Metsisekaamera 2018

Postitas Looduskalender - P, 22.04.2018 - 02.18
Autorid

Tekst: Urmas Sellis, Andres KalameesEOÜ
Pildid: Jaanus Tanilsoo ja Hagnat (LK foorumist)
Ülekande võimaldab EENet

Sisu

 

Otsestriim | Uudised | Foorum

 

Striim mobiilsetel seadmetel: iPhone, iPadAndroid, VLC

Metsise kaamera on paigaldatud juba pikemat aega teadolevasse metsisemängu Võrumaal. Seire käigus on seal loendatud kuni viis kukke. Küllap kaamera abil saame seda kas kinnitada või täpsustada. Samas kaamera asub ühes kindlas kohas, kust kaugele ei näe ja häälte suunda ei saa kaamerast tuvastada. Nii kaamera päriselt seiret ei asenda, aga loodetavasti täiendab.

Kaamera süsteemi paigaldamine toimus märtsis. Metsiseid me sel ajal ei näinud, aga leidsime ca 100m eemalt mõned metsise jäljed.

Metsis
Metsise jäljed varakevadisel lumel, võrdluseks Jaanuse jäljed.

Metsis
Samuti võis leida mõnes kohas metsisekuke sulgi. Kas need olid seal mõne vaenlase rünnakust?

Metsis
Kaamera paigaldamise ajal meeldis osadele maast õpetada, Olev ja Omar jagavad soovitusi.

Metsisekaamera
Kes aga peenest elektroonikast suurt ei jaga, see pidi puu otsa minema. Urmas.

Metsisekaamera
Tavapärasest kolmandiku võimsamad päikesepaneelid said pisut päikesele lähemale.

Metsisekaamera võimaldab meil kuni mai lõpuni jälgida metsiste mängurituaale ning hiljemgi kuulata-vaadata, mis seal toimub. Tegemist on uhiuue kaameraga, mida saab operaator liigutada, kallutada ja zoomida. Ehk siis metsiseid jälitada.

Metsisekaamera
Kaamera on küll näha, aga metsised sellele erilist tähelepanu ei pööra, käivad kaamera allgi.

Kui pesakaamerates toimub tegevus enam-vähem ühes piiritletud punktis – pesas, siis metsisemäng hõlmab märksa suuremat ala ning liigutatav kaamera on ainuvõimalik viis metsisemängu edastamiseks. Samas ei saa vältida seda, kui metsised otsustavad mängima hakata kaamera kuklapoolel või puude taga ja sinna me ei näe. Samuti ei saa kogu ümbrust korraga vaadata, mistõttu mõned isendid võivad kohal käia nii, et me neid ei näe. Ka võivad mitu kukke mängida eri suundades ja siis tuleb leppida operaatori valikuga.

Metsised ei tegutse kaamera ees ööpäevaringselt, vaid saabuvad mänguplatsile õhtul päikeseloojangu ajal. Sellest annab tunnistust suure robinana kostuv sisselend mängupaika. Mõnel õhtul võivad nad ka turniire korraldada. Hommikul algab metsisemäng 2-3 tundi enne päikesetõusu, ehk üsna vara. Siis võib kaamerast metsiseid näha ja kuulda keskhommikuni, mil kuked mängupaigast eemale puhkama ja toituma suunduvad. Igal metsisekukel on mängus oma territoorium, aga kui kanad mängu tulevad, siis võib nende pärast ka kakluseks minna.

Metsis
Ühe kuke territoorium on otse kaamera ees. Foto napsas striimist Hagnat.

Lisaks metsistele võivad kaamera kuuldevälja sattuda ka teised männikutele iseloomulikud linnuliigid nagu käbilinnud, rongad ja tutt-tihane, hea õnne korral võib öötundidel kuulda händkakku või värbkakku! Aeg-ajalt kostab metsisekaamerast inimtegevuse hääli: teelt kostev müra, ülelendavad lennukid, raietööd (väljaspool raierahu aega) ja hääled lähedal asuvalt Kaitseväe harjutusväljalt. Kaitseväe harjutused võivad olla üsna häirivad, aga siin elevad linnud-loomad on sellega harjunud ja suuremat tähelepanu paugutamisele ei pööra. Pigem võib see müra segada neid, kes kaamera kaudu kohta külastavad. Kaitseala piires sõjalisi harjutusi ei toimu, kuid lähimas kohas on kaitseala piir umbes 1km kaugusel.

