Südakevadine seeneaeg: vaatleme mürkleid

Eingereicht von Looduskalender - Fr., 31.05.2019 - 12.12
Autorid

Pildid Wikipedia, Sven Pruul ja Arne Ader

Bild
Kuhikmürkel
Textkörper

Kuhikmürkel

 

Kuhikmürkel                Morchella conica

 

Väga maitsvad seened, mida võib ilma kupatamata tarvitada st värskelt. Kummastust võib tekitada lihtsalt nimi „mürkel“.

Kasvukohad peavad olema valgusrikkad ja rohtunud ning leida võime hõredamates eelistatult lehtmetsades , okasmetsade servadel või lagendikel, raiesmikel, puisniitudel, kruusateede veertes, aga ka parkides, kalmistutel või aedades, kuid nö „linnaseeni“ ei soovitaks kellelgi süüa. Tihedamasse metsa neid otsima ei maksa minna.

Kasvavad Lääne-Eesti lubjarikkamatel muldadel. Aastati äärmiselt erineva saagikusega seened, aga heal juhul võib koos kasvada kuni paarkümmend seent ja olge tähelepanelik sest leida võite nn seeneringe.

Koonusekujulise, püstiselt kärjeliste kübaratega kaunid seened on hapravõitu, aga möödunud aasta kuluheinast nad endid läbi ajavad. Kübara värvus võib oluliselt vahelduda - hallikast kuni mustjaspruunini. Valkjas jalg on seest õõnes.

Sven Pruuli kurrelisaak

Sven Pruuli kurrelisaak

 

Kurrel (böömi sõrmkübaraseen)      Ptychoverpa bohemica 

 

Kurreleid võiks otsida niiske pinnasega haavikutest või haava-segametsadest, vahel haavavõsastikest. Kui sõrmkübaraseeni mõnest haavikust leida võib saak osutuda hoolikale otsijale rikkalikuks ja kasvukohti leidub üle Eesti.

Mille poolest kurrel mürklitest erineb? Kurreli kübara alaserv pole jalaga kokku kasvanud (millest ka sõrmkübara nimetus) ja seest õõnes seenejalg võib vahel venida väga pikaks.

Kurreli habras ookrikarva kübar on kaetud tihedate, ebakorrapäraste pikivoltidega.

Foto Arne Ader

Ümarmürkel

Ümarmürkel ( www.loodusemees.ee

 

Ümarmürkel             Morchella esculenta  

 

Ka ümarmürklid eelistavad kasvukohal lubjarikkamat mullastikku, seega mandri põhja- ja lääneosa, aga Saaremaal ning meie laidudel võib kasvada vahel massiliselt.

Otsida tuleks puisniitude rohtunud pinnaselt, metsade servaaladelt, kadastikest. Loometsadest. Vahel kasvab ka parkides või muudes inimtegevuse poolt mõjutatud aladel.

Seenekübar nimele omaselt ümaravõitu, värvuselt kuni kollakaspruun, seenekübara välispinna kärjelisus on ebakorrapärane ja kübara läbimõõt umbes viis sentimeetrit. Õõnes seenejalg valkjas, vahel ka kollakas ja jämeneb maapinna lähedal.

Maailmaturul jäävad mürklite hinnad alla ainult trühvlitele.

Ilus kevadine aeg metsas, et veidi ringi hulkuda ja kui trehvab oma toidulauda rikastada millegi tõeliselt väärtuslikuga, milles lisaks arvestatav kogus D-vitamiini.

Maitsvatel seentel on hulgaliselt valmistamise retsepte. Leidke endi maitsele sobiv google vahendusel – võtke julgus katsetada.

Hiidmürkel

Hiidmürkel

 

Hiidmürkel               Morchella elata

 

Hiidmürklit hinnatakse heaks söödavaks seeneks.

Kasvukohad Põhja- ja Lääne-Eestis, vanal metsaaluse kõdupuidul. Hiidmürkleid võib leida ka koduaedadest, kunagiste puuvirnade asemetelt või metsaveertest, kus langetamise järgselt on seisnud palgivirnad.

Teistest mürklitest oluliselt kõrgem, teravatipuline ja koonusjas.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.