Meie pääsukesed asutavad minekule

Postitas Looduskalender - T, 13.09.2016 - 08.08
Autorid

Fotod Arne Ader

Kaldapääsuke

Kaldapääsuke

Sisu

 

Kaldapääsuke            Riparia riparia

 

Räästapääsuke          Delichon urbicum

 

Suitsupääsuke             Hirundo rustica

 

Kaunite varasügiseste ilmadega ringihulkuja paneb nii mõndagi tähele.

Kaldapääsukesed, meie kõige vähearvukamad pääsukesed ning meil pesitsenutest on enamus juba rändele asunud. Nädala jagu kohtame veel läbirändajaid ja eks nendega siinolijad ka liituvad.

 

Räästapääsukesed

Räästapääsukesed

Räästapääsukesi pesitses meil tänavu kusagil saja tuhande paari ringis. Nende salgad tegutsevad veel nähtavalt, aga koos septembrikuuga on nemadki läinud.

Suitsupääsukestel ei lähe just väga hästi – hääbunud loomapidamine talumajapidamistes on sundinud putuktoidulisi omale uusi elukohti otsima, aga pesitses neid ikka veel rohkem, kui räästapääsukesi. Meil pesitsenud linnud alustasid oma rännakuid lõuna poole juba paari nädala eest, aga see kestab neil septembri lõpuni.

Põhjapoolseid läbirändureid kohtame veel oktoobrikuu alul eks kõik oleneb muidugi ilmadest. Viimasteks lahkujateks võivad olla meil pesitsenud hilisemas pesakonnas võrsunud, kuid osadel neist ei pruugi „rändetung“ välja areneda ning nad on nälja tõttu määratud enamalt jaolt hukule.

 

Suitsupääsukesed

Suitsupääsukesed

Kui vaadata Arne pilti, siis alumisel traadil istub pika sabaga uhke isaslind - nemad me tunneme traatidel istuvatest suitsupääsukeste hulgast kindlasti ära. Pikad sabasuled näitavad isaslindude immuunsüsteemi tugevust, kusjuures suled peavad olema ka ühepikkused – erineva pikkuse korral võivad isendil olla kas parasiidid või organismis mingid vaegused. Ilusa sabaga linnud on tavaliselt ka paremad lendajad, selle järgi „hindavad“ partnerit varakevadel emaslinnud.

 

Suitsupääsukesed roostikus

Suitsupääsukesed roostikus

Suitsupääsukesed rändavad päevasel ajal ja üsna suurtes salkades, ööbitakse roostikes, kus on omale seltsi leidnud sageli ka mõned räästapääsukesed.

Toiduks püütakse kärbseid, erinevaid sääski, kiile ka liblikaid ning muidugi septembrikuul  arvukaid ämblikke.

Kaldapääsukeste vaatlused: LINK

Räästapääsukeste vaatlused: LINK

Suitsupääsukeste vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.