ainar Unus

Saatjaga varustatud sookurg „Loode“

Tänavu suvel saatjaga Sõrves varustatud sookurg „Loode“ lendas nonstop Lääne-Lätist otse üle Gdanski lahe. Kokku oli selle kure teise rändehüppe (esimene oli Saaremaalt Lääne-Lätisse kuu aega tagasi 19 septembril) pikkus 660 km mille läbis 12 h 30 min, keskmine kiirus ligikaudu 53 km / h.

Seega väga sarnase kiirusega rändel, kui sookurg „Ahja 5“, keskmine kiirus 52 km / h Ukrainast -Iisraeli, 16. ja 17. oktoobril, 1600 km pikkusel nonstop rändel.

Sookurg "Ahja 5" jõudis Iisraeli

Postitas Looduskalender - N, 19.10.2017 - 23.23

Kirjutas ja pildistas Aivar Leito

Mõned pildid „Ahja 5“ püügi ajast 6.juulist 2016.

„Ahja 5“ ja Ivar Ojaste koos Prantsuse sookurefilmi meeskonnaga

„Ahja 5“ ja Ivar Ojaste koos Prantsuse sookurefilmi meeskonnaga

 

Head sookurehuvilised!

 

On rõõm teatada, et meie kuulus, eelmisel suvel Ahjal satelliitsaatjaga varustatud sookurg „Ahja 5“ tegi oma sellesügisese esimese pika rändehüppe Askania-Novast Lõuna-Ukrainas, kus ta terve suve veetis, Hula orgu Iisraelis.

Saatjatega sookurgede sügisränne

Kirja pani ja pildistas Aivar Leito

Looduskalender E, 16.10.2017 - 10.10

Mustakurmu edastab meile sügisrände teekonna

Nagu arvata võis, alustasid möödunud nädalavahetusel sügisrännet ka satkured „Mustakurmu“ ja „Hauka 3“.

„Hauka 3“ alustas rännet 13. oktoobril ja jõudis 15. oktoobri pärastlõunal Rokiškise linna lähistele Leedu keskosas. Tema esimese rändehüppepikkus oli ligikaudu 220 km.

„Mustakurmu“ startis Piiroja soost 14. oktoobri varahommikul päikese tõusu ajal ööbimispaigast Matsuri lähistel Vene piiri ääres ja jõudis sama päeva õhtul Asipovichy linna lähistele Valgevene keskpaigas kuhu jäi ööbima, jätkas sealt rännet järgmise päeva ennelõunal lõunasuunas ning jõudis pärastlõunal juba 30 km kaugusele Hlusha linna lähistel jätkates ilmselt rännet.

Sookured rändasid otse üle mere Virtsust Riiga

Postitas Looduskalender - K, 11.10.2017 - 14.14

Kirjutas Aivar Leito

Pildistas Ainar Unus

Tänavu saatjaga varustatud sookure noorlind

6.oktoobril 2017 toimus Lääne-Eestis hommikust pärastlõunani aktiivne sookurgede ränne lõuna suundades. Selle rändevooga läksid teele ka meie selle suve noored satkured „Loode“ Mullutu sookurekogumist Lääne-Saaremaal, kurg „Liiva“ Muraja kogumist Ida-Saaremaal ja kurg „Paslepa“ Noarootsist. Huvitav on see, et kõik nad lendasid lõuna suunas otse üle mere.

Sookurerände vahekokkuvõte

Postitas Looduskalender - E, 09.10.2017 - 12.12

Aivar Leito sookurgede rändest
Foto Arne Ader

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Minu reede keskpäeval koostatud prognoos saabuva kurerändelaine osas leidiski kinnitust. Meie selle suve satkured „Loode“, „Liiva“ ja „Paslepa“ kes sündinud vastavalt Sõrves Saaremaal, Liival Muhus ja Paslepas Läänemaal startisid rändele 6. oktoobri hommikupoolikul ning „Mustakurmu“ Põlvamaalt 7.oktoobri hommikul.

„Loode“ jõudis Pähkla põldudelt Saaremaal vaid kahe tunniga Ventspilsi lähistele Lääne-Lätis (vahemaa ca 115 km), „Liiva“ viie tunniga Murajalt Saaremaal Kalnujai juurde Kesk-Leedus (vahemaa ca 350 km) ning „Paslepa“ kaheksa tunniga Kerekenava juurde samuti Kesk-Leedus (vahemaa ca 400 km). „Mustakurmu“ jõudis vähem kui tunniga Vinskini Setumaal otse vene piiri ääres (vahemaa ca 40 km) ja jäi siis peatuma ning edasi ei rännanud.

Hommikune toitumisränne

Postitas Looduskalender - N, 05.10.2017 - 09.09

Pildi salvestas Hagnat, LK foorumist

Toituma siirdutakse koristatud põldudele

 

Sookurg       Grus grus

 

Lugesin just praegu, hommikul arvuti taga Põgari-Sassi kurekaameras kl.7.15 kuni 8.10 kokku 2800 kurge lendamas öömajalt Tuuru - Jõõrde suunal põldudele. Väljalend lõppes 8.15 …

8.30….8.37 veel 170 kurge Põgari-Sassill kaamerast üle samas suunas

 

Sookurejuttu

Postitas Looduskalender - E, 02.10.2017 - 16.16

Ülevaate esitas Aivar Leito

Foto Arne Ader

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Head sookurehuvilised!

 

Rõõm on teatada, et meil Eestis satelliitsaatjaga varustatud sookured (nn satkured, kokku 10) on elus ja terved ning alanud on ka nende sügisrände liikumised.

Esimese rändehüppe on teinud Saaremaa sookurg „Mati“ (püütud 2016.a.) kes on jõudnud Lääne-Lätti ja Soitsjärve äärest sel suvel püütud „Aivar“ ning „Uko“, samuti eelmisel suvel sealsamas püütud kurg „Ivar“ kes peatuvad nüüd Leedu keskosas. „Ivar“ on sama pesapaiga selle aasta kurepoegadest „Uko“ ja „Aivar“ vaid 75 km kaugusel, kuid kuuluvad siiski erinevatesse kurekogumitesse.

Asu Sookurgede ränne jälgima