21. NÄDAL 20.5.2019.- 26.5.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Eingereicht von Looduskalender - Di., 28.05.2019 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Bild
Kodukaku poeg jalakal
Textkörper

Kodukaku poeg jalakal

Nädala esimesel poolel valitses südasuvine kuumus. Maksimaalsed õhutemperatuuris tõusid 22...27 kraadini. Ka ööd olid üsna soojad. Minimaalsed õhutemperatuurid langesid 9...14 kraadini. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur ületas esmaspäevast kolmapäevani normi (1981- 2010. a keskmine) seitsme kuni üheksa kraadi võrra.

Kuumade ilmadega tekkisid küll õhtupoolikuks taevasse vihmapilved, kuid siia kanti need vihma ei andnud. Jõgeval aegajalt ainult veidi tibutas ja asfalt muutus lühikeseks ajaks kirjuks.

Muld oli pindmises kihis tuhkjalt kuiv.

Nädala teisel poolel ilm jahenes ja muutus pilvisemaks. Päevased maksimaalsed õhutemperatuurid jäid reedest pühapäevani 14...16 kraadi piiresse. Ööpäeva keskmine temperatuur langes keskmisele lähedaseks ja pühapäeval kahe kraadi võrra normist madalamaks.

Reede hommikul hakkas sadama ja vihma tuli ka järgnevatel päevadel. Nädala sajusummaks kogunes Jõgeva linna idapiiril asuva ilmajaama järgi 10 mm, alevikus 13 mm. Peenrad ja põllud said selleks korraks kastetud.

Ilm oli laupäeval ja pühapäeval tuuline. Hooti ulatusid tuule maksimaalne kiirused 12 m/s, mis kuivatas kiiresti niiskunud mulda.

Pihlakas

Pihlakas

Harilik hobukastan

Harilik hobukastan

Käes oli sirelite, pihlakate ja hobukastanite õitsemise aeg. Samuti jätkasid õitsemist õunapuud ja maasikad. Männid hakkasid tolmlema.

Aedades õitsesid peenardel hilised nartsissi- ja tulbisordid.

Põldudel hakkas rukis pead looma ja üksikuid päid oli näha ka varastel talinisusortidel. Jätkuvalt kollendasid õitsvad talirapsipõllud. Aas-rebasesaba hakkas juba päikesepaistelistes kasvukohtades õitsema. Kõikjal niideti murusid.

Ameerika lehise noored käbid

Ameerika lehise noored käbid

 

Jõgeval 27.5.2019.

Tags

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.