Sookurgede ränne

Kaamera sookurgede rände ajal.

Sookurgede hiliskevad

Postitas Looduskalender - N, 07.06.2018 - 11.11

Kirjutas Aivar Leito

Foto Arne Ader

Sookurepere

Sookurepere

Sookurgede kevadränne on lõppenud

Head sookurehuvilised!

Saatjaga varustatud sookurgede kevadränne on lõppenud ning suveaeg käes. Pärast pikka ja sageli keerutavat kevadrännet on kured lõpuks maha rahunenud ning suvekorterisse kolinud. Kõik saatjaga linnud peale „Aivari“ on oma kodukandis kuigi mitte päris sünnikohas kus neil kohta ei ole sest nende vanemad pesitsevad seal ega saa lubada üleliigset konkurentsi. Ka „Aivar“ käis kodust läbi aga otsustas siis lõuna poole kolida ning on ankrusse jäänud Palnosai linnakese lähistele Leedu loodeosas.

„Hauka 3“ oli pärast kodus ära käimist pikalt Sedas Põhja-Lätis aga tuli sealt eile st. 6 juunil siiski üle piiri Eestisse tagasi ja viibib Laatre lähistel sünnikohast umbes 25 km kaugusel.

Filmivõtted "Ahja 5" sünnikohas

Postitas Looduskalender - K, 16.05.2018 - 12.12

Tekst Aivar Leito

Foto Maxeence Lamoureux

Sookurg „Ahja 5“ kodupaigas Ahjal 14.05.2018.

Sookurgede kevadrände sesoon hakkab lõppema, kuid mõned meie saatjaga varustatud kured ei taha ikka veel maha rahuneda ja paigale jääda.

Nimelt jõudis kurg „Aivar“ pärast pikka rännakut ja edasi tagasi seiklemist küll 13. mail koju Vooremaale ja veetis ka järgmise päeva koos venna „Uko“ ja samast pesapaigast 2016. aastast pärit „Ivariga“ , kuid lahkus sealt 15. mai varahommikul taas ja võttis suuna hoopis lõunasse ning jõudis õhtuks Bauska linna juurde Lõuna-Lätis! Näis kas ta sealt veel edasi st tagasi lõuna poole läheb?!

Sookurg Ahja 5 jõudis koju

Postitas Looduskalender - E, 30.04.2018 - 10.10

Teada annab Aivar Leito

Saatjaga sookurg „Loode“ Lääne-Tsehhis. Pildistatud kohaliku linnuvaatleja poolt 24.04.2018. 

 

Head sookurehuvilised!

 

Saatjaga sookurgede rännakutest on taas häid uudiseid. Kaua oodatud „maailmarändur“ „Ahja 5“ jõudis lõpuks ometi koju. Pärast viimast seiklust Karjalas ja Venemaal ületas ta 27. aprilli keskpäeval Lüübnitsa küla juures teistkordselt Vene – Eesti piiri ja jõudis pärast tutvumistiiru ümber Tartu linna õhtuks oma sünnikoju Ahjal!

Pärast seda on ta kodus püsinud tegutsedes põhiliselt Ahjast põhja pool Mõtsküla, Rookse ja Vanamõisa ümbruses. Kuna kevadrände sesoon hakkab läbi saama siis arvan, et ta enam kusagile kaugele seiklema ei lähe vaid jääb kodukanti, või siis vähemalt Eestisse, kogu suveks.

Saatjatega sookured saabuvad

Postitas Looduskalender - E, 16.04.2018 - 20.20

Foto Arne Ader

Sookured

Sookured

Tere head sookurehuvilised!

 

Edastan meil saatjaga varustatud sookurgede asukoha hetkeseisud.

Pressiteade – uudis „Ahja 5 trikitab taas“.

 

Lõpuks ometi on esimesed saatjaga sookured koju jõudnud. Kõigepealt ületasid piiri 11. aprillil üle-eelmisel aastal märgistatud Sõrve kurg „Mati“ ja Soitsjärve kurg „Ivar“.

„Mati“ lendas esimese hooga Kärlasse, kuid käis kohe järgmisel päeval paariks tunniks ära ka kodus Türjul Sõrve poolsaarel. Praegu on ta Saaremaa keskel Eikla küla juures.

Ka „Ivar“ külastas oma sünnikodu Soitsjärvel enne kui põhja poole Kivijärvele Jõgevamaal suundus. Samas kohas oli ta ka eelmisel sügisel enne ärarännet soojale maale.

Sookured koduteel

Postitas Looduskalender - K, 28.03.2018 - 10.10

Kirjutas Aivar Leito

Foto Arne Ader

Sookurepaar

Sookurepaar

Praeguse seisuga on kõik meie saatjaga varustatud sookured alustanud oma kevadrännet.

