Kirjut liblikat kohates peaks võimalusel isendit "kaks korda" vaatama

Eingereicht von Looduskalender - Mi., 08.05.2019 - 18.18
Autorid

Kirjutas ja pildistas Urmas Tartes

Textkörper

 

Koerliblikas ehk väike-koerliblikas           Aglais urticae

 

Valgetähn-pajuliblikas               Nymphalis xanthomelas

 

Üheks tuntuimaks „kirju suve“ ennustajaks on meil olnud koerliblikas. Teda võib leida kõikjal Eestis. Pikki aastaid võis kohatud musta-oranži-kollasekirjut liblikat pea eksimatult koerliblikaks nimetada.

Täna tuleb kevadel kohatud kirju liblikat aga täpsemalt uurida. Iseäranis viimase kümnekonna aasta jooksul on Eestis oluliselt tõusnud temaga väga sarnase ja lähisugulase – valgetähn-paljuliblika arvukus.

Koerliblikas

Koerliblikas

Valgetähn-pajuliblikas

 

Valgetähn-pajuliblikas

Koerliblika ja valgetähn-pajuliblika eristamine nõuab tähelepanelikkust, aga on lihtsalt teostatav palja silmaga.

Valgetähn-pajuliblikas on koerliblikast veidi suurem, tema tiivakiri on pisut väiksema kontrastiga. Vahest kõige silmatorkavam tunnus on tagatiibade ülakülje kannaosas – valgetähn-pajuliblikal on see oranž, koerliblikal aga laialt must.

Kevadised liblikad on alati kulunud või isegi katkise tiivakirjaga ja see võib vahel mõne tunnuse määramisel veidi eksitada.

Pole vahet, kas kohtasime kevadel esimesena koerliblikat või valgetähn-pajuliblikat – toredat ja vaheldusrikast suve ennustavad nad meile mõlemad.

Ilmade soojenedes rõõmustab meid liblikatega kohtumine ikka ja jälle.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.