Sookurgede ränne

Kaamera sookurgede rände ajal.

Meie sookurgede rännuteed ja päeviku teine osa

Postitas Looduskalender - N, 26.03.2020 - 13.13

Päevikut peab Ivar Ojaste

Viimaste päevade jooksul on toimunud taas mõned sündmused meie saatjatega sookurgede rändes.

Sookurg Loode, kes saabus 11.03 Kaliningradi oblastisse ning tegi seal pikema rändepeatuse, läks 23.03 kell 10:32 liikvele ning maandusid peale 250 km läbimist kl 17:50 Adzes külas Lääne-Lätis. Vahepeal tehti ka lühike, 35 minutiline peatus Leedus.

Sookurg Hauka 3 startis Slovakkia/Ukraina piirilt 19.03.2020 kl 10:41 ja koos paari vahepeatusega jõudis ta peale 480 km läbimist 21.03 hommikul kl 05:39 Ida-Poolas Koszele asula juurde, mis jääb Bialystoki linnast ca 50 km lõuna poole. Sinna jäi ta ka hetkel peatuma.

Sookurg Soits 1 peatub endiselt Kesk-Ungaris.

Sookurg Aivar tegutseb nüüd juba kodukohas Vooremaal Laiuse Kivijärve ja Elistvere piirkonnas.

Meie sookurgede rännuteed ja päevik

Postitas Looduskalender - R, 20.03.2020 - 12.12

Päevikut peab Ivar Ojaste

18. märts

Sellal, kui sookured on justkui kõik juba kohal, on Eestis pärit saatjatega sookured ometi alles rännuteel. Juuresoleval pildil on eri värvidega märgitud 9 sookure kevadrände seis tänase, 18.03.2020 seisuga. Kured on järjestatud rändestardi järgi, nime järgi sulgudes on tema koorumisaasta, päritolu ja joone värv kaardil. (In English below)

Hauka 3 (2017, Põlvamaa, helesinine) talvitus Ida-Horvaatias, alustas kevadrännet 02.02.2020, on läbinud tänaseks 560 km ja peatub hetkel Slovakkia/Ukraina piirialal.

VIDEOD: rändekaamera lõpetas ülekande

Postitas Looduskalender - P, 21.10.2018 - 17.17

Videoklipid salvestasid Fleur ja Jassi, LK foorumist

 

Sellised nägid välja päikese loojangu aegsed ööbimisränded

 

Kuigi lagle ja haneränne on veel käimas ei trehvanud paraku kaamerasilm „kõige õigemasse kohta“. Nagu näha polnud karjamaal hoolimata soojadest ilmadest rohukasvu.

Lähipäevil annab Tiit Hunt vaatajatele ülevaate toimunust ja teavitab, kuhu kaamera lähiajal siirdub.

 

Eesti sookurgede rännuteed

Postitas Looduskalender - E, 08.10.2018 - 15.15

Kirjutas Ivar Ojaste

Pildistas Aivar Leito

Sookured „Soits 1“ ja „Soits 2“ lahkusid kodupaigast Elistveres 18.septembril, viibides hetkel Ida-Ungari Hortobagy Rahvuspargis

Head sõbrad,

Meie seast hiljuti lahkunud Aivar Leito eestvedamisel Eestis aastatel 2016-2018 märgistatud ja praegu toimivaid satellitsaatjaid kandvad 9 sookurge on oma sügisrändel jõudnud kas Saksamaale, Poola või Ungarisse.

Kirde-Saksamaal Anklami linna lähistel peatub juba mõnda aega Läänemaalt Noarootsist pärit sookurg "Paslepa" (märgistatud 2017). Lääne-Poolas peatuvad hetkel sookured "Loode" (märgistatud 2017 Saaremaal Sõrve ps) ja "Uko" (märgistatud 2017 Vooremaal Ida-Eestis).

VIDEO: Lagled jõudsid Haeskasse

Postitas Looduskalender - E, 08.10.2018 - 14.14

Kirjutas ja illustreeriva materjaliga varustas  Tiit Huntwww.rmk.ee

Eelmisel nädalal jõudsid valgepõsk-lagled Eestimaale ja ka Haeskasse kaamera ette – jäid selgelt hiljaks, paari nädala jagu või rohkemgi. Põhjas hoidis neid soe ilm viimase vindini paigas ja sestap septembris polnudki neid näha, kui välja arvata üksikud väikesed kohaliku päritoluga salgad.

Eilne radarivaatlus Esiveres näitas sel sügisel esimest korda nii suurt erinevate linnuliikide rännet artikast, mis ulatus suurusjärku sada tuhat isendit. Soodne õrn põhjatuul pani linnud liikvele.

Peale valgepõsk-laglede rändasid massiliselt rästaid ja öörändurid olid enamasti laulu- ning vainurästad, vähem hallrästad. Rändasid järvekaurid, tõmmu- ja mustvaerad.

VIDEO: Viupartide rändeparved kaamera ees

Postitas Looduskalender - R, 21.09.2018 - 10.10

Teavitab Tiit Hunt, www.rmk.ee

Viupardid (Anas penelope) on jõudnud oma rännakutega Haeska otse veebikaamera esisele rohetavale kamarale. 

Täna pistsid kuni paarkümmend isaslindu tundide viisi ja vaibumatu innukusega vee alt vabanenud soolast rohtu - viupardid toituvad sageli rannaniitudel nagu hanedki.  

Sadadesse ulatuv suurem pardikamp aga triivis taamal merel toiduotsingul aegajalt kaadrisse, tagumikud püsti. Viupart on ujupart ja ehkki ta kehakuju sarnaneb rohkem sukelpardile, ei oska ta toidujahil sukelduda.  

Soitsjärve kured lahkusid

Postitas Looduskalender - K, 19.09.2018 - 12.12

Tekst ja pilt Aivar Leito

Sookured „Soits 1“ ja „Soits 2“ on lahkunud

Eile hommikul tööle sõites oli minu Soitsjärve kodukurepere kell 6.40 veel Elistvere tee ääres tervitamas, kuid kell 8 startisid nad sealtsamast juba ära rändele nagu tänased „Soits 1“ ja „Soits 2“ telemeetriaandmed näitavad.

Ränne kulges üle Lohkva, Reola, Hellenurme ja Hummuli üle Läti piiri Seda sookaitsealale kuhu jõudsid õhtul kell kuus. Lennati rahulikus tempos kiirusega 30…50 km tunnis ja 150…400 meetri, maksimaalselt kuni 600 meetri kõrgusel.

Sedasi kohtusid nad sinna juba kaks nädalat tagasi jõudnud kurega „Uko“. Nüüd on kolm samast Soitsjärve pesapaigast pärit kurge seal kokku saanud.

Saatjaga sookurgede ränne edeneb jõudsalt

Postitas Looduskalender - E, 17.09.2018 - 12.12

Teavitab Aivar Leito

Foto Arne Ader

Sookured

Sookured

Head sookurehuvilised!

Varakult teele asunud saatjaga sookurgede „Aivar“ ja „Hauka 3“ ränne on taas edenenud.

„Aivar“ tegi teise pikema rändehüppe ja jõudis 19. septembri hilisõhtul Hortobágy Rahvusparki Ida-Ungaris, samasse paika kus ta ka eelmisel sügisel pikalt peatus. Aga seekord saabus ta sinna ligi kuu aega hiljem, 10. oktoobril. Ilmselt jääb ta nüüdki sinna pikemaks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.