Kõige viimasena „võttis jalad kõhu alt välja“ Soitsjärve ääres üle-eelmisel aastal sündinud sookurg „Ivar“ kes veetis talve Tuneesias. Täpset stardiaega me kahjuks ei tea, sest temal on vanemat tüüpi, USAs valmistatud MTI GPS-satelliitsaatja kust saame andmed Argos sidesüsteemi abil paketina iga viie päeva tagant ja alati ei ole asukohamäärangud täpselt laekunud, kuid suure tõenäosusega alustas ta rännet 20. märtsil.

Head sookure uudised

Postitas Looduskalender - R, 23.03.2018 - 15.15

Teada annab Aivar Leito

Foto Arne Ader

Sookurgede paarishüüd

Sookurgede paarishüüd

 

Sookurg        Grus grus

 

Mul on suur rõõm teatada, et vahepeal eetrist kadunud, kuulus saatjaga sookurg „Ahja 5“ „ärkas ellu“ st saime vahepeal salvestatud andmed kätte.

Kurg kadus eetrist 7. märtsil olles jõudnud Atatürk Barajl veehoidlani Türgi lõunaosas. Nüüd teame, et ta jätkas oma rännet öösel üle veehoidla ja jõudis Adiyaman linna lähistele, tegi lühikese puhkepeatuse ja jätkas rännet põhjaloode suunas üle Türgi keskosa mäestike.

"Ahja 5" ja teised sookured koduteel

Postitas Looduskalender - N, 08.03.2018 - 11.11

Kirjutas Aivar Leito

Foto Arne Ader

 Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

Raadiosaatjaga sookure jälgimine antenniga. Aivar Leito

 

Sookurg       Grus grus

 

On rõõm teatada, et kured Ahja 5, Uko ja Aivar asusid 6. märtsi ennelõunal oma talikorterist koduteele !

Ahja 5 startis Hula orust Iisraelis 6. märtsi ennelõunal kl. 11 põhja suunas ja jõudis ligikaudu 7. märtsi hilisõhtul pärast 14 tunnist ja 800 km pikkust nonstop rännet üle Liibanoni ja Süüria Atatürk Baraji veehoidlani Lõuna-Türgis.

Sookurg Loode seiklused Vahemerel

Postitas Looduskalender - K, 28.02.2018 - 16.16

Kirjeldab Aivar Leito

Foto Jose A. Román

Sookurg „Loode“ (keskel) talvekorteris Hispaanias

20.veebruari ennelõunal alustas kevadrännet eelmisel suvel Sõrves Saaremaal suure pojana püütud ja saatjaga märgistatud sookurg „Loode“.

Talve veetis ta Extramadura maakonnas Lääne-Hispaanias. Esimese rändehüppega jõudis ta 24. veebruari õhtul Laguna de Gallocanta tuntud rändepeatuspaika mida ka meil pesitsevad kured nii kevadel, kui sügisel kasutavad.

Meie sookured on jõudnud oma talvitusaladele

Postitas Looduskalender - R, 05.01.2018 - 10.10

Kirjutas Aivar Leito

Pildistas Leho Luigujõe

Sookured talvitusalal

Sookurgede rändekaart näitab, et kõik Eestis saatjaga märgistatud sookured on tänaseks jõudnud oma talikorterisse.

Nende sügisränne oli taas väga põnev ja andis meile palju uut teadmist nii rändeteede,  talvitumispaikade kui ka rändekäitumise kohta.

Sõrvest Saaremaal ühest ja samast pesapaigast pärit kured „Mati“ (sündinud 2016.a.) ja „Loode“ (sündinud 2017.a.) talvituvad üheskoos Lääne-Hispaanias Extramaduras  ning Muhus Liival möödunud 2017.a. suvel märgistatud sookurg „Liiva“ on end sisse seadnud pisut ida pool Kesk-Hispaanias (kaugus sünnikohast ligikaudu 3000 km). Saatjatega märgistatud poegade vanemad ei ole kahjuks märgistatud on „Mati“ ja „Loode“ suure tõenäosusega ühe ja sama kurepaari järglased.

Sookureuudised

Postitas Looduskalender - R, 27.10.2017 - 12.12

Kirjutas Aivar Leito, „kureonu“

Pildistas Ivar Ojaste

Mati Martinson koos omanimelise sookurepojaga „Mati“ püügikohas Sõrves 4.juulil 2016

Kolmas satkurg jõudis Berliini lähistele Linumi peatuspaika.

Viimastes saatjaga varustatud sookurekureuudistes oli juttu sel suvel Sõrves märgistatud kure „Loode“ pikast rändehüppest 19. oktoobril üle Gdanski lahe.

Nüüd on teada, et ta jätkas siis pärast lühikest vahemaandumist Kirde-Saksamaal Poola piiri ääres oma rännet ja jõudis 20. oktoobri õhtul Liniumi sooalale Berliinist vaid 30 km kaugusel loode suunas.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.