Looduskalendri minutid Vikerraadios: Ubaleht

Eingereicht von Looduskalender - Fr., 08.06.2018 - 09.09
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Fotod Arne Ader

Ubaleht

Ubaleht

Textkörper

Nii nagu inimlapsed praegu kooliseinte vahelt välja lendavad, nii teevad seda ka linnu ja loomalapsed. Kõrges rohus sehkendavad kõiksugu linnulapsed, mõnel udusuletutt veel peas, mõni suisa udusulis.

Aga rohi on ka täis äsjasündinud loomalapsi ja pikkade koibadega mullusuviseid karvaseid. Just neid noorukeid me kõige rohkem praegu märkamegi, sest ootamatult ema poolt uue lapse sündimise ajal äraaetud loomanoorukid ei saa veel hakkama. Ei oska nad karta vaenlasi, teiste seas ka inimest ja hinnata õigesti ümbritseva looduse ohte.

Nii kohtame just praegu ka linnas äraeksinud sokupoisse ja vahel isegi lillepoodi näksima tulnud põdranoorukeid.

Linna sattumine on ohtlik, aga veel ohtlikum on põdralastele soo. Aga sealt ei suuda nad kuidagi sellise sääseuputusega, nagu juuni algus meile pakkus, kõrvale hoida. Soomudas püherdamine annab hea kaitsekooriku sõgedike vastu ja kui õnnestub veel kuuma käest kaelani vette pugeda, siis sellistele SPA-mõnudele ei saa ka täiskasvanud põder vastu.

Aga vanad põdrad on enamasti targad, käivad sellistes kohtadest, kuhu viivad põdrarajad ja kus mudalombist väljaronimine on kindlustatud. Eks aeg on õpetanud. Harali sõrgadega proovitakse saada soos parem kandvus ja kui asi päris käest ära läheb, siis poolkülili õnnestub sealt oma pikkade jalgadega välja aerutada.

Aga noored nolgid seda veel ei oska ja nii satubki mõni nii sohu, et enam välja ei saa. Ühe sellise sikutasid Soomaal kohalikud mehed mülkast välja. Tore, et matkajad hädas loomast teada andsid.

Aga on veel üks asi, mis soos põtru hullutab. Just praegu õitsev soodes meeldiva lõhnaga taim – ubaleht. Ta on põtrade jaoks nii vastupandamatu, et selle järele läheb muidu ettevaatlik loom ka paikadesse, mis inimestki ei kanna. Ja nii nad jänni jäävad.

Ubaleht ei kasva kunagi kuival maal, vaid paigas, kus turbamülka peal ka vesi lahvandub.

Ubaleht

Ubaleht

Sellised paigad on sageli soode ja rabade äärealadel. Küllap olete neid valgete otsekui õrna pitsi meenutavaid õisi näinud soodesse siirduvate matkaradade ääres. Muul ajal tunneb selle taime ära uba meenutavate lehtede järgi. Ja tõepoolest, kui ei tea, et taim on soost toodud, siis võib selle ka kogenud taimetark oaks määrata, kuigi tema leht on helerohelisem ja õrnem kui meie peenraubadel.

Aga ubalehe järel soos on inimesedki käinud, siis kui on vaja head kõhurohtu, temast saab abi nii seedeprobleemide kui ka isutuse vastu. Huvitav, et taimedest kõhurohud on enamasti ülimalt mõruda maitsega - nii ka ubaleht.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.