Kaamera paigaldamisel osalesid Urmas Sellis, Jaanus Tanilsoo, Olev Lüütsepp ja Omar Neiland ning metsisekaameral hoiab silma peal ka Looduskalendri foorumi rahvas.

Metsisekaamera näitab pilti mitme asutuse koostöös. Eesti Ornitoloogiaühing ostis kaamera, Kotkaklubi sättis selle töökorda ning hoiab silma peal, EENet aitab serverivõimsusega ja looduskalender.ee vahendab uudiseid. Valitud videolõike võib leida Eesti Ornitoloogiühingu metsiselehelt või BirdLife Estonia videokogust. Kaamera paigaldamist ja aasta linnu projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Metsise, kui 2018 aasta linnu kohta saab rohkem lugeda aastalinnu lehelt.

Kaamerasüsteem on ehitatud nii, et öösel lülituvad kõik voolutarbijad välja ning hommikul jälle sisse. See võimaldab varakevadel energiatarvet oluliselt vähendada ja pole vaja akusid vahetada. Päikesepaneelid toimivad hästi, kui neil lund peal pole ja päike paistab. Pikema päeva puhul saame ülekannet loodetavasti edastada ööpäevaringselt. Seda saab reguleerida distantsilt, ilma kohal käimata. Kaameraks on uus AXIS P5635-E Mk II PTZ, mille voolutarve on suurem kui pesakaameratel. Aga ka päikesepaneele ja akusid on siin rohkem kasutusel. Mikrofon on kaamerast pisut eemal, et mitte oluliselt kuulda kaamera liigutamise surinat. Mikrofoni ei saa liigutada (suunata), see tähendab, et pisut paremini on kuulda kaamerast paremal toimuvat, aga olulist vahet seal pole. Metsise hääl pole väga tugev, seepärast muud helid võivad seda kergelt summutada. Mikrofoni tegi Omar ise.

Andmeside toimub 4G mobiilse võrgu kaudu. Kuna mobiilivõrkude levialad on suunatud eelkõige asulate poole, siis metsas pole levi kõige parem, kuigi kasutame lisaantenni. Seetõttu muutub kaamera juhtimine raskeks sel ajal kui inimesed hakkavad kasutama oma mobiilseid seadmeid ning konkreetse mobiilimasti võrguressurss jaguneb eri kasutajate vahel. Kiirus langeb ning kaamera ei allu enam operaatori käsklustele. Õnneks on inimeste ja metsiste aktiivseim tegutsemisaeg erinev. 4G võrgu kaudu jõuab kaamerapilt EENeti serverisse. Serveris toimub pildi jagamine tuhandetele vaatajatele üle ilma, kes tahavad mänguplatsil toimuvast osa saada.

YouTube striimiteenust saame kasutada siis, kui ööseks ei pea kaamerat välja lülitama.

Kaamera käigushoidmisega seotud minimaalsed kulud katab tänavu KIK, aga seadmeid me selle toega osta ei saa. Nii pidi Eesti Ornitoloogiaühing leidma laenuvõimaluse kaamerasüsteemi ostmiseks. Aga plaanis on algatada projekt hooandja keskkonnas kaamera osturaha tagasisaamiseks ning lisatoiteallika lisamiseks, et energiapuudus ei oleks edaspidi probleemiks. Plaan on metsisekaamerat kasutada mitmel aastal. Kas samas mängus või mõnes muus, see selgub hooaja lõpus.

Meile teadaolevalt metsisekaamerat mujal veel pole.

Ettevõtmises osalevad:

Ornitoloogiaühing  Kotkaklubi EENet

 

Toetab: 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.